Marcus:
Medioker 1:a halvlek.. Holland bättre men som sagt en medioker 1:a halvlek.
Metal Guru:
Jag undrade varför man väljer att hålla på Tyskland istället för sitt eget landslag därför skrev jag vart tog patriotismen vägen? Tyckte inte Sverige spelade tråkigt 1994. Mot Ryssland och Bulgarien spelade man riktigt fin fotboll...
Mattias undrar var patriotismen tog vägen.
Patriotismen kapades av USA hösten 2001.
Mattias ogillar Tyskland för att de "alltid haft en förbannad röta i många mästerskap och tagit sig till final efter final pga tråkigt spel och tur".
Sverige försökte ta sig till final i semin 1994, genom "tråkigt spel och tur". Gissar att Mattias tycker det var ok den gången.
Hahl Bundy:
Holland - Danmark...
Danmark känns som ett lag som Holland bara " Skall " slå. Nu saknar Holland Robben men man har spelare som van bommel, van der vaart Kuyt och Snejder på mitten samt Van Persie på topp.. Finns gott om offensiva krafter i Holland... 2 - 0 är mitt tips men det kan mycket väl bli mer.. Jag tror vi får se en match från Holland som den som Tyskarna visade opp igår.. Danmark känns som att de kan missa åttondelen... Laget känns sterilt och många spelare är lite på sista versen.. Gronkjer, Tomasson, Rommerdahl m.fl... Detta blir en säker seger för Holland..
Redigerad kommentar
20 Lindgren:
Ja tyskarna spelade ut igår och gjorde det jäkligt bra men frågan är om det säger så mycket efter 1 match hur långt man går?Sydkorea spelade bra i nästan hela sin match. England spelade bra i 45 min..Frankrike imponerade inte alls.. Inte heller Argentina så mycket som jag förväntade mig. Svårt att sia om hur det går.
Australien kommer förmodligen bli slagpåse i den där gruppen. Ghana och Serbien är betydligt bättre lag än Australien. Tyskarna kommer förmodligen spela hem den där gruppen utan några som helst problem och Ballack verkar inte saknas det minsta men frågan är hur långt man kan gå efter gruppspelet. Man lär iaf inte få utrymme att spela sådan här fotboll nån mer gång i VM tror iaf inte jag..
Att jag ogillar Tyskland är att jag tycker dom alltid haft en förbannad röta i många mästerskap och tagit sig till final efter final pga tråkigt spel och tur. De senaste mästerskapen som scim nämnde har de spelat bra och igår var inget undantag. Att jag sedan har 2 vänner i dalarna som håller på Tyskland i vått och torrt även om de möter sverige gör väl kanske sitt också..Vart tog patriotismen vägen?
Dagens tips.
Holland - Danmark 2 - 0
Japan - Kamerun 0 - 2
Italien - PAraguay 1 - 1
Fan vad kul det är med Fotbolls VM..
Wayne Gresky:
Imponerande av Tyskarna tyvärr. En Nation jag alltid har avskytt i mästerskap.
Bissett19:
Ghana vinner utan Essien i laget efter en idiotisk hands i straffområdet i 84:e minuten.
Lumber Jack:
Algeriet - Slovenien kl 13.30 känns som att det är 2 lag man har förbannat lite koll på... Algeriet har iaf petat sin stora lagkapten Yazid Mansouri. Som om jag visste vem det är :)
Redigerad kommentar
scim: HUr som helst är det bra att han gör sånna missar i landslaget och inte i West HAm.
The national anthem in english media for at least five days.
http://www.youtube.com/watch?v=C7HbJ6x-nGoscim:
Tänk vad fel det blir :)
Ärligt talat så har James gjort sådana där grodor titt som tätt.. Tror nog Capello tagit ut Green efter hans säsong i PL. Green gjorde en riktigt bra säsong och förmodligen var det det som avgjorde.. Tavlan kommer ju inte i rätt läge. Tror James står i fortsättningen nu.
Capello och jag tyckte iaf att Green skulle starta i Mål :)
12 Robert Green – 2 Glen Johnson, 20 Ledley King, 6 John Terry, 3 Ashley Cole – 7 Aaron Lennon, 4 Steven Gerrard, 8 Frank Lampard, 16 James Milner – 21 Emile Heskey, 10 Wayne Rooney.
Portello:
Nej jag hade inte det men jag har en trippel som levere tills ikväll om England vinner... Argentina klart bättre men imponerade inte så där jättemycket...Tror NIgeria får svårt att nå åttondelen.
Frella:
Argentina - Nigeria.. Tips 3 1
England - USA 3 - 0
Sydkorea - Greklan 2 - 0