prosten: Vet mycket väl hur det tyvärr ligger till.
Bara hoppas det inte går utför med Brynäs, som det gör för vissa skidåkare..*L*
prosten: I vanlig anda så kommer det väl ut några notiser på torsdag i Gävle tidningarna.
Det börjar så smått bli lite mera nervdaller för en annan en också nu.
Tankarna far omkring och hur än jag tänker för stunden så är vi kvar i ES men Fru Fortuna och Herr Lagen om all jävelskap hittar väl på något...
Hong Kong: Den är säkert redan gjord men Webbnissen har
väl semester :-))
Som du säger så skulle det vara kul att få läsa vad Gästarbetarna tycker och tänker inför ett kval. Dom har ju inget att risker om man säger så.
Här Medias fastställda sändningar hittills.
SÄNDNINGSTIDER [url=svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=11963&a=183767]TV24[/url]
Söndag 20/3 15.25-18.00, Malmö-Leksand
Måndag 28/3 15.55-18.25, Brynäs-Skellefteå
Söndag 3/4 15.25-18.00,
Söndag 10/4 15.25-18.00
Torsdag 14/4 19.00-21.30
Även [url=expressen.se/index.jsp?a=249138]Expressens[/url] nya kanal kommer att sända från KS med start 17/3.
Torsdag 17/3 19.05 Leksand-skellefteå
Söndag 20/3 15.15 Oskarshamn-Brynäs
Mera tider kommer när Kanalen går i gång
Hockeylive kommer också att sändas när Brynäs har hemma.
Är det någon från Sthlm som har tänkt att åka ner till O-Hamn på Söndag så och vill ha tråkigt sällskap så kan ni maila mig på HS. Kan köra om ni vill det eller bara vara tråkig ;-)
Då var det klart med Oskarshamn. Faktiskt på ett avstånd så man kan fylla bilen och åka dit på söndagen (vilket datum det nu var.).
Sen så höll Asplund nollan i den andra matchen i kväll. Avgörande på söndag om det blir Västerås eller Nyköping.
1 omgången utav Play off 1 är spelad i kväll och här resultaten.
Almtuna fortsätter och vinna och VIK spöade Rögle hemma annars så är det väl som väntat.
Almtuna-Bofors 4-2
Halmstad-Oskarshamn 2-5
Västerås-Rögle 3-1
Växjö-Nyköping
Hong Kong: Till skillnad mot vissa så försöker du iaf.
Verkar som Jacke är bänkad i morgon och N.Danielsson eller J.Andersson kommer inte att få byta om. Allt enl Hockeygurun Persson för hela artikeln se länk
Satt på läktaren i Gavlerinken i går och såg Brynäs träna.
En bra träning. Och ett myller av spelare på isen. Tjugosex man.
Det var nytt. Ett slags rekord den här säsongen.
Nytt var också att Jakob Johansson sannolikt är petad mot Malmö. Jakob, Soling och Malmström har slitit på varandra hela säsongen, så gott som, och gick på tomgång redan före jul.
Förstår inte att just den trion fick förtroende. Om och om och om igen... I början på året skrev jag att det var nödvändigt att flytta Malmström och Jonas och bänka Jakob.
Nu är det gjort.
Henrik in i förstalinen med Molin och Wahlberg. Malmström är ambitiös, lojal och en av de piggaste under säsongen.
Soling spelar i tredje med Miettinen och Björn Danielsson. Jonas Andersson eller Nicklas Danielsson får inte byta om.