1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446759 inlägg · 7963 ämnen

MoDo Hockey-Brynäs IF


Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Huge:
 
Att Foppa skulle ha något med HV:s värvning av Malholtra, det kan du nog glömma. Menade du Hinote så är svaret ett rungande "Ja, Foppa var till stor del det som gjorde att han kom hit."
 
Angående Aucoin så var det Macke Näslund och Weinhandl som lockade hit honom.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Lilljanne: Men Hv 71 lyckades till slut, Malhotra o Cheechoo är inga duvungar!!

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Huge: Den här diskussionen vore intressant om det var så att inga spelare gick att köpa för pengar. Det är ingen tröst att vissa spelare prioriterar vänskap. (Utom i fallet Timonen.) Spelare finns och har alltid funnits. Hv är exemplet hur man kan göra med pengar. Misslyckas med två köp. Köp två nya. Misslyckas dom, köp tre nya. Eller köp ett helt lag.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Lilljanne: Malhotra lockades över av Foppa, det är jag övertygad om.
Aucoin likaså. Pengarna spelade nog ingen roll i dessa fall.
Nysningen är de möjligt att vi kunde ha varit med och dragit i, men en back är prio nr 1. Comrie: se föregående.
Nä, man önskar att Gävle var lika stort som Göteborg och hade samma idrottstokiga innevånare. 12000 pers på alla hemmafighter, plus sponsorer av dignitet pga stadens storlek och läge.
Ett mysterium att dom inte prenumererat på guldet hittills.... :-)

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Lilljanne: Är nog inte bara pengar som spelar in i dessa värvningar numera även om det säkerligen finns fall där det givetvis gör det oxå. Sen finns det ju klubbar med gott om pengar som värvar lugnt oxå för den delen.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Huge: Hade pengar funnits hade Malhotra, Aucoin, Cheechoo, Comrie eller nå´n annan varit brynäsare nu. Har man ett hav av pengar (som hv, frölunda eller vilket lag som helst med seriösa sponsorer) finns ingen anledning att vara försiktig.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Lilljanne: "Att Brynäs inte fått tillräckligt med resurser från sponsorerna bevisas av att vi inte har mer än en NHL-förstärkning i laget."

Som jag sagt tidigare: det är inte alltid som pengarna spelar in i dessa fall.
Se på Timonen t.ex. Eller Modos förstärkningar. Oftast är det kompisar, att man tidigare spelat i samma lag eller att man är fostrad i aktuellt lag som avgör.
Vi hade ju som sagt själva 3 NHL:are i laget och det är väl vad man både anser vara rimligt och även ska kräva från ledningens sida.
Jag menar, har vi en gång haft 3 NHL-spelare så finns det väl nu egentligen ingenting som hindrar att vi fortsätter med samma antal.
Kruxet är ju att t.ex Arne var en flopp, men att han av olika anledningar inte blivit ersatt. Pengar måste ju rimligtvis finnas då både Arne och Korhonen lämnat skutan.
Det är nog snarare en fråga om att vara försiktig och inte ta vad som helst.
Frågan är om vi har råd med denna lyx i nuvarande läge?
Själv skulle jag iaf inte vilja byta med Sundlöv.... :-)

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Brynäs spelare med 3 femmor o 1 extra spelare imorgon(Bäckström) allt enligt GD!!!

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Jompe: Skillnaden är att timrå har stora Sundsvall som sponsormarknad + att sta´n nu fattar att Elitseriespel faktiskt är nå´t eftersträvansvärt. Södertälje med närheten till Sthlm och vad det innebär för företagande mm gör att sponsorerna är fler än åskådarna. Klubbledningarna i ssk har genom alla tider varit fullständigt inkompetenta men det skiter sponsorerna i. Så kompetens har inte med saken att göra. Gillar man sitt lag slantar man upp. Det är bara i Gävle alla är så jävla krävande.
Själv har jag insett att Brynäs snart spelar i allsvenskan och det enda man kan göra är att börja vänja sej. Fyyy Faaaan!

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Huge: Brynäs hade även i nuläget kunnat vara ett lag på 5-6:e plats om man hade agerat i tid dvs, som sagt så kom inte lockouten som en överaskning, dom flesta av dom 2:a lagen hann rusta men inte Brynäs o nu är läget som det är, har ingenting med otur att göra.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
70 Rodrigues: "Det har jag svarat på en gång förut o då skrev jag 5-6 om jag inte minns fel"

5-6 låter ganska rimligt, tycker jag också.
Du håller med andra ord med om att lockouten är en stor bov i dramat, och att vår nuvarande placering därmed till stor del kan förklaras av nämnda lockout.
Klokt resonerat... :-)

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Lilljanne och Rodrigues: Exakt--Gävleproblemen och problemen med Brynäs organisation blir uppenbara när man jämför med motsvarande klubbar som Timrå, SSK med flera.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Huge: Det har jag svarat på en gång förut o då skrev jag 5-6 om jag inte minns fel.Men nu är lockouten ett faktum o har varit så länge o dom flesta av dom 2:a lagen har rustat men inte Brynäs o vi ligger näst sist!!

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Huge: Men det är ju punkten 3 som är det stora problemet! Det andra kan Du fixa efter hand, men Du ändrar inte en jantekultur. Kolla runt i Gävle hur många som älskar att snacka skit om Brynäs.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
70 Rodrigues: Brynäs misslyckande har massor med möjliga förklaringar. Jag tror huvudskälet handlar om regionens taskiga ekonomiska förutsättningar (hög arbetslöshet, höga skatter, låg företagsamhet, utflyttning mm) kombinerad med bristande vilja/insikt om vad som krävs av ekonomiska uppoffringar hos företag, kommun och supportrar. Först i andra hand kommer att vissa årgångar av Brynäs ledning inte haft full kompetens för att göra Brynäs till ett topplag igen.

Huge: Att Brynäs inte fått tillräckligt med resurser från sponsorerna bevisas av att vi inte har mer än en NHL-förstärkning i laget. Trots att publikökningen hittills borde motsvara minst 1,5 mnkr netto i ökade intäkter. Sponsorstödet i Gävle är ett skämt. Ssk gör plusresultat i år trots att man 1) hitills har ett publiksnitt som är 1000 pers sämre än Brynäs (motsvarar ca 2.5 mille netto över hela säsongen) 2) har värvat Tärnström, Hävelid, Samuelsson, Stana och seriens bästa spelare Jokinen och dessutom har köpt ut bröderna Ferraro + har Lahtinen på lönelistan. 3) med stor sannolikhet köper vid nästa fönster.
Brynäs sponsorstöd suger.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
70 Rodrigues: Antag att vi hade haft lite flyt och att lockouten aldrig hade brutit ut.
Hur tror du vårt lag hade stått sig i konkurrensen?

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Jompe: Frånsett punkt nr 3, som möjligtvis gällde på 50-60-talet och som i dagens läge verkar osannolik, håller jag med fullständigt.

Efter omorganisationen har man steg för steg jobbat sig in i matchen.
Tyvärr så har lockouten tillfälligt dragit bort mattan under fötterna på ansvariga...

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Huge: Avtalet mellan NHL-ägarna o spelarna drabbar väl inte bara Brynäs o skador har o får dom 2:a lagen också!!!

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Jompe: Tycker nog gott att vi kan ha samma möjligheter som Timrå, Mora IK, Luleå m.fl!!!!

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
70 Rodrigues: Vissa saker beror på OTUR.
Som att avtalet mellan NHL-ägarna och spelarna skulle omförhandlas just i år, när vi precis återhämtat oss ekonomiskt och gjort en bra satsning inför säsongen.
Eller att Sulku just nu lyckas bryta handleden, att Björne får en klubbspets i handflatan(!) och hela handen domnat bort eller att Dackell får ett skott på knylan och inte får på sig skridskorna.
Och att alla dessa spelarincidenter dessutom händer samtidigt.
Jag kallar iaf detta för otur.
Övriga orsaker har väl ventilerats ett otal gånger och behöver knappast dras i långbänk igen...

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
70 Rodrigues: Jag vill minnas att vi haft den här diskussionen tidigare. Jag tror att följande faktorer spelar in.
1. If it aint broke, don't fix it. Jag tror att många kände att så länge det gick bra för Brynäs fanns det ingen anledning att skapa en modern, proffsig organisation. Istället blev förtroendearbete, gärna i flanellrutig skjorta, den föredragna modellen.
2. Berg, Berg, Berg. Han var, försiktigt uttryckt, inte helt lyckad.
3. Gävle, Gävle, Gävle. Jantelagens hemtrakter, inga träd växer till himlen, usch vad Brynäs blivit kaxiga bara för att de vinner, och så vidare. Och godisdarna har ännu inte kommit över att Brynäs snodde dem på några bra spelare 1900 kallt. Folk går på matcherna för att se Brynäs förlora--och går sällan därifrån besvikna :-/
4. Ekonomin i regionen. Gävletrakten spirar inte precis av dynamik och nyföretagaranda.

Finns säkert hundra skäl till men det här kan kanske sätta igång tankarna hos andra.

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
Är alla motgångar som drabbar Brynäs år efter år bara OTUR eller kan det bero på något annat? Snälla är det någon som har några funderingar, svar, spekulationer???

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
65selander: Självklart så måste kinderäggen in o få några byten!!!

Sv: MoDo Hockey-Brynäs IF
70 Rodrigues: Dom måste in och avlasta frågan är när dom skall fatta det att man måste våga för att vinna!
 
Tror att nyckeln till en jämn match i morgon blir att försöka klara sig från allt för många BP men det lär bli svårt eftersom BIF inte kommer att hänga med. Och sedan så måste BIF lära sig att förvalta PP spelet som är under all kritik, inlandsisen är snabbare!
 
Dessutom så måste dom skjuta mycket mer på distans samtidigt som dm har någon framför målet som stör och ev kan styra.
 
Jag skall göra allt jag kan göra på plats i Övik att Brynäs skall vinna, typ störsända Modoiterna på uppvärmningen utomhus eller laxermedel i sportdrycken deras :-))

MoDo Hockey-Brynäs IF
Verkar bli lika kort om folk imorgon som senast, dom kanske ska spela med 6 backar matchen igenom i morgon samt låta junisarna göra några byten??

« · 482413