mattias - 74: Förstod vad du menade och det kan nog ligga en del i det. Nu är gurkorna lite nöjdare än de skulle varit vid en förlust och tror genast att de är världsmästare och då tar vi dom:-)
Med viss oro såg man fram emot matchen mot Hammarby. Efter krossen av Malmö i onsdags så var man rädd att det som så många gånger förr skulle komma en reaktion och spelet skulle rasa ihop. Det fanns det ingen anledning till. Matchen slutar 7-1 och Bofors är vida överlägset. Ser bra ut. Nu är vi på rätt sida strecket:-)
Efter en knapp bortaförlust mot Löven, 2-1, och en hemmaförlust mot Rögle, 1-4, så är det dax för BIK att dra söderut för att piska upp Malmö. Tre pinnar vore välbehövligt om man inte skall tappa för mycket på lagen över strecket. Nu kommer det ju att bli dj-vligt svårt att vinna i Malmö men varför inte? Vi slog dem hemma med 5-4 och kan göra det igen.
Inga dumma utvisningar bara, det håller inte. Dessutom krävs ett målvaktsspel som är lite extra. Dessutom kan det vara bra att göra ett par mål oxå:-)
Skam den som ger sig, jag tippar 2-3, det sista i tom bur.
Efter matchen mot AIK, seger i sudden och matchen mot Leksand, förlust, 7-3, så fortsätter nu serien hemma mot Oskarshamn och Almtuna. Två matcher där man måste ta sex pinnar. Det kan man kräva. Skall bli intressant att se om det kommer nån publik på onsdag kväll...EM-kval i fotboll på TV. Jag misstänker att det blir en ganska låg publiksiffra. Hoppas att jag har fel. Man kan ju faktiskt spela in fotbollen och kolla när man kommer hem.
Imorgon drar serien igång igen och Bofors åker till Nybro för att ta tre friska poäng. Nybro som man slog med 6-1 i premiären. Det blir nog tuffare imorgon. Nybro har spelat bra. Tips 2-5
2 pinnar får väl anses som godlänt på bortaplan. Östlund avgör med ca 20 sek kvar.Micke verkar ha gjort en bra insats i målet. Skönt för honom. Nu laddar vi batterierna under uppehållet.
Ny match igen. Den här gången står nykomlingarna Borås för motståndet. Borås har inte gjort bort sig i serieinledningen så det kan bli en tuff match. Alla papper är klara så "Kolan" spelar ikväll. Jag tror på en ganska säker seger...låt oss säga 5-2.
BIK har blivit ett vinnande lag igen efter 4-2 borta mot Nyköping igår kväll. Gôtt!! Martin Johansson fick pris som bäste spelare och avgjorde i tom bur.
Nu ser det bättre ut igen. Skall bli kul att återse "Kolan" på onsdag mot Borås. Tre nya pinnar då!!
Mattias Karlsson återvänder till Bofors sedan han inte lyckats att slå sig in i Ottawas farmarlag. Det blir en välkommen förstärkning. Spelar förhoppningsvis mot Borås på onsdag.
Färjestads Martin Johansson spelade med Bofors mot Nyköping igår kväll. Vi får se om det blir några fler matcher.
Emil Bejmo spelar återvänder för att spela några matcher med BIK. Hur många återstår att se.
Dax för ny match. Skärpning anbefalles, senast mot VIK var det bedrövligt. Killarna är grymt revanchsugna enligt Niklas C. Grizzly vaktar målet, Micke gjorde enligt honom sjäv sin sämsta match i BIK senast. Kom igen. Tre pinnar, tack!
Vad ska man säga.. Bik tycktes helt och hållet sakna vilja. Va längesen de såg så pass slappt ut i en trävlingsmatch, den enda som satte lite fart va väll egentligen Daggen..
Canadensaren Kurtis Dulle lämnar BIK. Han erbjöds ett kontrakt som han tyckte var helt OK men hemlängtan var för stark. Personligen tycker jag inte det gör så mycket.
Dax för match igen. Skall det bli den tredje trepoängaren på raken? Låt oss hoppas det. Alexander Hult petas ikväll. Måste lyfta sig några snäpp. Se artikel.
Ikväll är det dax igen, match mot Hammarby i Stockholm. Det gäller att man inte tror att man är världsmästare bara för att man slog Malmö senast. Finns bara skärpan där så skall man vinna ikväll, men man får inte slappna av en minut. "Grizzly" stod i mål senast så man får anta att Micke står ikväll, så har det i varje fall varit tidigare. Amerikanen Kurtis Dulle har denna matchen på sig att visa att han skall vara kvar i BIK. Upp till bevis!!
Förlust igår borta mot Rögle, trots att man vinner skotten. 5-2 slutade det i hemmalagets favör. Dåligt tagna utvisningar verkar vara den främsta orsaken till förlusten. Det måste man komma till rätta med om boxplay-spelet fortsätter att vara lika knackigt.
I alla fall jag hade hoppats på en betydligt bättre start på serien än den man nu har fått. Det här håller inte. Nästa match möter man Malmö hemma och då gäller det att hålla sig från utvisningsbåset om man skall lyckas vinna, för vinna kan man, kunnandet finns och förhoppningsvis så lossnar det snart, varför inte redan på onsdag?
Carlzon: Dulle var väl ok men två av utvisningarna var helt onödiga. Självklart skulle man satsat på att ta ut målvakten, man riskerade ju ingenting förutom att Löven skulle få en extrapoäng.
Bafucin: Helt klart en av de mest ostrukturerade hockeymatcher jag sett.. Bik's backspel var under all kritik idag. Endast backparet med Porseland och Dulle som kan få godkänt. Synd att Niklas va för feg i slutet för att ta chansen på extrapoängen.. Har man 4 mot 3, tek i anfallszon och endast 22 sekunder kvar i sudden så måste man ju ändå våga plocka målvakten!
Det blev som jag trodde en jämn match. S särskilt tuff blev den däremot inte. 4-4 blev det till slut i en match som BIK borde vunnit om man inte slarvat bakåt så mycket som man gjorde. BIK gjoren stark upphämtning från 1-3 till 4-3 men sen slarvades det igen och Löven kunde omgående kvittera. Nåja, en pinne är mer än ingen pinne så man får väl vara lite, men bara lite nöjd.
Dax för hemmamatch igen. Björklöven kommer på besök. Det kommer nog att bli en tuff match men jag hoppas såklart på Boforsseger. TT tillbaka igen. Knät läkte fortare än väntat. Hoppas att publiken hittar till hallen nu så det blir lite drag. Tips: 5-2
Bafucin: Känns som vi har mycket bra läge här att ta tredje trepoängaren, ja. Ska bli kul att sätta sig i bussen om någon timme för resa mot Uppsala. En seger här och vi hakar på topplagen direkt, de kan bli viktigt för fortsättningen av denhär serien!
Matcherna haglar tätt nu. Almtuna på bortaplan ikväll, ett Almtuna som inte startat serien så bra. Och bättre skall det inte gå ikväll. Jag tror på den tredje trepoängaren.
Alisandali: 3-4 blev det visst tillslut. Jag vart i sista stund förhindrad från att närvara, tyvärr, men så är det ibland. Låter som om framförallt andra perioden var bra från Bofors, nej just det, Leksand var dåliga..... Nån som vet hur de nya skötte sig?
Dax att ta sig an LIF. Det blir en svår men inte omöjlig uppgift. Två nya spelare går in i laget, Jonas Kapla ifrån Mora och Emil Bejmo ifrån FBK. Det kan behövas, truppen är lite tunn.
Hoppas på mycket folk i hallen och BIK seger. Optimistiskt tips: 3-2.
Bafucin: Såg tyvärr riktigt tungt ut i Biks omställningar i onsdags. Och efter de att Cribbe gick ut med skade kändes de som en stor del av säkerheten i försvaret försvann med.. Luften gick helt klart ut vid Mickes målvaktstavla som ledde till 4-2, då kändes de tydligt att vi aldrig skulle kunna komma tillbaka.
Jag har dock, under alla min år som hockeyintresserad, aldrig någonsin sett en domare som varit så osäker och därav tagit så många märkliga beslut som domaren gjorde i onsdags på hovet. De är absolut inget man kan skylla på, men de är synd att domarkvaliteten inte håller högre nivå i såna här matcher..
Dock fanns de väll endel saker som Bik gjorde riktigt bra och som man kan hoppas de tar med sig mot leksand. Boxplayspelet va t.ex. stundtals riktigt bra och även effektiviteten i anfallszon. De var inte många klara chanser som vi missade denna match.
Dax för nästa match i raden....AIK borta. AIK som slog BIK med 4-1 i en träningsmatch för nån vecka sen. Ikväll tror jag dock på BIK seger. BIK mår bra efter segern mot Nybro och har stärkt sitt självfötroende. AIK fick pisk av Leksand.
Det kommer att bli en jämn och spännande match som jag tror BIK vinner. Resultatet? 3-4.
Micke i målet ikväll. Annars samma lag som mot Nybro.