Monno: Hedman är steget efter. Han är hyggligt på rätt plats, han slår ok pass och gör det mesta rätt. BARA en halvsekund för sent helt tiden. Stabil ifjol, men en säkerhetsrisk i vinter.
J F K: Och Hedman är så osynlig så du glömmer bort honom. ;)
Djuse har ju gått från att våga följa med till att försöka hålla puck och skapa lägen redan från egen zon.
hanzon: Nej, både han och Smolenak vilade.
Pettersson var klart yr i egen zon, men tillförde precis det framåt vi har saknat av en center. Han får gärna spela enklare i egen zon och framförallt bättra markeringsspelet, men i en kvalserie kan han vara en oerhört tillgång.
Carlsson imponerade som vanligt inte. Jag ser inte den stora talangen i honom. Alldeles för många svaga avvägningar och taffligt försvarsspel.
Olofsson såg lite vilse ut. Jag hade hoppats på mer av honom, men han kom inte riktigt med i spelet. Däremot var Possler bättre än på länge och Kempe fortsatte sig stigande formkurva.
Roche har till sitt försvar blivit bättre på slutet. Nu kan han äntligen skjuta och han har spelat fram till en hel del riktiga farligheter. Tyvärr är han nonchalant och sävlig i egen zon fortfarande.
Djuse har börjat spela på tog för svårt. Det är inte en gång han kliver fram nu, utan snarare varenda tillfälle. Svåra passningar och dribblingsräder.
Ahnelöv har några hjärnsläpp, men gör i alla fall det mesta ganska rejält och i brist på bra backar behövs han verkligen.
Torp är en fullständig katastrof!!! Att han ens får spela är ett underbetyg till coachstaben.
Persson saknar kompetensen att värdera situationer. Härlig entusiasm och han jobbar bra, men det blir rätt ofta fel tyvärr.
Monno:
Visst att vi fått utdelning, men det är ingen bra match från oss, inte alls så stabilt i försvarszon som man vill se.
Och där kom 3:an!
Redigerad kommentar
jämtland: Roche fick en till, bra!
Sådär ska man ställa upp spelet i anfallszon.
Redigerad kommentar
Monno:
Idiotiskt skott av Roche. Med en målvaktstavla fungerar det. 99 av hundra skall målvakten ta den.
jämtland:
Hoppas kvalmotståndarna har en lika dålig målvakt som Örebro har idag.
spud:
Nej det ser ut som de matcher i höstas vi förlorade trots att vi spelmässigt var bättre, för vi har inte alls varit så bra som 4-0. Örebro har ju skapat riktigt vassa lägen.
Nån som egentligen förstår hur vi kan leda med 4-0?
Pucken har ju dallrat efter att Ullmark har varit ute på vift..
Redigerad kommentar
supertr?tt: Hoppas vi får mer Brashear.
"– Självklart vill vi fortsätta med en ny vinst efter Örebromatchen för att få en ännu bättre känsla inför kvalet, avrundar Per Svartvadet."
Ännu bättre känsla? Avslutningen igår gav mig ingen bra känsla alls.