Hedelövs diving var nog det grövsta jag sett med ett efterföljande överfall av den hormonstinna hulken i SAIK. Domarna viker ner sig efter publikens neandertalhvrål och tar ut en FBK:are.
Har du inte det minsta uns i kroppen att erkänna att vissa av era spelare spelar på gränsen till det tillåtna ? Det finns spelare även i ert lag som spelar på gränsen precis som et gör i Skellefteå.
Personligen tycker jag den här upplagan av FBK inte ens är innärheten av tidigare lag ni haft när det kommer till yxhugg och efterslängar. Nu har ni ju faktikst ett bra lag med bra spelare. Trist att ni ser ut att ta Sm titeln igen. Avundsjuk. inte det minsta. Jag har aldrig gillat FBK , varför kan vi ta en annan gång :)
Föga förvånande att FBK-hataren nr 1 kommer in. Vi som var med på 80-90-talet och har sett FULHOCKEY, Håkan Södergren, Mats Lusth m.fl. tycker att dagens finaler är mesiga. Att komma in o pipa närHadelöv ramlar ihop som ett höstlöv efter en liten dutt blir i mina ögon patetiskt.
Finalerna ska vara heta med tjuvsmällar, gruff o känslor. Det är ge och ta från bägge håll.
Du kommenterar inte Hagos knuff som träffade målisen men det var ju inte dumma FBK som gjorde det... Jag tycker sånt hör till, men när domaren visar ut för mindre förteelser så reagerar jag på inkonsekvensen.
Nädu Marhias fortsätt harva bland småpojkarna medans vi röker segercigarren, Tja!
Fysisk hockey: Jag håller med, jävla tjat om filmningar eller inte. Som om något sådant skulle ge mer eller mindre värdiga vinnare. Ännu mer fjatnigt blir det när supportrar till andra går går in och anklagar andra lag för att filma, som om det finns en skillnad mellan lagen i ES. Jag är mest besviken på bristen av intensitet, det finns ingen glöd alls i spelet mellan båda finallagen. Det känns som om det handlar om elitserielunken, vilket är helt otroligt. Antar att detta är ett bevis på att ES borde genomgå en övergripande ändring för at få tillbaka glöden och intresset.
Läste du inte att jag berömde erat lag den här säsongen. Nej som vanligt fokuserar du på mitt hat till er förening. Jag nämnde ingenting om det i mitt tidigare inlägg. Att ni spelar final i år igen är inte så konstigt. Ni har ett komplett lag. Dock förväntar jag mig att du skall vara ite mer konsekvent i ditt sätt att se på hockey, det är alltid 2 lag på isen.
Vad ska jag skriva för att du ska bli nöjd? Att Micke är en idiot som duttar Hadelöv m klubban, Frögren o Sanny tar bort spelare framför mål, ajabaja!!!
Min undermening förut var att det klagas på skitsaker här. Slutspelet var mer intensivare, hetare och roligare förr, då de smällde på varann mm det var mer känslor och det tilläts mer. Nu kommer det in avundsjuka motståndarsupportrar o klagar över småsaker. Att FBKare och SAIKare gör fula saker hör slutspelet till. Ska man vinna guld så får man ta till lite fulknep, självklart finns det gränser. Vi är inte Guds bästa barn o jag har aldrig påstått det. Men om man inte vill vinna o knyter näven, så får man fortsätta i hockeyallsvenskan, lex läxand...
Sådär ja Prestberg sätter spiken i kistan och kan nu koncentrera sig på spel i Leksand kommande säsong :)
Grattis trots att det inte är klart än ni tappar inte detta. Ni är värdiga mästare. Själv skall jag se om jag kan få mig nåt att dricka så här framåt kvällen :)
lu93rowa: GRATTIS FBK. Men inte var detta nån serie man kommer att minnas, precis. Ett underbetyg till svenska hockey. Är vi inte bättre än såhär? Det klart att vi dränerats , av både NHL, AHL , KHL o eurepeiska ligor, men ändå? Måste nog hålla med Vimpel-gård, junisarna är i vissa fall bättre tränade, blir sämre i ES, de som stannar kvar. Vad är det för fel? ES-tränarna? Jag vet inte.
zigge: Tack men om FBK är minst usla. Hur usla är då inte 11 och 12:an i ES :)
Ha en bra vår och en härlig sômmar så ses vi säkert nästa säsong då med nya favoriter till SM tecknet men jag lôvar att vi kommer att vara med där ôppe.
Svanru: Njaa, 3 poäng från Slutspel, är det jättteuselt? Om nu ES är rekordjämn, behöver det tyvärr inte betyda bra? Kan ju vara så att toppen blitt sämre, o närmat sig botten? Men visst, vi ses i höst, kan bara ´hoppas på bättre spel. FBK har väl redan aviserat bantad trupp, pga att NI är så bortskämda, o bara fyller hallen vid Final! :-) Trevlig sömmar själv!!
janersa: Tyvärr utifrån det jag har sett på sistone nu så ryker de duktigt med 0-4 oavsett lag , sorry för min pessimism men jag älskar mitt Färjestad så in i helvete och önskar att jag har jävligt mycket fel.
Tebaks till Skellefteå
SAIK behöver hjälp för att klara av fjärde matchen vilket de garnterat kommer att få men vi hoppas att det inte räcker.
Mitt tips SAIK- FBK 2-3