JanT: Jag tror själv att Bäcker kan tillföra en del i Brynäs eftersom han är en tuff och hängiven spelare. Om brynäs kan betala en förstoring på Mamma så kanske han är beredd att flytta på sig.
Ang Madsen så kan han lyckas men han blir nog ingen Thoresen eller Knudsen. Men låt oss se han på i tröjan först om han nu kommer.
70 Rodrigues: Jo vi briljerar men kan inte du tala om varför du har röstat som du har gjort utan att förolämpa din egen existens som du populärt påpekar andra för! (dock inte i denna tråd)
Jag röstade tveksam eftersom UPC-ligan inte går att jämföra med ES.
Madsen väger ca 10kg mer än Spets som poängmässigt har misslyckats med tanke på hans stats i fjol i Trondheim. Om nu Madsen har ett kontrakt så kanske dom kan lyfta varandra. Madsen är ju också en "Trönd" som Spets :-)
Eftersom vissa hyser sådan tilltro till laget som aldrig missar slutspel så måste ju Madsen vara bra eftersom det påstås att BIF vann dragkampen gentemot laget som aldrig missar et slutspel.
Allra helst så vore det "grett" om vi fick några etablerade spelare i laget som kan lyfta upp spelet i ordinarie spel samt i BP som BIF nästan totalt har tappat kunskapen om.
Vi ligger nu på en 8:e plats och säg mig när vi senast låg på denna plats i dom föregående säsongerna? Nu är det ju 12p att spela om och allting kan hända men. Det är bara att ösa på.
IN BOORKEN WE TRUST
Ordet "prestation" verkar ha en helt annan betydelse för Boork.