1150x200-64570.jpg

Färjestads BK

SHL · 19587 inlägg · 1110 ämnen

Citat från Gefle Dagblad

175024 · » Till forumet

Sv: Citat från Gefle Dagblad
helt rätt easy!

Även om Jönsson inte gör mål så är han oerhört hjälpsam på isen o alltid bra att ha. Därför tvivlar inte jag en enda sekund på att Hardy väljer ut han till VM-truppen nästa år.

Sv: Citat från Gefle Dagblad
Jönsson är ingen spektakulär spelare, det mest lysande saker han gör ser inte alla. En del detaler han gör på isen för att hjälpa fram medspelare är underbara att se. Om ni följer honom en hel match kommer ni att förstå vad jag menar.

Det handlar om att släppa pucken eller genom att åka skridskor utmana en back. I 9 fall av 10 så kommer aldrig pucken till Jönnson men han har med sitt initiativ öppnat för en ny möjlighet för en medspelare.

Klart han har haft en svacka men det kan alla ha, nu börjar det gå bättre igen. Självförtroende är nyckelordet.

Sv: Citat från Gefle Dagblad
Tuvok:

Kvällspressen må vara bedrövliga i många fall, men ibland slår de huvve´på spiken.

Sv: Citat från Gefle Dagblad
Tja!
Tommy Sjödin var isens kung igår , Jörgen Jönsson vad ska man säga...
Jag skulle inte vilja ha Jönsson i Brynäs .

Brynäs IF ÄR DOM BÄSTA!!!

M.V.H Tor!

Sv: Citat från Gefle Dagblad
Tuvok: Håller med fullständigt!!!!

Sv: Citat från Gefle Dagblad
Tuvok: Jag håller med helt opartisk som jag är.

Citat från Gefle Dagblad
Citat:

"Om Sjödin var isens kung så var det närmast pinsamt att höra Jörgen Jönssons periodsnack i rutan och bortförklaringar till att Brynäs inte kunde spelas ut.
Jörgen har gjort en svag säsong, verkar helt ur balans inte bara på isen utan även vid sidan. Skönt att han tackat nej till landslagsspel i Baltica Cup. Han förtjänar inte en blågul plats just nu.
För snacket om att Brynäsarna tog till brottargrepp för att freda sig, var enbart pinsamt att höra"

Lev länge och väl

175024 · »