Alfred Barklund är också en back jag gillar från allsvenskan, tycker han varit AIK:s i särklass bästa back denna säsongen av det jag sett. Perfekt ålder med " 24 "
mattias - 74: Eddie Larsson är just den spelaren men han släppte man också, såg att Stefan Milosevic från Bofors ryktades till Leksand på EP, så kanske han är lösningen på den frågan.
mattias - 74: Ska jag vara ärlig så har jag inga önskemål från Modo om dom skulle åka ur. Kanske Norlinder, men jag vet inte hur våran backsida kommer se ut nästa säsong.
mattias - 74: Jag tycker Knuts är okej, hans lön är nog inte så hög heller och han är bra i en fjärdelina där han kan gnugga med junisar.
Martin Karlsson håller dock inte måttet, det är tråkigt att behöva släppa trotjänare men det finns en gräns. Det är surt med Noren och jag är inte hundra på vad motiveringen är men Tjomme har mitt förtroende.
Det är inte så att vi saknar inhemska spelare heller, Össman, Mackan Karlberg, Lundqvist, Eljas, Altörn, Gidlöf och Lang (han räknas) är alla masar. Vi får se hur länge Heino och Åman vill gnugga i AHL innan dom kommer hem, jag hoppas att dom slår in i NHL så klart, men annars är dom väldigt välkomna hem.
Synd med Noren, men Karlsson känns tyvärr som ett rätt beslut, jag ville ha bort honom redan förra säsongen, tycker han inte tillför mycket alls trots sin energi, han lär inte fortsätta på denna nivån eller vad tror du?
Att man inte behåller Noren är tjänstefel men kostar väl för mycket
TD: Challe B och Challe K tog det Björn byggt upp och kört ner det i botten på Siljan, hoppas dom skäms för det har verkligen sett förjävligt ut.
Kände redan i höstas att dom verkligen inte brydde sig och att allt var lugnt, när vi inte kunde göra fler än 1-2 mål per match och målvakterna var dom enda som kunde rädda poäng. Istället så var det enklare för dom att skylla allt på skador när våra största stjärnor inte ens producerade när de var friska.
Vi kan tacka Millner för han har verkligen gjort ett otroligt jobb för att utveckla och hålla våra målvakter på topp, förra säsongen med Filip Larsson och denna säsong med Gidlöf och till viss del Hellsten.
KulltorpsOlli: Man vill ju höra vad laget sa efter matchen mot Frölunda men Lagkaptenen fick ta all skit båda tränarna drog blixtsnabbt från arenan lite dåligt av ledningen kan tyckas nu blir det stålbad till nästa säsong
På tal om Silly, HV har ett par heta spelare som man kanske skulle vilja värva. Både Borgström och Ang spelar nog i SHL eller Schweiz nästa säsong. Fransson är mogen i sitt spel trots sin ålder och Engsund vet vi vilken nivå han kan spela på.
Bobben : Tjomme har gjort det bra, har inget ont att säga om honom. Kanske dealen med Cehlarik ↔ Camper är det enda jag skulle säga var ett felsteg, tyckte han skulle agerat redan i höstas med tränarproblemet men vi sparade väl lite pengar på att inte dra in någon ny tränare mitt i säsongen.
Realisten: challe är absolut en kratta men johansson. Titta var Leksand har placerat sig under samtliga säsonger år 2000 - 2020 resp med johansson 2020 - 2025. Också noterbart att johansson tog dif tillbaka upp i shl och tom gick till sm final. Sedan fick dif för sig att möblera om och petade johansson. Var spelar dif nu?
Bobben : Det enda Ur-Djurgårdaren Tomas 'Tjommen' Johansson gjort ""bra""... för LIF:s vidkommande, var när han "lyckades" bestjäla MODO på den notoriske Tränarspjuvern Björn Gn(H)ällvist, när denne m.h.a Tjommen gjorde sig "O"möjlig för en fortsättning med MODO efter Coronasäsongen. Gnällkvist avpolleterades från Leksand inför denna säsong, misslyckades sen kapitalt i Löven varifrån han sen "Destruerades"
På det stora hela taget är UR-Djurgårdaren Tjommen Johansson inget annat än en Ärkesopa!!!, tillsammans med Tränarna, UR-Djurgårdarna ' Challarna'.....
Surt. Typiskt Leksand, trivs bra i bekväm serielunk men när det blir tuffare "slutspelshockey" viker man ned sig. Tycker man ska vara nöjd ändå. Leksand har haft en ekonomisk och sportslig ökenvandring i 20 år. Om det inte varit för miraklet i övik och den inställda coronasäsong hade klubben kanske inte ens funnits. Att de skulle bli ett stabilt shl lag som de är nu är för mig ett under. Kan tacka Thomas Johansson för det.
SPOODI: Möjligheterna för Leksand att ordna upp sin ekonomi ökar drastiskt av SHL-intäkter. Kan bli tufft för Modo att åka ur nu när fallskärmen är borta, men gissas att ni klarar kvalet.
mattias - 74: Bara förnamnet. 5 raka förluster att skaffa en poäng i. Inte värda att gå vidare om vi ska vara ärliga. Är glad för att vi slipper kvala för det hade rätt ner i källaren. Fattar inte hur vi kan matcha Hrivik i point i powerplay. Köper inte att vi har skickligheten att vara bättre i PP.
Rögle vill nog göra det surt för Malmö så jag tror den matchen blir jämnare än den i Örebro, Luleå saknar Omark och Gustafsson men samtidigt vill man kanske avsluta snyggt
mattias - 74: Vettefan, spelar vi som vi gjorde förra veckan så är det väl lika bra att ta tidig semester. Annars får vi hoppas på att Örebro eller Miffarna torskar istället.