Dax för en mycket viktig bortamatch ikväll, Almtuna borta. Kan BIK vinna denna så skiljer det nio poäng ner till strecket. Vid förlust bara tre. Allt talar om ett taggat lag alltså. Det vore väldigt skönt att vinna. Jag tror på seger. Tippar 2-5.
Ännu en trepoängare bärgad. Härligt. Starkt att komma tillbaka från 0-2 och vinna matchen med 3-2. Nu följer en liten andhämtningspaus före den viktiga bortamatchen mot Almtuna på fredag.
Surt efter matchen igår....nån idiot kastade en stor sten genom en av rutorna på Bajens spelarbuss när de var på väg hem. Stefan Töyrä träffades i huvudet. Man skäms verkligen när man hör talas om sånt här. Man blir oxå j-vligt förbannad.
Ännu en BIK seger inkasserades uner fredagskvällen. Bajen kom på besök och fick återvända hem utan vare sig mål eller poäng. Härligt att Henrik Tojkander fick hålla nollan. Västerås nästa!!
Dax för den första trepoängaren mot Malmö. De tidigare mötena har slutat 4-2 till Malmö. Första matchen släppte BIK till 3-0 lättvindigt i första periodebn för att sen nästan ta sig i fatt och nere i Malmö blev man berövad på ett straffmål som alla utom domaren såg var inne. Hoppas på revanch ikväll. Tips 3-2.
Bafucin: Håller helt med Rögle har utan tvekan Sveriges sämsta publik. Det är en skam att vissa i AIA får hålla på med bl a s. h. hälsningar men det hänger väl ihop med skriket om att döda.
En härlig dag att vakna till. BIK har spöat RBK i Ängelholm med 6-4, dessutom fick Kenny J matchstraff efter skallning av Wessner. Jättebra Kenny! Måste kännas svårt att vara Rögle supporter idag efter allt tjat om kattslakt osv. Nick Angell passar till 6-4 som Jens Olsson sätter i öppen bur. Strålande Nicg som inte påverkades av Rögleklackens patetiska försök till psykningar. Han var nästan besviken på att de inte skrek mer. De tystnade rätt snabbt var hans kommentar.
Märkligt oxå att supportrarna som tagit avstånd från de som mordhotat Nick står och skriker "Döda Angell" på läktaren. Jaja.
Resume: Annandagsmiddag i Skellefte, de välbekanta tonerna till TV-sportens entré i huset avbryter middagen för en check av utgången och wow så mycket bättre nubben satt. Grattis till en strong trepoängare, dom verkar ha förvaltat julmaten väl!!
Jobo: God Jul till dig oxå. Själv sitter man inlåst på Björkborn på annandagen så man får följa Matchen på Swehockey. Sitter "inlåst" hela helgen as a matter of fact.
mattias - 74: Vi jobbar som sagt flera gånger tidigare.
1. Alla spelare utvecklas i sina hemmaklubbar. 2. När de blir för bra aller har en högre potenrtial så skall de spela i lag i en högre div t. ex Skåre Div 1 3. När de passerat Div eller har en högre potential skall de spela i T ex Bofors . 4. Och de bästa får naturligtvis chansen i Värmlands bästa lag, FBK
Det viktigaste målet för Värmländs hockey är att elitlagen till största delen på sikt skall bestå av värmländska spelare. Vi tror inte på idén att bara för att FBK skall ha ett slagkraftigt J20 till priset av att alla klubbar i Värmland blir beskattade på sin stomme av lovande spelare i förtid.
Att du har svårt att förstå vår mentalitet om ett gemensamt starkt hockey Värmland är inte möe att göra nånting åt.
Vad ville du ha sagt med detta inlägg då? hur många juniorer har FBK som spelar i A laget i Färjestad då som är fostrade i FBK ??
Leksand har iaf Ullman, Ollas, Granath som kommit opp i A Laget genom De egna ungdomsleden.
Leksand slarvade bort 82 kullen men nu har faktiskt Ritola och Ullman förlängt över kommande säsongen så jag tror Leksand är beredd att satsa på dessa 2 samt några fler om inte klubbar som FBK skall roffa åt sig dom, för ni har ju inga egna juniorer
Bafucin: Skall ni behålla dem på sikt för ni änna gå upp i ES. För det är väl så att du tycker det är bättre att era framtida stjärnor spelar i FBK än i t ex Leksand (hemska tanke) om ni inte lyckas.
Bofors har skrivit ett tvåårskontrakt med Marcus Herou som flyttats upp från Karlskoga HC. Det är bra, den killen har potential. Dessutom en Karlskogagrabb. Det behövs fler sådana i BIK. En som blir aktuell att skriva kontrakt med inom ett par år är ju Anton Gustafsson, Bengt-Åkes son som redan debuterat i A-lagssammanhang i Kga HC och gjort flera mål och som ser mycket lovande ut. Snabbt, innan laget i väster slår klorna i honom.
Svanru: Jo, men nu är det bekräftat. I dagens tidning kunde man läsa det. Weinstock får ju mest nöta bänk så han gör detta för att få spela mera. Har tyvärr ingen länk.
Marcus Weinstockhyrs ut till Arboga enligt Arbogas officiella hemsida. Inte ett ord om det på BIKs officiella eller nån annanstans heller för den delen.
mattias - 74: Ja, det var ju f-n men gubbarna verkar ha gjort en bra match och Malmö borta är svårt så jag deppar inte alltför mycket. Nu laddar vi upp för att spöa Rögle på annandan:-))
Bofors verkar verkligen på gång nu. 2-2 i Malmö efter två peroider. 2-2 målet gjorde Malmö i 5 mot 3. Bofors vinner skotten i andra med 14-7. Ser lovande ut än så länge, bara man kan hålla sig från utvisningsbåset.