1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 525373 inlägg · 4121 ämnen
2869475 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: ”Till alla Brunäsare, många av er(Jugge, Peja m.fl) var lika goda kålsupare och försökte vrida precis varje diskussion att handla om er.
Ni mer än någon annan gjorde det här forumet oläsligt under en tid.”

Fascinerad över hur mycket ”credit” jag får för mina inlägg här inne. Var faktiskt tvungen att gå tillbaka och kolla historiken. Jag har skrivit hela 21 inlägg i den här boken under 2025. Det hade kunnat vara 22, men det senaste blev bortplockat av någon anledning.

Men hela min poäng med det inlägget var att om man haft så hög svansföring i Brynäs boken som JFK haft, då får man ju räkna med mothugg när allt som basunerats ut som sanningar spricker, en efter en…

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Nu blir de på kul..!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KulltorpsOlli: Ja nu kommer troll som du få lite mer plats vilket jag förstår att du uppskattar.
Slutat fira vår degradering ännu?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KulltorpsOlli:
Jag håller med, visst att folk ibland ( jag själv inräknad ) kan vara lite känslostyrd under matcher osv.
Men folk behöver stå upp mot besserwisser mentaliteten som vissa har.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Ert forum kommer att bli öppnare, nu när Cyklop nr 1 är borta.
Det vet tom ni.

Att ha en konstant besserwisser i ett öppet forum är som ett ruttet äpple i en korg. Det förpestar allt. Det skapar bara en oändligt massa onödiga diskussioner, då en part bara kan se saker från ett håll, och gärna trycker ner de som tycker annorstädes.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Icetheman:

Många sanningar där. Det är förstås svårt att jämföra hur väl värvningarna faller ut när det ena laget har en stomme från HA och det andra redan står på en stabil SHL-grund, även om vissa värvningar förstås är svåra att ignorera, särskilt de som väckt NHL-intresse.

Att ingen spelare lyckas se dålig ut talar mer för en mycket stabilare grund än att varje enskild värvning skulle vara en succé, imo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modoit i Umeå: Bra att det inte va till Löven

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modoit i Umeå: Juste så var det

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo4321: Glöm Rubin, han är klar för Kärpät. Bäst betald i liiga !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors: Rubin ska väl till Björklöven


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Om Viktor Persson bara får vara symptomfri och klara sig från skador så har vi nog en riktigt fin back i honom. Han skulle kunna stötta Bella i det defensiva och göra Bella till poängkung i MoDo www.allehanda.se/2025-04-21/man-kande-sig-identitetslos/

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:

Det här har jag inte varit med om förut, ett matchstraff som dras tillbaka dagen efter?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Förstå mig rätt. Har aldrig blivit kränkt av någonting som skribenten i fråga har skrivit och har uppskattat diskussionerna. Det är oftast hen som har haft skarpa och emellertid väldigt negativa åsikter kring en rad Brynässpelare. Då har jag och kanske andra (läser inte allt som skrivs här) argumenterat tillbaka på ett sakligt sätt. Om man inte kan hantera det kanske man inte ska ge sig in i diskussioner?

Sen är det högst begripligt att man inte kan hålla sig neutral till sitt eget lag, men det ligger väl lite i sakens natur. Att man ska klanka ner på allt kring ett annat lag har jag svårare för, och om man är ute och cyklar i sitt tugg mot andra lag så får man ju räkna med mothugg.

Påtalade själv några brister i Modos lagbygge inför säsongen och blev genast ”trollförklarad” av de som inte kunde bemöta argumenten medan många andra skribenter bemötte argumenten (vissa höll med, andra inte). Själv tycker jag det är intressant att höra neutrala åsikter kring Brynäs.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Samsung: Du hejade alltså på HV i kvalet pga JFK som i princip inte skrivit nåt härinne på ett halvår?😆

Till alla Brunäsare, många av er(Jugge, Peja m.fl) var lika goda kålsupare och försökte vrida precis varje diskussion att handla om er.
Ni mer än någon annan gjorde det här forumet oläsligt under en tid.
Mest komiskt att ni anklagar JFK när ni själv söker upp ett MoDo-forum för att få en möjlighet att bli kränkta..

Hoppas JFK är tillbaka snart. Om du ska gallra ut de ”jobbiga” blir det snabbt förbannat tråkigt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: ÖA lär säkert rapportera från träningen, där får vi en liten hint om vilka ev blir kvar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613:
Rundblad tror jag stannar. Vi skall inte glömma Berglund som på allsvensk nivå kommer vara en riktigt bra back.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: "Den där tröjan borde köpas för att sedan brännas på majbrasan i år."

Hallå, lugn nu!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kempiscorner:

Hehe
Det hade väl jag kunnat tro på den 1 april :)
Men i Dalarna gör man precis allt, man ”går man ur huse” för att få ihop slantar till bygdens knektar!
Och, jag klandrar dem inte!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: senast Leksand ramlade ur höjde man kommunalskatten med 2 kr. Dessa gick direkt till Leksand IF.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Helstekt kotlettfrilla finns på Jannes grillmeny.

Tror Brattström avgör till fördel för AIK. Hävelid är liten i kassen, tror inte på sig själv. Ingen Costanza-aura över honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spännande vecka framför oss!
Får vi äntligen någon 💣?
Blir Woods och Rundblad odödliga eller flyr dom med svansen mellan benen?
Kommer Pelle o ÖA någonsin komma ut med något namn innan de andra?
Kommer fler junisar att springa härifrån eller finns det någon med lite vett i skallen sin?
Når vi 1000? 1250? Eller 1500 säsongskort sålda denna vecka?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo :
Jag skulle jubla mig hes om AIK vände det här och går upp till SHL,

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jugge: Vet ej vad som sagts eller bryr mig helt enkelt inte. Men ingen kan väl ha haft ens en våt dröm om att Brynäs skulle kunna gå såhär bra de senaste två åren? Vinna HA utan någon dramatik och sen komma in i denna säsong (visst med väldigt bra hemvändare och folk som stannar kvar) men att gå till final direkt och sen att vinna första matchen. Det är då fan första och sista gången det händer någonsin.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: Jag tror inte det går att jämföra riktigt Brynäs med Modo. Modo hade varit nere i HA i 7 år Brynäs hade bara vänt en säsong där laget från dag 1 tills dess att finalen var vunnen var överlägsna favoriter. Känner många med Brynäs som favoritklubb och förutom för er som håller på laget var det inte ens spännande vilka som skulle gå upp. Har svårt att se att Alcén påbörjade sitt SHL bygge efter februari, alla såg vart det var på väg inklusive spelarna du nämner som signerade för er. Sedan fick ni hem ett gäng spelare från NHL det kommer nog aldrig hända igen att ett lag som går upp från HA till SHL får hem, vad var det 4 spelare? Iallafall så fick ni också behålla ett halvt SHL lag som redan fanns på plats. Så ska vi vara helt ärliga hur bra har Alcén egentligen varit? Han hade en trupp med Johan Larsson, Anton rödin, Jack kopacka, Mika Indrasis, Johannes Kinnvall, Linus Öhlund för att nämna några. Det var antagligen HAs bästa tropp någonsin, sen faller Silfverberg, Lindbom, Söderström och Djoos så gott som ner i knäet på han. Absolut han hitta två OK målvakter som har gjort det bra med ett grymt lag framför sig o sen D’Astous va en jävla guldklimp vettefan om han hade sett det framför sig direkt lite samma med Trivigno o Schroeder är väl isch bredd som gjorde en del poäng då Brynäs var ligans bästa lag. Axel Andersson är väl en OK bredd back på SHL nivå. Men det jag vill komma fram till är att Brynäs kan inte jämföras med något annat lag som går upp från HA och gör man det är man väl uppenbart efterbliven som inte ser allt detta :) jag tror att fortsätter vi med detta system kommer vi bara se samma lag som åker upp och ner tiden. Exempelvis går Södertälje upp kommer dom åka ner inom en 2 års period, sedan kommer det vara samma lag som går upp o sen ner och det kommer aldrig bli lag som etablerar sig. Förutom om storklubbar som Djurgården, HV71, Frölunda, Brynäs eller Färjestad skulle råka åka ner.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Den där tröjan borde köpas för att sedan brännas på majbrasan i år.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Röda dagar : Jesus och JFK dog i påsktid, men vem vet, återuppståndelsen kan vara nära, vem vet, inte jag

Men en sak jag vet, MoDo säljer tröjor igen, buda och stötta MoDo, kära vänner

www.tradera.com/item/2937/671568542/modo-hockey-trojauktion-24-25-lucas-pettersson-19-signerad

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{J F K}: Tråkigt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{J F K}: Du ska ha en eloge över hur dryg och provocerande du vart. Du och någon till riktigt dryg Modosupporter fick en annan att hålla på HV i kvalet där Modo egentligen är det självklara valet.
Ditt arroganta sätt, riktig gaslighter..och total okunskap om hockey fick mig att känna harm och det är riktigt bra gjort av dig.
Tycker du gör rätt som lämnar, tror inte du är omtyckt av dina egna ens.
Modo har alltid haft en fin supporterkultur. Du har inte bidragit till den direkt.
Kan tänka mig att din härskarteknik även förpestar din arbetsplats och sociala omgivning.
Ta hand om dig och lycka till.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{J F K}: Tråkigt att du lämnar, du är en av få här inne som haft något vettigt att komma med.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: funderar själv på ett upplägg med nord/sydserie på hösten med 18-20 lag. Därefter fortsätter de bästa i en elitserie och resten i en allsvenska. Tror att bandyn iaf förut haft en sånt upplägg. Annars saknar jag klassiska kvalserien med 6 lag där alla mötte alla.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: Äh det skriver jag inte under på, JFK har som många andra , mig själv inkluderad sitt sätt att se hockey och står ofta för sina åsikter.
Skillnaden mellan JFK och en hel del andra här inne är att han faktiskt är rätt duktig på hockey och har bra kunskap om hockey och MoDo i synnerhet, vissa konton här inne vet ju inte ens hur man spelar hockey, dom använder HS som en klagomur och skriver ren och skär dynga i vartenda inlägg.

Tråkigt att JFK lämnar även om han och jag sällan drog jämt, jag diskuterar dock hellre hockey med en meningsmotståndare än med sånna som bara trollar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{J F K}: Trist då du är analytisk och höll en bra nivå på inläggen men förståeligt att inte lägga för mycket energi utan att det ger något. Bra att kunna se det positiva och inte enbart negativt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Ja det är skönt när alla vill engagera sig och stötta klubben. :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors: Vi får se, men i min värld(lite obskyr) är Djurgården ingen harmlös nykomling , om dom går upp. Lite Alien-varning!!!!! Tror dom får loss pengar från oväntat håll, så släpper vi lös Djyyyyrgåårn , blir dom kvar ....brrrr

Sv: Silly season
Chamez: ja kommer att bli tunt så träningen drar igång på tisdag, juniorerna får köra hårt..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Jag tror inte att Djurgården kommer att få ordning på ekonomin på flera år. Dom har backat från 24,3 mkr i eget kapital och likvida medel 40 mkr 2021 till 8,2 mkr i eget kapital och likvida medel till 4,4 mkr 2024
och då har dom också lånat av fotbollen.
Och årets satsning var nog inte billig.
Om dom går upp så blir det dyrt att värva ihop en SHLtrupp på fyra månader.
Om dom blir kvar så tror jag inte att dom har råd att satsa som i år.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Majbrasan: Du verkar smart och skriver bra. Sånt uppskattas en Påskdag

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: JFK är patetisk. Han har haft fel i samtliga av sina profetior inför säsongen. Alla Brynäs nyförvärv skulle floppa men den eminenta Hinken värvade bara stjärnspelare. När folk ifrågasatte detta fick han tuppjuck och menade att folk gnällde.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{J F K}: Vad man utläser är att du har svårt att hantera att ha så fel som du haft om Brynäs.

Ha det gott hur som helst.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Är väldigt orolig över att Djurgården kommer att vara en stormakt i den svenska ankdammen framöver, om dom går upp. Ekonomin kommer att fixas via(nånting, tror inte det blir ett problem) . Sedan kan dom behålla de starka juniorer dom får fram. Väldigt oroande, om man inte vill se Djurgården som ett topp-lag i decennier framledes

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{J F K}: Du har sågat allt och alla kring Brynäs de senaste åren men blir jätteprovocerad och verkar inte kunna hantera att få sakliga motargument?

Inför säsongen fick du exempelvis mothugg när du förklarade hur kass D’Astous skulle vara i SHL och att Olofsson var en bättre värvning än Silfverberg. Trots att du blivit totalt motbevisad menar du alltså fortfarande att vi som visade sig ha helt rätt var ”troll”? Varför ge sig in i diskussioner om du inte klarar av andra åsikter? Det är väl diskussioner som är syftet med sidan och inte bara oemotsagda monologer?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors:

De har lånat pengar från DIF fotboll, undrar hur mycket..
DIF borde bli ett bottenlag i SHL till hösten, om de fick låna pengar senast så verkar de inte besitta Leksands möjligheter när man övertrakaserar kontot?!
Samtidigt som bottenlagen i SHL på pappret blivit starkare till kommande höst!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Tycker allsvenskan i fotboll har en sund serie, 16 lag, 2 åker ur direkt(jävla HV, (ni ska inte bara vänta på kval varje år) sedan kval mellan ett par lag. Syre mellan divisioner är aldrig fel, vill se något liknande i serierna under. Sjukt att endast ett lag kan gå upp från division 1 till allsvenskan, ex.vis


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Tänkte lämna hockeysnack.com på riktigt. Synd att Brynästroll som Peja och Jugge osv gjort det extra tråkigt. Det räckte för mig med de interna gnällspikarna.

Hoppas ni har det bra framöver. Kommer publicera det mesta av tippanden genom Tarasov.

Hoppas det går åt helvete för Brynäs. Hockeysveriges drygaste supportrar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Ja tyvärr ökar risken för stängd liga drastiskt om DIF går upp och övriga hockeysverige utanför SHL kommer snällt stå där med byxorna neddragna och ta emot.

Sv: Silly season
Gavelo: Jag tror på några rejäla påskägg kommande vecka. Kanske några påsksmällar också

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren: Jag tycker att SHL bör utökas med iaf 4 lag, sen har man samma upplägg som nu, kanske även addera ett kval mellan SHL lag och HA lag för det är väldigt intressant.
Detta skulle innebära att det inte blir lika lätt att ramla ur SHL rent procentuellt men ändå är det lika lätt och enklare att kliva upp.

Sist kanske man borde fundera på ett tak för importer för att premiera fler egna talanger och spelare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren: Funkar i fotboll, där vädrar man ur den unkna luften mellan serierna efter varje säsong. Men den skyddade verkstaden SHL vill inte ha någon tabell-oro alls. Går nu Djurgården upp så lär det bli stängd liga omedelbums. Att SHL tog över styret av svensk hockey är en styggelse.

2869475 · »