Perro: Jo, Fläskberget är så snabb att inta sköldpaddsposition att en brottares snabbhet efter domarblås i parterr skulle bli avis.
Men Fläskberget har förvisso fler vapen på sin lyra. Jag menar vem blev inte impad av hur han skallade sönder knogarna på ex-burkölaten Rahimi när Fläskberget hade blivit sparkad från KHL och trodde sig vara all big and bad?
Sven.Savage: Haha! Skalla sönder knogarna på en antagonist kräver sin man. Där har vi ännu ett begrepp måhända. Osökt kommer jag nämligen att tänka på begreppet dansk skalle. I bisterfinnens anda när han lärde oss om clown klistrar jag in info om detta:
"Dansk skalle
Det att med stor kraft slå sin panna mot en annan persons ansikte
En dansk skalle är ett fult trick i slagsmål.
2010: 77-årig örebroare delade ut dansk skalle under boule-SM (Nerikes Allehanda): Huvuddomaren blev då informerad om att den 77-årige örebroaren ska ha delat ut en dansk skalle på sin motståndare.
Vanliga konstruktioner: ge någon en dansk skalle Etymologi: Uttrycket är känt sedan 1800-talet och härstammar från danska sjömän. Det var deras sätt att slåss: att köra pannan med full kraft mot motståndarens näsrot.[1] Namnet baserar sannolikt på danskans ”dansk skalle”, jämför även ”københavnsk skalle”.[2]
Översättningar Redigera
stöt i ansiktet med huvudet franska: coup de boule m tyska: Kopfstoß "
Som jag förstår det är alltså Skellefteåskalle, eller Schtaansk skalle ett liknande begrepp som dansk skalle. Mina efterforskningar visar att uttrycket härstammar från hockeyspelare (nåja) som huserar i Skellefteå. Spelarna måste vara från egna led för att uttrycket ska vara applicerbart. Som jag förstår det är alltså en schtaansk skalle när man fegt och med full kraft slår sitt huvud mot någons knogar i syfte att skada dessa. Kan även vara knän och armbågar man skallar, verkar det som. Dom har så många knep i Skellefteå att dom borde starta upp en egen kampsport. Kungfu, karate och judo har sina tekniker men de fungerar inte så bra när man slåss på is iklädd skridskor. När man är från egna led och skall försvara sin "ära" kan man med deras kampsportsteknik ta till tekniker som Jockar och Schtaanska skallar för på så sätt mosa all tänkbar opposition!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men Fläskberget har förvisso fler vapen på sin lyra. Jag menar vem blev inte impad av hur han skallade sönder knogarna på ex-burkölaten Rahimi när Fläskberget hade blivit sparkad från KHL och trodde sig vara all big and bad?