65selander: Det är ju iofs möjligt att de totalt skiter i att uppdatera annat än det absolut nödvändigaste innan det nya målhanteringssystemet införs i hela landet om drygt en månad. Det lär bli totalkaos då iaf eftersom det verkar ha mer än bara barnsjukdomar, iaf testversionen där inget funkar.
Kickan: Då är det konstigt att dom inte har uppdaterat maskinerna, hos oss så är allting tipp topp och vi har ungefär 1000maskiner på 3 orter som hanteras via SMS, SUS, ePo!
65selander: ...dessutom sköts uppdateringarna centralt så våra sysadm brukar inte behöva göra ett dugg när det gäller sånt. Jantagligen vet de knappt vad vi har för program öht. Undantaget när jag ber dem logga in som sysadm så jag får installera något på min dator. Det brukar vara ok. Fast det förutsätter ju att de är här dårå.
Problemet ligger mer hos hockeyligan. Version 9 av mediaspelaren ser bara ut som fan och har plockat bort hälften av dom smidiga tangentbordskombinationerna. Brevväxlar just nu med nån snubbe på hockeyligan som inte kan motivera varför man måste ha den...
lizzard: Nog kan jag ladda hem den precis hur mycket jag vill. Problemet är bara att ingen med sysadmbehörighet finns kvar på jobbet så jag kan inte installera den.
lizzard: Jag satt just och funderade på att plocka fram den.
Sitter på jobbet och upptäckte att jag har en för gammal version av mediaplayer här för att kunna lyssna på webbradion. Plasmaskärmar och DVD-brännare har vi minsann, men senaste versionen av mediaplayer - nix. Jävla överordnade myndighet i Jönköping.
Portello: Var ticnet jag tänkte på såg att dom flesta andra ES lag har mesta av säsongens matcher redan upplagda synd att Luleå inteverkar använda sig av den principen. Tror det skulle kunna bli ett par 100 extra i publik på dom mer publikdragande matcherna om det fanns möjlighet boka tidigare.
Matchen igår var underbar, länge sen man fick uppleva något liknande. Var rätt orolig innnan matchen med tanke på hur försäsongen sett ut.
Inte blev jag lungare efter 1 perioden som präglades av mycket felpass och lågt tempo. Fast snacka om ketchupeffekt i andra perioden, sen var det inget snack.
Nån som har koll på när biljetterna för matchen 7/10 släpps?
Ja, jag gillade den starkt, men det är väl kanske för att jag tycker att er valrosströja är så sanslöst ful samtidigt ;) Har den någon historisk anknytning eller är det en helt ny kreation?
Det gör så jävla ont att se resultatet framför sig, 5-0! Men det var inget snack om saken. Är man inte tillräckligt hungrig då blir uppkäkad till sist.
Hoppas tändningen är avsevärt bättre hos de rödvita i returen 2 Oktober.
Alltså, vad ska man säga? DHar inte fattat detta ännu. 5-0 i premiären mot TIK.Helt sjukt. Försvarsspelet var grymt idag. Wallin gör en kanondebut.Hur stabil som helst. Tellström tre mål, var hur kylig som helst vid 3-0 målet.Bulan gör ett "Holmströmmål", Gusten håller nollan och dessutom så har införskaffat ett grymt snyggt matchställ. Replicatröjorna verkade vara av riktigt fin kvalla.
Fast en handlare i radion i dag menade att den, liksom hela bunten, var såld, av svenska spel till handlaren. Nå, det ger sig snart.
när det gäller Luleås inledning är det förstås den bästa öppningsmatch vi presterat av 21 raka elitseriestarter.
Inledningsvis, fram till hösten 1987 gick det inte så bra. Tre förluster och en oavgjord, varav stryk i öppningen mot Schtaan med 3-8 var lite surt.
Men därefter blev vi riktigt bra att öppna serien. 1988 - 2000 vann vi 9 matcher, lirade 3 oavgjorda, och förlorade bara 1 match.
men senaste tre säsongerna hat vi förlorat öppningarna, en knepig känsla för en lulesupporter, så nu var det riktigt gött att det blev ordning igen. 5-0. Hur ljvuvelig kan inte en septemberkväll vara!
Jan Simons: Tja, det blir väl en 25-öring eller så. Antar att chansen att pengarna inte tillfaller Svenska Spel är nästan obefintliga, man lär nog se till att hitta någon lagom luddig formulering för att bevisa att pengarna tillhör Svenska Spel.
Fast, fattiga studerande paddor skulle gärna ta emot 25.000 kronor per månad i 25 år.
Paddan: helt rätt, herr padda! Jag försöker para ihop x-ry med hentos brorsa får vi se hur det går. Du, jag hörde talas om stora miljonvinstsnatteriet. Betyder det att det blir nya fräscha pengar till ortens rädda-alla-paddor-förening?
Kul att det händer så mycket oväntat. Att Tjurgården får stryk är förstås mer oväntat än att vi spöar Gläfsers. Kul, också, att Luggen tog sin första elitseriepinne. I kväll festar man i Mooora. Själv har jag burit namnet på Luggarnas Lugg, kvällen till ära. Kändes inte för hemvant, men jag lämnar nog tillbaka namnet efter i kväll.
Och nu har malmö 1-5. Hoppas de lugnar sig nu. Jag vill gärna se tabellen med Luleå Hockey verst!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?