Mike.F: Jo det här med Game of Thrones kan lämna djupa spår i en "winter is coming" mm. ;) Såg två perioder igår, bra match mellan två får vi anta topplag. Weterholmarna med Widerström såg bra ut, sen är det lätt att fastna för en som Rasmus Dahlin skall bli kul att följa honom. Man kan väl också anta att det är hans sista säsong i Sverige på ett bra tag.
7804: Spelar ingen roll, antal BP var 21 för Frölunda och 17 för SKAIK.....alla SKAIKs tre mål korrekt bortdömda enligt de regler som gäller idag, må så vara att det är jävligt petiga regler och de måste ses över, men som sagt, enligt de regler som gäller idag angående kontakt i målområdet så var alla era mål korrekt bortdömda. Sen den där situationen att JG kastade klubban ska väl vara straff enligt gällande regler, men jag tycker å andra sidan att eftersom JGs kastade klubba inte hade någon effekt på chansen i fråga eftersom Lindholm redan hade avlossat skottet som var på väg en meter utanför mål ändå och JGs klubba aldrig träffade pucken kan jag tycka att man inte ska haka upp sig på det...sen den andra straffsituationen vet jag inte vilken du menar så därför kan jag inte yttra mig om den, men tycker att ni hade en del tur med utvisningssituationer i viktiga lägen av matcherna.
Jasså, tycker du Luleå har ett kanonlag nästa säsong?? Det tycker väl inte riktigt jag iaf. Inte ni heller för den delan...än så länge iaf.
7804: Med tanke på att Frölunda fick 78 utvisningsminuter mot sig samtidigt som SKAIKs fick 50 under den kvartsfinalserien håller jag med att det var nära att domarna avgjorde till SKAIKs fördel...starkt av Frölunda att vinna ändå vilket indikerar ett skickligare lag.
Mike.F: Starkt av er att lyckas ta det till sju matcher men tillslut vann det bästa laget. Brynäs gör 9-1 de två sista matcherna och det säger allt. Tack för god kamp.
Grattis till finalplatsen Brynäs. Erat försvarsspel var bättre över 7 matcher. Likaså spelet framför båda målen. Likaså förmågan att sätta chanserna i mål. Och ni hade en bättre målvakt. Frölunda ägde mycket puck och var tunga i närkampsspelet. Men 1 mål framåt och 9 bakåt de sista 2 matcherna när det gällde som mest säger allt. Lycka till i finalen!
Även om jag är säker på att Frölunda vinner så är jag ju tyvärr inte GUD! Jag tycker att som frölundasupporter får man vara nöjd med säsongen what ever!!!!! Spelar Frölunda sin bästa hockey så vinner dom! Så gör det då för i hel..te!!!
Kallio_71: Ja att vinna CHL, alla hockeyspelares våta dröm! Nää skämt åsido, grattis ni har vunnit CHL 2 gånger. Men vem bryr sig egentligen om den skiten?:p Ses väl mest som en bonus om man vinner det=)
Mike.F: Jo jag vet. Det är ett fritt land. Fortfarande ett jävla skämt att ni klarat er undan en slew foot och två huvudtacklingar utan ens två minuter i utvbåset. Ett jävla skämt som sagt.
Mike.F: Vilken fantastisk semifinalserie, en klassiker redan innan match sju. Skall Brynäs skönspel eller Frölunda och domarnas fulspel vinna? Spännande.
Mike.F: Nu tacklar ju Gunnarsson med en uppåtgående rörelse vilket är otillåtet. Öhlund med ispåse på huvudet och kan inte spela vidare. Då ska det vara game enligt regelverket.
Mike.F: om Gunnarssons tackling är en utv så skulle Kronwall sitta i fängelse!!! En jobbarkompis fd hockeyspelare ej Frölundait sa det är ju ishockey inte volleyboll?? I NHL inte ens en notis!!
Nej det är bäst om Fusklunda förlorar så blir alla cykloper "inkl grön kort typ" nöjda!!! Sååååå djääävla trist läsning!! Highstick??
Mike.F: Det hoppas jag. När den rätta viljan finns är vi något bättre tycker jag mig ha sett. Men vad som hände med försvarsspelet ikväll är en gåta med tanke på hur det senast såg ut i Gävle. Hybris kanske. Brynäs är livsfarliga när man ger dem lillfingret. Men hemma sk det inte kunna hända likt det som vi såg ikväll iallafall.
När livet vänder blev det istället för 2:a perren ingen idé att se mer la mig ner å "dog" efter 3-0:( vad hände? Dom slog sarg ut såg panikslagna ut men den av bifsupportrarna supersågade Sandström räddade Bif!! Nu blir det en låååång fredag istället som jag tillbringar på Gullholmen och Frölunda vinner:) YES!!!
Zappaholic: Förlåt. Jo det fatta jag. är bara så förbannad. Blir sällan det när det gäller hockey nu för tiden. Men detta är så dåligt. Ber om ursäkt för en tyken kommentar. Och grattis till kvällens seger.
Zappaholic: Menar du att det var jag som gjorde den? Nä Frölunda kan gå å bada. Jag hoppas inte ens det går till final. De ska skämmas hela sommaren för kvällens insatts om jag får bestämma
Jo det här med Game of Thrones kan lämna djupa spår i en "winter is coming" mm. ;) Såg två perioder igår, bra match mellan två får vi anta topplag. Weterholmarna med Widerström såg bra ut, sen är det lätt att fastna för en som Rasmus Dahlin skall bli kul att följa honom. Man kan väl också anta att det är hans sista säsong i Sverige på ett bra tag.