Vf Chefen: Hade dom inte vunnit på hemmaplan så hade det sett mycket värre ut. Men trots allt imponerande att ligga 3a utan så många poäng på bortais. Men det kan ändras snabbt både upp o ner i tabelölen
Va fan, vi ligger på 3:dje plats i tabellen trots knaggligt spel. Då måste man väl vara ganska bra ändå väl? Säger som Dragan, det kunde varit värre, vi kunde legat sist.
Klinth: Jo var lite rädd ett tag att dte just skulle bli 2-4 men det sket ju sej rätt rejält till slut ändå. Illa , mycket illa! Men bara att bryta ihop och komma igen precis som du säger. Ny match HV71 imorgon,.
MoK: Trodde i min enfals att jag hade hittat rätt slutresultat för en gångs skull, såg fram emot vårat käftande om att jag "tagit" ditt resultat osv. Vad snopen man blev..... Dragen vid näsan å det grövsta, och det på dryga 50 sekunder.....
Bara att bryta ihop och komma igen, men det känns ganska så avslaget just nu.......
det är så skönt att kunna bearbeta sin frölunda-förlorar-sorg med gelikar :) nu tar vi dom på torsdag! herregud så här kan dom inte fortsätta....skandal.....plötsligt förstår man hur leksand måste ha känt sig....men men....nya tag på torsdag, och jag är helt övertygad om att frölunda kommer ha en rejäl nu-ska-vi-allt-visa-dom-lust och spöa skiten ur HV....hehe....
Nu har jag tagit en nypa frisk luft och lugnat ner mig. Mot HV71 har vi ju haft ganska lätt de senaste matcherna. Så om killarna bara kan knyta ihop säcken så ska det kunna bli tre friska på torsdag.
MoK: Det är den mentala biten som det hänger på just nu, får dom bara ordning på det så händer det positiva saker på isen.
Trots att spelet klickar så hänger de ju med hyfsat i matcherna, tänk den dagen då hjärna, hjärta, skridskor, puck, klubba funkar samtidigt, då attans då går det undan.
Antagligen är det bara jag som inte är allt för deppad över dagens match....
Sannes: Problemet är ju att dom borde inte behöva lära sej detta på nytt. Alla vet om hur snabbt det kan gå antingen åt den ena eller andra hållet. Skall bli kul att se sporten o läsa matchrapoorter för att se vad 17 som gick fel. Go Natt :)
MoK: Jag tror att grabbarna har lärt sig oerhört mycket i kvällens match, lika lätt som att komma kapp målmässigt, lika enkelt är det att släppa in mål.
Med Leksandsmacthen i färskt minne så kom verkligheten ikapp oss ikväll
Hutta: Slarigt att tappa 4-1 med. Man kan inte skylla på att det var kort tid kvar. Det gäller att kämpa i 3-ä20 minuter och inget annat. Hopas COnny talar om för dom ett o annat nu. Jja 2 bortamatcher kvar innan nästa match i scandinavium
Jaha. Där ser man. 4-2 såg tämligen säkert ut och kräftgången på bortaplan fortsätter. Om man ska se någon ljusglimt är det väl att man inte förlorat under ordinarie matchtid på ett bra tag nu. Nu tar vi nya tag i Jönköping... Suck. Men tungt känns det.
OskarB: Nej inte lika grymt kanske eftersom VF vänder på 4:53 i sista perioden. Det var lite värre. Men sådan e hockeyn när lagen ändå är så jämna som dom är.
MoK: Ojdå! Saker och ting har en märklig tendens att jämna ut sig över tiden. Häromveckan en makalös vändning mot Leksand, idag tvärtom (om än inte lika grymt).