Det som är bra ifall vi åker ut nu är att vi får möta något av dessa två skitlag nästa säsong, vilka vill ni helst möta till hösten? Osympatiska Yrgårdens IF med Gapande Garpen eller Pizza-Karlins gigantiskt enögda rövklubben från Ö-vik?
Lööke och Schiley är skickliga, i serien fick de tiden de behövde. Nu i slutspelet är det tightare och de klarar inte alls att driva spelet i fem mot fem på samma sätt. Schilkeys poäng i slutspelet tror jag främst kommit i PP eller med uttagen målvakt, samma för lööke.
I fem mot fem är de två ganska osynliga jämfört med DIF:s ledande spelare.
De måste plocka fram sitt bästa spel på onsdag, annars är det över.
Greg P: Fast min poäng är , att det är inte bara det " offensiva " som leder till vinster, spelarna du nämner i försvarszonen är bland det blekaste jag har sett på länge ifrån " ledande spelare " - allt handlar om att man gör rätt i båda riktningarna dom gör en bra del i det offensiva men är bland de sämre när det kommer till försvar dom du nämnde.
Pooley och Schilkey är Lövens bästa forwards tsm med Weigel. Schilkey ligger bakom varje farlighet man skapar. Utdelningen kunde varit bättre,men han missade ju 2 poängmatcher mot Västerås med. Lööke är iskall tsm med Fortier.
Mustonen och Possler gör ett gediget jobb som brunkare men är inga att räkna med framåt i produktionen.
Walle2: Vid serieseger tror jag finalen varit i hamn nu. ------------------------------------------------------------------- Det är mycket möjligt. MEN!!!... det är väl ändå så att vinna FINALEN!!! I HA, faktiskt är det ENDA som i realiteten VERKLIGEN!! betyder nåt. Är det inte så Walle2?
Sigge: Du har uppenbarligen inte sett Löven spela i år. Löven har seriens skickligaste lag med Schilkey, Pooley, Lööke mfl men just nu är spelet dåligt.
Greg P: Fattar inte hur man kan gå ner sej så grymt. Lööke Schikley helt djävla kalla. Kniven på strupen på ons nu. Om Löven losar så tycker jag inte att dom förlorade finalplatsen då, utan alla skitmatcher i serien. Vid serieseger tror jag finalen varit i hamn nu.
Greg P: Er frälsare Kenttä kanske borde överväga att ändra sin filosofi med främlingslegionärer och grishockey. Det blir uppenbart att Löven inte hänger med när det spelas hockey på riktigt. Att ligga på gränsen och komma in under skinnet på motståndarna är ni dock jävligt bra på. Får se på onsdag om det håller eller om korthuset rasar ihop då
Greg P: ja, Djurgården var helt enkelt bättre idag. Det såg segt ut från Lövens sida. Dif har haft en bra kurva hela matchserien, så jag har svårt att tro att löven plötsligt skulle ta hem två raka. Surt som tusan, men det hjälps inte. Det var nära men ändå inte.
Löven direkt genom usla ikväll och Voutilainen inne i svacka med. Helt tröttkörda. tack och godnatt på onsdag. Modo kommer vara chanslös mot Diffen med.
{9682}: inte medvetet och inte hänt om inte deras egen back skickat in han, jag förstår att ni modoiter ser det som medvetet, ni spelar ju så och har gjort hela året, men inte så i detta fall.
JoseGonzales: men hoppas att killarna fokuserar på hockeyn nu. Vi har ett bra lag som kan spela hem detta, men då måste vi upp ett snäpp jämfört med sist. Hoppas på det bästa nu!
{9566}: Tror faktiskt inte Galajda är skadad. Galajda blev Galajda igen och Djurgården gjorde det enda nödvändiga man kunde göra genom att byta ut han. Kollisionen blev ett klockrent tillfälle att göra det på. Han hade släppt 3 enkla. Några enkla till och matchserien hade varit över Djurgårdens del. Myrenberg är en mycket bättre målvakt som gjorde det bra när han kom in och räddade matchen och serien åt dom.
Bössa 68: Helt otroligt, Hutchings blev inknuffad och det träffade inte ens huvudet. Borde inte blivit avstängning däremot borde DIF spelaren fått minst 4 matcher för spearing istället för 2.
Har aldrig sett en coach vara så snacksalig och ifrågasättande mot dommarna efter ALLA avblåsningar inkl. offside, icing, powerbrake och paussignal 🤣. Han behöver ju en kompis att snacka med....verkar ju ha samtalsbehov.
Snoppel kallar Hutchings återfallsförbrytare efter situationen ifjol då Gunnarsson i HV blev skadad. En situation som inte blev utvisning eller avstängning.
Charlie2: Vad sägs om att inte åka in med kraft i ett område som målvakten äger? Ska man ha den farten får man åka mer på utsidan? Sedan.. olyckor händer, men då får man ta konserkvenserna!