1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446720 inlägg · 7963 ämnen

« · 2866778 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Helt sjukt att man släpper iväg honom nu

Sv: A proposito de nada
😂
Uppladdat:

500x0-img0922_cbxZMdRluaktqfP.jpeg


Sv: A proposito de nada
Hugo Lejon med på träningen idag

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Du kanske ska bli moderator ;)

Öppnar skitsnackstråden igen i väntan på den första finalmatchen.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Pigalle: Tråkigt verkligen, vill hävda att han är viktig. Det är ju också smått sensationellt, kan inte minnas att det här har hänt förut? Att en spelare lämnar en SHL-final för att spela u18-vm? En synnerligen märklig prioritering.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Kanske dags för ny tråd snart

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Huge: Jag tänkte precis lika. :)

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Svensson_62: Kurt Kempe?

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Huge: dock inte första förbannelsen som Brynäs skulle bryta i år dock 😉

Borta trenden mot Leksand,Rögle och Växjö är en av få grejer. Men sen har väl också Wennerholm trott på Brynäs Luleå i en final. Så än så länge har han inte jinxat något ju😌

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
honken21: Wennerholm i AB har Brynäs och AIK som vinnare i resp finalserie.
Mao: grattis Djurgården till SHL-platsen.
Surt Brynäs att torska i finalen, ändå inte fy skam med silver utifrån experternas tips i höstas…
🤣🤣

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Peja: Håller med om att tappet 2012 nog var/blir större - dock ska tilläggas att Järnkrok spelade i Brynäs även 2012/13.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Samma Hockeynews-skribent som tyckte att det fanns 50 spelare i div 1 som var bättre än Trivigno, tycker att Brynäs åkte runt på en skridsko i kvarten mot Malmö. Orkar inte mer av dessa expertanalyser av kvartsfinalserien. Tokhyllar Malmö medan Brynäs inte imponerade. Malmö var fantastiska. Hur rimmar det med att Brynäs inte var bra? Är som att alla glömmer hur jämnt det är mellan alla lag i SHL. Absolut att Brynäs var klar favorit mot Malmö men hur dominerande förväntade man sig att BIF skulle vara i alla matcher? Så mycket har vi inte lyft oss från kvart till semi, som folk vill hävda.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Svrcek till U18-VM lagom till finalserien alltså. Väldigt trist då han verkligen kan bryta mönstret. Öppnar upp för Leo Sundqvist dock.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Gavve: Lundmark var ingen toppspelare i SHL. Det NHL-kontraktet skulle jag kategorisera som ”freaky” och slumpartat, antagligen en specifik GM som fattat tycke för honom och ser en potential som rollspelare, möjligtvis en typ av rollspelare som organsationen behöver mer av på breddfronten.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Farsang: Nu är det inte extremt stor skillnad i ålder men sånt kan (säger inte att så är fallet här) spela in också. Att ta en utvecklingsbar stor (192cm) 23-årig FW jämfört med en snart 27-årig back som förmodligen är i sin peak (27-29 har jag för mig att den ligger på bland backar).

Sen är detta ingen jämförelse mellan Lundmark och D'Astous så klart. Bara nämner att ålder och potential över tid kan spela in också även om det inte alls behöver ha gjort det här.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Anders Berg: Nä, inte jag heller. Rätt spännande karriär dock. Brynäs U16 -> Timrå J18/20 -> Brynäs J20 -> NAHL -> Hockeyettan -> France3(!) -> Hockeyettan -> Yokohama Grits (Asia league) och sen ser han ut att ha lagt av inför denna säsong.

Lite kul artikel om honom. Verkar som en skön snubbe som mest ville spela hockey på fritiden och studierna kom alltid före.

www.gd.se/2023-12-03/sa-hamnade-ex-brynasaren-i-yokohama-tack-vare-nhl-stjarnan/

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
mk: Jag skulle säga att man tvingades bygga om mycket mer efter 2012 än vad man antagligen behöver göra nu.

Svedberg, Ekholm, Silfverberg, Järnkrok och Larsson stod för mycket av magin under det slutspelet. Även om Persson, D’Astous, Söderström och Lindstein varit bra så tycker jag inte att de sammantaget varit lika viktiga som de jag nämnde från 2012. Av allt att döma är de som lämnar inte en stor del av gruppens ledarskap heller, även om de är bra hockeyspelare.

Sen tror jag att man kommer att kunna göra stora uppgraderingar mot Indrasis och Schroeder, med all respekt för de två.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
HitTheLights: Med stor risk att det blir i princip ny backsida.
Är väl bara Kinnvall och Djoos och Axel som är säkra till start.
Bertil kommer ju tidigast till jul.
Tappar man Axel oxå så är det 5 nya backar som ska in.
Sinnes..
Nog för att man tvingades bygga om efter finalen -12.

Men detta är nog rekord.
Hoppas man tar guld så att det blir värt nått då.
Men risken är att det blir en dyr vinst.

Sen älskar jag att det är total radiotystnad från åsen.
Tyder på att man har "koll" på läget och att det är ordning och reda.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Gavve: Tack! Tim Henriksson minns jag dock inte. 👍

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Peja: Jag tror det finns risk att vi tappar Axel A till NHL på ett tvåvägskontrakt efter hans fina säsong. Ska bli spännande att se vilken backsida vi ställer på isen i höst.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Peja: och om inte någon NHL klubb vågar efter den här säsongen så kanske han tar nästa steg och bevisar sig som bästa backen i Schweiz.

Han har ju ett tydligt mål så han lär ju bara köra på framåt liksom😮‍💨👍🏼

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
SaggeBoy: D’Astous var bästa backen i Finland förra säsongen och bästa backen i Sverige den här säsongen. Och antagligen beredd att acceptera tvåvägskontrakt. Någon av alla NHL-klubbar är säkert beredd att chansa.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
SaggeBoy: här har du också en spelare som bara spelat 1 säsong i SHL och skrivit NHL kontrakt.
Uppladdat:

500x0-img0046.jpeg


Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
SaggeBoy: Om han lyckas ta en plats eller inte är väl inte hugget i sten men är man så bra som han varit denna säsong är det rätt sannolikt att NHL-klubbarna kommer vara intresserade. Han har också själv varit tydlig med att NHL är målet (se länktips, tror det är pluslåst dock) så han lär nog nappa om han får ett erbjudande.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Varför tror alla att han hamnar i NHL ? D'Astous? Han är 26? Aldrig spelat i nhl? Är ni besatt av NHL? Och att han ska lämna? Om han inte redan har fått en plats i NHL varför tror ni att han kan bli ordinarie nu i nhl? Bara för att har gjort det bra i brynäs?? En säsong?

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Jugge: Timonen var grym men jag tycker ändå det är lite synd att han alltid ska lyftas fram. Han spelde 10 grundseriematcher, Brynäs fick ändå kvala och när laget klarade kvalet hade han redan lämnat för längesen. I det stora hela var hans betydelse för laget mindre än de som såg till att klara nytt kontrakt, det hade aldrig gått utan t.ex Phillips och Sjödda.

Sjödda, Bertilsson och Gunderson är nog de backar som har haft störst betydelse över tid under 2000-talet. Med risk för att man glömmer någon, Sundqvist och Andersén förtjänar väl omnännanden också.

Tycker det var synd att Hietanen och Angell inte stannade fler år. Hietanen är ju fortfarande aktiv.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Svensson_62: Alltså, de som vanligtbis inte brukar gå på matcher men som är skitförbannade över att de inte kan få tag på finalbiljetter kan bo vart som helst i landet. Det behöver inte vara supportrar som inte bor i Gävle, finns också många i Gävle som helt plötsligt vill gå på hockey. Det är kul att folk är intresserade men om man mer eller mindre struntat i laget tidigare har jag ingen större empati för att man inte får tag på biljetter nu.

Säkert är det 10 000 som brukar gå på matcherna regelbundet, men det är nog många fler än så som gärna skulle gå på finalerna.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Peja: Jag tror att Brynäs kanske har minst 10000 pers som regelbundet går på hemmamatcherna. Men de går inte alla samtidigt på varje match - av familjeskäl, jobbskäl, ekonomiska skäl o s v. När det är slutspel vill dock fler gå samtidigt på dessa. Det innebär inte att det plötsligt tillkommer medgångsupportrar som enbart går på slutspelsmatcher.
Dessutom för utsocknes är det en mycket stor merkostnad att gå på hemmamatcherna. Det är väldigt enkelt att vara såväl med- som motgångssupporter och sitta på sina höga hästar om man helt enkelt bara kan cykla upp på arenan och bara betala 150:- för att se en match jämfört med att offra tusenlappar och semesterdagar.
Hur många bortamatcher i Malmö i det negativa kvalet besöktes t ex? Hur mycket stöd fick Alcen de år det gick dåligt? Nej, man ska passa sig för att sitta på höga hästar och börja yttra sig om med/motgångssupportrar. Det ser illa ut.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
xFafx: Får backa där då, de var slut i skrivande stund som sagt men det kan ha kommit några returer.

Typ 3-4 platser totalt ser jag nu. Kan dock vara bra för folk att känna till ungefär vilket utbud som kan förväntas hos allmänheten. Dvs obefintligt eller nästintill, om inte några kommer på att de hellre vill fira påsk och lämnar in dem igen :)

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
eljuliano: "Apropå biljetter, om någon inte sagt det redan längre ner så finns i skrivande stund varken sitt- eller ståplats ledigt till släppet imorgon. För kännedom till er som inte hade förtur."

Det stämmer inte, jag var in och kollade nu (01:25) och det finns sittplats-biljetter tillgängliga till bägge matcherna. Jag har redan köpt mina, men var nyfiken på hur det såg ut, och det finns alltså några just nu.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Erat: Apropå biljetter, om någon inte sagt det redan längre ner så finns i skrivande stund varken sitt- eller ståplats ledigt till släppet imorgon. För kännedom till er som inte hade förtur.

Bara skybar, restaurang och andra premiumbiljetter kvar, lägsta pris är typ 1500kr. Värt eller ej för match 1-2 det kan bara ni avgöra :)

För övrigt anser jag att den som lagt match 1 på påskafton och lagt vardagsmatcher vid 20:00 bör få sig en känga där det gör som ondast

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Timmonen var grym. Jag gillade även Chris Philips. Men vi får inte glömma Tommy Melkersson heller!

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Biljetter har redan rullat ut på tradera. Det är så vidrigt

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Pigalle: ”Kimmo Timonen 2004-2005.”

Otroligt bra spelare! Skulle säga att det är den bästa backen som spelat i Brynäs sedan Börje. Ekholm har kanske gått om i nivå nu, men inte om vi jämför Brynäs versionen av respektive spelare.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Pigalle: Kimmo Timonen skojar man inte bort.. kan vara den bästa back jag sett i brynäs tröja sen jag började följa brynäs tidigt 90 tal..

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Berge:Jag instämmer - Chucky är 100% NHL-material.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Berge: Kimmo Timonen 2004-2005.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Greatredwing :

Trivigno lär bli kvar.

Jag tror dock tyvärr inte D’Astous blir det. Men om han stannar så kommer jag jubla eftersom han är seriens bästa back. Vi kommer prata länge om honom… han är den mest kompletta back Brynäs haft på hela 2000-talet. Inte illa pinkat när han konkurrerar med namn som Sjödin, Gunderson och Ekholm.

D’Astous har allt. Han har skridskoåkningen, han har skottet, han har spelsinnet, han har defensiven och han har fysiken. Antagligen en av de mest kompletta backar som någonsin spelat i SHL.

Nästa år tror jag han spelar i NHL.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Auchinleck: Ovanför/bakom ståplats finns det perfekt plats att bygga på och fortsätta övriga sektioner runt hela arenan. Likaså fylla på längst ned vid sargen ung 75% runt om rinken som NHL. Kanske t o m sänka golvet/isen lite så blir det två extra rader längst ned. Om man vill utöka.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Peja:
"Om det inte hade varit så förbannat många medgångssupportrar, så hade man kunna gjort arenan större när den byggdes om."

In med ett etage till... ✅️

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Svensson_62: Jag syftar på de som vanligtvis inte brukar gå på matcher men är skitförbannade över att de inte lyckats få tag på finalbiljetter.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Peja: Alltså hallå. Vilka pratar du om? Brynäs ökade publiksnittet - nytt rekord- när man åkt ned och harvade i allsvenskan. Var det medgångssupportrar?

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
IronKrook:

Tyckte Elfsborg la upp sin biljettförsäljning ganska smart när de skulle möta Roma i Europa.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Skaplig sågning av sin egna moderklubb 🤣
Uppladdat:

500x0-img0045.jpeg


Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Berge: Det finns många spelare i hans standard med ett stort Brynäs hjärta men om Brynäs ska upprepa årets prestation bör man satsa på bättre spelare. Lööke kan ju säkert platsa i HV eller Linköping...

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Berge: Enligt Alcen så hör ju spelare av en helt annan nivå av sig nu så varför nöja sig med Lööke? Men jag skulle inte byta ut nån av dom mot tex CED Trivigno el nån annan av dom som ville hit när ingen trodde på oss..

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Berge: Sorgligt att inte kunna ha med Bertilsson i laguppställningen.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Berge: Grejen med Lööke är att du får pappa Lööke med på köpet.
Han vill gärna bestämma hur mycket grabben skall spela.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Farsang: Jo, om man bara åker i medgång är det att vara medgångssupporter. Varför var inte dessa långväga resenärer lika angelägna om att se kvalmatcherna för några år sedan?

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Berge: + någon till back o forward utanför dom du skrev , vill ha lite storlek på forwardsidan

« · 2866778 · »