1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733059 inlägg · 7961 ämnen

SCA Cupen


Sv:SCA Cupen
Måste säga att vi har en oerhört bred trupp. 22 spelare har just nu gjort minst en poäng under försäsongen. Vilket är väldigt mycket. Endast fem av dom har gjort 1 poäng, alltså har 17 spelare gjort 2 poäng eller mer. Vi har även fem spelare som har gjort fem eller mer i poäng.

Dom som överraskar är ju helt klart Sebastian Karlsson som har kommit igång på slutet, han har just nu gjort 5 poäng (1+4), Daniel Hermansson (3+2) och så Henrik Malmström som leder den interna poängligan med 6 poäng (3+3).

Sv:SCA Cupen
Falken: Precis, därför var det bra att Janne Simons sitter i kommunfullmäktige, så han kunde besluta om att Mora kommun inför nästa säsong ska ha startat en kameluppfödning, och kan på så sätt dra ner kostnader för spelare ytterligare :)

Sv:SCA Cupen
RQT: Så när ni värvar ber er sportchef styrelsen om kameler? ;)

Sv:SCA Cupen
Falken: Våra är också billiga. Köpta på bazarer och marknader till utfärsäljningspriser runt om i världen :D

Sv:SCA Cupen
RQT: Äsch, vi hyr våra vi. Billigt och bra. :)

Sv:SCA Cupen
Falken: Jo det blir ju så, detsamma gäller alla inköpta spelare i Brynäs för mig. Har bara koll på de gamla rävarna i princip. Andreas Duracell och Ove Porslin :D

Sv:SCA Cupen
RQT: Du ser. Jag har helt tappat koll på Mora efter alla dessa utlänningar.

Sv:SCA Cupen
65selander: Ja usch! Det blir en såndär "Dagen efter-match" :P

Sv:SCA Cupen
Dream Team: Det är han nog defenitivt inte hoppas jag. Ser tom hellre att junioren Lars Johansson får bli andre-målvakt efter Pitkämäki.

Såhär ser statsen ut so far (inte inkluderat dagens match). Römä har altså förlorat samtliga matcher han stått :(

35 Miko Rämö 2 71 9 87,32
75 Juha Pitkemäki 2 62 2 96,77
1 Lars Johansson 2 59 2 96,61

Sv:SCA Cupen

Summering utav den sista.(källa Sundsvall Hockey)

Tredje perioden

Brynäs kan ta ledningen i matchen i den femte minuten precis när Mora blivit fulltaligt. Ove Molin är den som är sist på pucken.

Brynäs kan efter att Mora tagit timeout avgöra matchen sjutton minuter in på den tredje perioden. Daniel Hermansson gör sitt andra mål för kvällen.

Brynäs åker på en utvisning i slutminuten vilket gör att Mora tar ut målvakten och kan reducera till 4-3 efter skott av Marco Tuokko.

En jämn tillställning där spelet böljar fram och tillbaka. Brynäs lite rappare och var det lag som skapade flest målchanser och tog en välförtjänt vinst.


Sv:SCA Cupen
RQT: Ni får ju en chans till nästa lördag. Fast ni lär väl vara ganska urlakade då eftersom ni möter LIF på fredagen :-)

Sv:SCA Cupen
RQT: Rämö är tänkt som förstekeeper, eller?

Sv:SCA Cupen
Falken: Mora saknade Pitkämäki, Skogs, Bergkvist, Blatak, Nilsson, Johnsson och Hult. Så det var ganska jämt på den fronten.

Det västa är nog att Mora har en tendens att förlora då Rämö står. Ser inte jättebra ut.

Sv:SCA Cupen
RQT: Vilka saknade ni då? Vi saknade Hulkkonen, Bicek, Lavins, Bäckström, Månsson, Gynge och Ström.

Sv:SCA Cupen
RQT: Två tredjedelar av kedjan som Berka spelar i, i 3kr?

Sv:SCA Cupen
Falken: Nja ordinarie lag spelade verkligen inte Mora med idag. Vilka fattades i Brynäs? Bäckis och?

Sv:SCA Cupen
Någon som är anmärkningsvärt under försäsongen är att vi har vunnit skottstatistiken i alla matcher utom två där det blivit helt jämnt. Liten roligt detalj.

Sv:SCA Cupen
Falken: Ja, 4-3 får betäcknas som godkänt. Malmen och Herman tycks vara i fin form.

Sv:SCA Cupen

RQT: verkar så :-))

14-9 i skott i sista. 3:e verkar vara våran starka när det gäller skyttet ;-)


Sv:SCA Cupen
Slutade 4-3. Skönt med vinst i alla fall. Vi saknar ju trots allt en del stora spelare och Mora verkar väl vara så gott som ordinarie lag.

Sv:SCA Cupen
Nolander gör verkligen allt han kan för att hjälpa oss :D

Sv:SCA Cupen
65selander: Annars tycks trenden vara att vi fördubblar målskörden varje år...

Sv:SCA Cupen
Nu ska vi gå för 5-2! Mora tar ut målvakten :)

Sv:SCA Cupen
Så där ja!

Sv:SCA Cupen
Fundamentals: Nu måste det ju ända vara Game Set Match efter Hermans 4-2

Sv:SCA Cupen
WarhawK: Han har fått tillbaka pipan nu men Sjödda har plockat ur kulan

Sv:SCA Cupen
65selander:
var nog en spelare som snodde pipan och nu står spelarna kastar den mellan varandra och dommarn står i mitten försöker fånga den ;->

Sv:SCA Cupen
65selander: Har fått rapporter om att han har åkt på tinitus.

Sv:SCA Cupen
Fundamentals: Har domarn tappat pipan eller spelar dom utan domare nu. Har varit oroväckande tyst ett tag

Sv:SCA Cupen
Tommy: 2013, 10-3...

Sv:SCA Cupen
Fundamentals: Touché...

Sv:SCA Cupen
Tommy: ja men tänk på alla framtida segrar.:-)

Sv:SCA Cupen
65selander: Ska det vara logiskt, kommer matchen ikväll sluta 3-3 :)

Sv:SCA Cupen
65selander: Trenden tyder alltså på 3-3. Det vill vi inte se:-)

Sv:SCA Cupen
65selander: Blir fyra nästa år då...

Sv:SCA Cupen

Fundamentals: Nu har Brynäs ökat sitt rekord i antal gjorda mål mot Mora i SCA cupen med ett mål.

2004: 1-3
2005: 2-3


Sv:SCA Cupen
Bissett19: Fantomen har talat: spela fem mot fem!

Sv:SCA Cupen
Fundamentals: Ove och Spets briljerar 3-2 :-)

Sv:SCA Cupen
Ove, Ove, Ove Molin...

45.05 Ove Molin (Lars-Erik Spets)

Första målet för Molin och första poängen för Spets under försäsongen.

Sv:SCA Cupen
65selander: kan bli så många som 8400 domare den 21:a :-)

Sv:SCA Cupen
Bissett19: precis, skit i domar'n, nu rullar vi...

Sv:SCA Cupen
Fundamentals: nja 13 med spelarna samt alla proffs på läktaren ;-)

Sv:SCA Cupen
Fundamentals: Har jag tyvärr ingen förklaring till. antagligen bara reserv

Sv:SCA Cupen
wap.hockeysnack.com
Funda:Nu börjar tredje,får vi spela 5 mot 5 då har Moringarna ingen chans:-)

Sv:SCA Cupen
Tommy: Men vänta lite här nu... är det inte tre domare på isen?

Sv:SCA Cupen
Fundamentals: Antagligen båda. Jag har sällan läst nåt om nån BRA domare :-)))

Sv:SCA Cupen
65selander: ja... men vilken är det då som är dålig, deras eller våran? Jag tror att det är deras...

Sv:SCA Cupen
Wesse1: Nä enl ny regel så får man ha varsin ;-)

Sv:SCA Cupen
Fundamentals: Det är väl samma domare för båda lagen???

Sv:SCA Cupen

Summering utav 2:a

Andra perioden

Brynäs ökar sin ledning i den andra periodens tionde minut då Henrik Malmström bryter in mot mål och serverar Daniel Hermansson, 2-0.

Mora kommer tillbaka och i den trettonde minuten sätter Ryan Jardine pucken i nät bakom Robert Kristan.

Mora får sedan spela fem mot tre där Pavel Brendl har öppen kasse men får inte träff på pucken. I samma numera överläge kan istället Eric Johansson kvittera då han lägger in pucken mot mål som lite turligt studsar rätt.

En jämn match som kan sluta hur som helst.


« · 744263 · »