Leksands IF

SHL · 26987 inlägg · 1367 ämnen

Nybro - Leksand

1100351 · » Till forumet

Sv: Nybro - Leksand

mattias - 74:
Att som på pappret överlägset lag göra två snabba i inledningen är livsfarligt. Man lutar sig förnöjsamt tillbaka, och undermedvetet funderar på "hur man ska fördriva tiden resten av matchen utan att bli alltför svettig. Alla andra kommer ju fixa detta hur lätt som helst..."

Funderar lite för många i dom banorna brukar de gå illa.


Sv: Nybro - Leksand
Metal Guru:

Kempe håller med dig och mig

Självklart är det inte domarens fel jag tyckte bara att personen uttryckte sig lite bittert :)

Sv: Nybro - Leksand

mattias - 74:
Om nu Leksand fick spela 20min i boxplay i sista, så var det nog inte domarens fel. En period är vanligtvis 20min speltid, varför Leksand måste haft fyra man på isen hela sista. Enligt matchprotokollet fick LIF fem tvåor (varav två grejade Ullman i samband med hans för tidiga dusch).

Spelade man hela perren med fyra man borde man därför skälla på coacherna i stället för domaren.

Att domaren 'ätit flugsvamp och fick spel' gällde naturligvis inte i första periodpausen. Han visade ut nybro-spelare SEX gånger i andra, medan det blev bara en Leksandsspelare på botbänken - innan Green grejade sitt matchstraff i slutsekunderna.

Utan att följt er match tolkar jag matchprotokollet som så, att sinnet rann på LIF efter att det inte gått så enkelt att slå Nybro som 0-2 efter 2:26 indikerat. Simpel lagpsykologi helt enkelt. Att peka ut domaren som orsak till förlusten blir då bara larvig - det skötte laget då om så bra alldeles själva.

(Som sagt, jag följde inte er match och vet inte alls hur korrekt sista slutsatsen är - men jag skulle kunna spela pengar på den...)


Sv: Nybro - Leksand
Metal Guru:

Nej därför gjorde jag en :)

Lekand har förlorat i Nybro tidigare också nåt år.

Sv: Nybro - Leksand
mattias - 74:
För det är ju garanterat en objektiv rapport om tillståndet, som du refererar till.

Sv: Nybro - Leksand
Db_04:

Roligt citat från en leksing på superstars forum.

"kommer precis från nybro och jag är inte ens arg. leksand kunde inte göra nått åt den här förlusten. om man skulle börja drog testa domarna? för han måste ätit flugsvamp elr nått i andra period pausen han fick spelet fullständigt. var nog bland dem snällaste matcher jag sett men leksand fick spela 20 min i boxplay i sista. jag funderar skarpt på att lägga ner ishockey inte leksand utan sporten ishockey i svergie för de är helt enkelt inte roligt att betala och sen får inte spelarna själva avgöra matchen utan den randige fan. jag brukar inte skylla på dommaren men idag så fanns de helt enkelt inget annat. blir roligt nästa år när dem ska ha 2 stcken i elitserien"

Domaren i nybro ikväll hade tidigare enbart hemmsegrar i sii bagage när han dömt Nybro i deras hemma hall.

Känns som om domaren var emot oss eller :)

Sv: Nybro - Leksand
mattias - 74: Thomas Johansson kommer inte gå till Leksand och inte MIF heller...han är bunden till Canal + resten av säsongen och har ett späckat veckoschema. däremot är han öppen för att fortsätta i Div 1 med Mjölby.

Sv: Nybro - Leksand
mattias - 74:

Trodde du var trött på spelare som snackar ut sej?(Ullman)......:)

Sv: Nybro - Leksand
Projta:

Snälla Lundström värva :)

Sv: Nybro - Leksand
Projta:

Sluta klaga på Kempe. Återigen så finns det ingen tränare i världen som kan göra underverk med ett skitgäng.

Sv: Nybro - Leksand
mattias - 74:
Ja det var ju jävligt smart...

Ser ut som om det inte när någon i laget som är speciellt smarta...

Bedrövligt är ordet för kvällen!!!

Vilken rutten insatts!!!

Sv: Nybro - Leksand
mattias - 74: Stryck vart det ! Super kempe i båset
kommer inte hålla på leksand, tills den där fan försvinner

Sv: Nybro - Leksand
norrland:

5 min kvar och 4 - 4 !

Ullman får 2 + 2 +20 minuter Smart

Sv: Nybro - Leksand
mattias - 74:
Kul att han fick göra ett mål. Men jag är inte imponerad av vad laget presterar.

Sv: Nybro - Leksand
norrland:

2 - 3 Ollas

Sv: Nybro - Leksand
norrland:

2 PP mål av Nybro

Sv: Nybro - Leksand
mattias - 74:
Där fick du fel. Hur fan kan dom tappa en tvåmålsledning. Undra vad som är fel med laget?

Nybro - Leksand
AIK:s seger i fredags får Nybro sota för. Tips 1 - 6

Pelle gör 3

1100351 · »