1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 524783 inlägg · 4121 ämnen

2867840 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Monno: Sedan så är hans äldsta barn i den åldern att dom kan se vad som skrivs, eller får det till sig det av kompisar och i skolan.
Så man kan ju tänka sig för innan man utrycker sig.

Sv: Silly season
Monno: Det är ju i så fall tråkigt men han har ju inte varit bra denna säsong, inte så som önskat i alla fall.
Han har gjort en slät figur och vill han inte vara kvar, so fine.
Han har väl spelat på allsvensk nivå och det är väl där han hör hemma, kan inte tänka mig ett enda SHL -lag som är berett att ösa kronor över honom

Sv: Silly season
bollan123:

Löven kommer nog match er spelarbudget nästa år eller går ni på 30 millar +? .

Det är dock rätt vanskligt att lägga enormt med cash på några få spelare på 200K se Lövens säsong i år.

Sv: Silly season
Gusse: OP och Jacke Norén är grannens grabb för mig.

Sv: Silly season
Berge: Gör ni grova generaliseringar så kontrar jag. Sluta trolla här så skriver jag ingenting.

För övrigt så anser jag det betydligt värre att ge sig på spelare och sportchef än att slåss. Jag har inte skrivit ett ord om mär Timrås fans anföll en pub med MoDo-iter, även om det givetvis var förkastligt.

Sv: Silly season
Dundee: Jag skulle gissa att många skrivit direkt till Jeppe i samband med löneryktet och att han helt enkelt ledsnade på att bli kallad saker till slut.

Sv: Silly season
Dundee: fast att vi ramlar ur är ju inte direkt en liten detalj i sammanhanget?

Sv: Silly season
Dundee: Har förstått det som att vi är muntligt överens med Woods och Rundblad, men att det hänger på att exempelvis Skellefteå inte kallar på den senare.

Sv: Silly season
J F K:

” Och du bjuder in till denna...
Tur att våra fans inte är så dumma i huvudet som ni brynäsare. Det här är är brynäshjärta enligt Jugge:
En annan artikel från mars 2023 i Hockeysverige rapporterar om hot och skadegörelse mot Rödin och Johan Alcén efter tre raka kvalförluster mot Malmö. Enligt uppgifter ska en grupp fans ha sökt upp dem vid deras hem. Brynäs klubbdirektör bekräftade händelserna och att de var polisanmälda.”

Men allvarligt J F K. Ser du inte själv att du går över gränsen nu eller tycker du att du har rätten att generalisera på det där viset och ändå tas på allvar på det här forumet?

Du kallar oss Brynäsare dumma i huvudet för en grej som ett fåtal idioter gjorde för 2 år sen?

Det är ju som att jag skulle kalla er modoiter för idioter för att ett gång modofans var och slogs i Gävle i höstas. Även fast jag vet att ni här inne inte alls kan hållas ansvarig för det som hände då.


Du framstår som jäkligt desperat nu, och behöver nog tänka till innan du skriver mer skit. För det där var inte snyggt.

Sv: Silly season
Gavelo: Ja tur farten är lägre i allsvenskan än i SHL då. Såg också några klipp på honom, det ska inte vara några problem tror jag. Bara han står i vägen för motstårna har vi ju en vansinnig uggradering bara där

Sv: Silly season
Domsjö: Känns som att många här skulle behöva psykologhjälp, som reagerar som att spelarna som inte gör som dom tycker, sviker dom personligen. Ungefär som när stokers blir arga för att film eller musikstjärnan inte ger dom den respons som dom tycker att dom förtjänar.

Sv: Silly season
KB: "Absolut, den moderna ishockeyn och supporterkulturen drar åt olika håll och har gjort det över en längre tid. Det betyder inte att vi som supportrar behöver gilla och acceptera läget. Tvärtom. Ishockey är inte TV-underhållning för mig."

Nä jag gillar det inte heller, och för mig är MoDo Hockey på blodigt allvar.

Tycker bara att klimatet på sociala medier är genomruttet nuförtiden. Framförallt dom människor som rör sig på X, har en tendens att vara oerhört lättkränkta.

Sv: Silly season
Dundee: I Olofssons fall är det mycket som är centralt. Han hade en bra säsong bakom sig och är kanske den enskilt viktigaste spelaren som skulle göra enorm skillnad i allsvenskan för Modo. Det kan tom vara så att med Olofsson går vi upp, utan honom blir vi kvar i as. Han vet själv om vilken betydelse han har för både stad, klubb och supportrar i det här läget. Klart vi fans blir oroliga när han inte skriver på. Därefter blir det spekulationer. Fullt logiskt.

Vi supportrar som mer eller mindre betalar spelarnas löner ska självklart ha våra synpunkter och åsikter. Utan oss hade inte ishockey vart någonting alls. Hur kul hade det vart för spelarna?

Sen om det finns rötägg som går till rena personangrepp är bara förjävligt men det har ingenting att göra med det jag skrev ovan

Sv: Silly season
M0D00000: Jag har roat mig lite genom att titta lite highlite
från Sverre Rönningen som sägs vara muntligt överens med MoDo.
Verkar ha ett helt okej dragskott men jag tror vi kommer bli gråhåriga över skridskoåkningen, Brickley med fotskada på sprutor var stabilare på rören🥳

Sv: Silly season
Krm2: Jo men inte spekulationer om huruvida han är ett as som pissar på klubbmärket eller inte.

Sv: Silly season
Var det inte deadline typ igår för typ Rundblad och Woods. Känns ju eftersom det drar ut på tiden känns möjligheten att vi får behålla dom betydligt mindre. Sedan tycker jag det är konstigt Jeppe riktar sådan kritik mot supporters, måste väl förstå lite han med att han flyttar hem skriver 5 år deklarerar att det är MoDo som gäller, sedan ramlar vi ur och plötsligt så kollar man på andra alternativ, det blir väldigt dåligt det. Men det borde han kunna hantera. Men inte alls omöjligt han är med när säsongen startar men tycker inte MoDo ska sitta och vänta på honom utan kommer han till hösten ren bonus.

Sv: Silly season
Confusius: Absolut, den moderna ishockeyn och supporterkulturen drar åt olika håll och har gjort det över en längre tid. Det betyder inte att vi som supportrar behöver gilla och acceptera läget. Tvärtom. Ishockey är inte TV-underhållning för mig.

Motsätter mig starkt att rikta hot och hat mot enskilda personer, men jag tycker det är klart relevant att ifrågasätta val och handlingar av spelare i detta skede. Speciellt i de fall då man slagit på stora trumman gällande just ens egna ”MoDo-hjärta” inför säsongen (gäller alla).

Sv: Silly season
Tarasov: Där brann väl topplocket för Kjelle Bergkvist har jag för mig...

Sv: Silly season
Gavelo: Hur som helst så skulle jag säga att det faktiskt var mycket bättre förr. Före sociala medier...

Sv: Silly season
Padrone78:
Det gick sådär för Hjelte

Sv: Silly season
Confusius:
Det var rätt många här som ville bryta med både True och Jasek trots att de hade kontrakt.

Lojalitet bör gälla åt två håll. Kontrakten bryts när vi åker det är nåt man får leva med. Oavsett så har vi en tillräckligt bra budget för att bygga ett topplag, vi blir hjälpta om spelare stannar. Väljer spelarna att gå vidare är det ändå ingen ursäkt.

Övertygad om Jesper är med i startuppställningen i premiären om han inte är skadad.

Sv: Silly season
Confusius: Amen.

Sv: Silly season
modomille: Och där tolkar jag in att Hinken har pratat med Jespers agent men inte kontaktat Jesper direkt förrän häromdagen,

I min värld letar du efter en spricka på samma sätt som Tom Hjelte letade sensationsnyheter i Aftonbladet Nöje på 90-talet.

Sv: Silly season
Silly: Kan hålla med honom om mycket! Inte en enda jävel här eller på Twitter har en aning om hur förhandlingarna går, eller vad Jeppe kräver.

Det räcker med att en enda person häver ur sig en summa, så ärr det genast en sanning. Det är ju så människor fungerar idag, ingen källkritik överhuvudtaget.

Och är det bara jag som har känslan av att supportrar nuförtiden blir kränkta för exakt allt jävla möjligt? Och finns det inget att bli kränkta över, så klipper och klistrar man uttalanden och intervjuer tills man hittar något att bli kränkta över.

Ändå fascinerande att vi fortfarande pratar om spelare utan klubbhjärtan, och vilka horungar dom är, när dom tiderna varit förbi i minst 20-30 år nu.

Har svenska supportrar fastnat i vinkelvolten måntro?

Sv: Silly season
Greg P: Tvivlar på att något SHL-lag skulle erbjuda 3-årskontrakt till en 33-åring med Olofssons säsong i bagaget. Säkert 1-2 år, men 3? Nej.

Däremot borde Modo erbjuda 3-årskontrakt med en lön som höjs vid SHL-spel. Han skulle ju vara grym i HA och är fortfarande helt okej i SHL.

Ingen aning om hur han tanker men som neutral är det ju uppenbart att han borde försöka spela tillbaka Modo till SHL med tanke på åldern och att han väl vill bo i Örnsköldsvik efter spelarkarriären. Om han lämnar nu avslutar han ju som en svikare och loser i Modo-tröjan.

Sv: Silly season
J F K: Hockey är ju en extremt kortsiktig underhållning där
Man får betalt för att underhålla, ena dagen är dom rockstjärnor och andra dagen är dom förlorare, det hör liksom till.
Dock kanske man borde bli bättre på att tillhandahålla psykologer och annan psykiatrisk hjälp inom sporten för ingen ska ju behöva gå omkring och må överjävligt dåligt.

Sen kanske ligorna bör stifta upp ett mer hållbart reglemente som inte skapar möjlighet till debatter!

Tex så borde det vara förbjudet att värva in unga spelare under en viss ålder för att låna ut dom.

Sen borde det vara helt förbudet att kontraktera redan kontrakterade spelare underifrån.

Ingen kontakt med spelare eller agenter får tas efter ett visst datum varje år så att inte spekulationer under slutspel skapas.
(Lex Lassi)

Spelare bör hållas mer ansvariga vid en degradering , tex så skall kontrakterade spelare för att byta klubb ha samma kontrakt i sin nya klubb annars fortsätter gamla klubben att äga rättigheterna att sänka lönen med visst många % för att behålla spelaren i en lägre liga, eller liknade.

Sv: Silly season
Domsjö: Många klarat av det. Oerhört få tror jag presterar bättre, men många sämre.

Sv: Silly season
J F K: Och du har rätt då i att han är representativ för samtliga hockeyspelare?
Finns väl många spelare som klarar av att hantera yttre press.

Sv: Silly season
Domsjö: jag kan tycka att det är okej att kalla svikaren vi hade mellan stolparna för exakt vad man känner för. Man drar inte till en konkurrent som slagit ut laget man spelade för och dessutom hade ett kontrakt med. Man bara gör inte det. Dessutom med så märkliga siffror och obefintliga ingripanden.

Hoppas hans karriär går åt helvete efter det här. .

Sv: Silly season
Jugge: Det beror nog på din läsförståelse. Brodin hade kunnat ha en bättre avslut av sin karriär än att spela för ett DIF där han varit just klappkass.

Och du bjuder in till denna...
Tur att våra fans inte är så dumma i huvudet som ni brynäsare. Det här är är brynäshjärta enligt Jugge:
En annan artikel från mars 2023 i Hockeysverige rapporterar om hot och skadegörelse mot Rödin och Johan Alcén efter tre raka kvalförluster mot Malmö. Enligt uppgifter ska en grupp fans ha sökt upp dem vid deras hem. Brynäs klubbdirektör bekräftade händelserna och att de var polisanmälda.

Sv: Silly season
Greg P: Ja men då ska något lag vara desperata. Sedan är snacket att han har liknande summor i MoDo oavsett. Som jag skrev vi bjöd Aagaard mer än 150k i månaden och då ger vi självklart Jeppe minst lika mycket. Pengar är inte ett problem för oss vi är inte nästan konkurs som Leksand och Löven.

Sv: Silly season
Domsjö: Ärligt talat tror jag en polis vet vad som väntar, tyvärr. De som gnäller på dem gör det ofta i samband med en situation också, inte konstant gnäll på ett forum där ens partner, barn och andra i ens närhet kan läsa det. Hockeyspelare trodde nog inte att man förväntas ta skit dag och dag in för att man inte presterar på nivån fansen förväntar sig, även om de gör sitt absolut bästa.

Sv: Silly season
Domsjö: Du menar som Oskar Nilsson 34 år som lämnar SAIK:
Kritik från fansen
Nu summerar han sin tid i Skellefteå AIK, och öppnar upp om hur hans mående har påverkats av kritiken från de egna fansen.

– Vissa dagar har jag faktiskt tänkt att "det är inte värt att hålla på för att få den här skiten tillbaka". Man ger ju hela hjärtat för föreningen bara för att få det tillbaka, säger han till tidningen och fortsätter:

– Ibland känns det som att det ingår i jobbet att ta på sig en mask och bara fortsätta kämpa. Men jag kan säga att det är klart det funnits jobbiga stunder för mig och jag tror så här i efterhand att jag hade nog varit ganska mycket bättre som spelare om jag hade klarat av att må bättre.

---
Om du tror att man är bättre på att dagligen hantera kritik bara för att man är bra på sitt yrke eller har bra betalt så tror jag du har fel...

Sv: Silly season
bollan123:

Nog kan han få 200K i månaden x 3 år i SHL iafl

Sv: Silly season
Padrone78: Från ÖA för ett tag sedan

Om vi tar nästa gäng spelare, Berglund, Rundblad, Carlsson och Olofsson, hur ligger du till där?

- Det är samma med alla killar. Vi har en bra dialog med samtliga och har en kontinuerlig dialog med agenterna.

Nånting stämmer ju inte.

Sv: Silly season
modomille: ok, så vad läser du in i hans svar?

Jag läser in att han har pågående och långt gångna dialoger med Rundblad och Victor, men att han inte haft någon kontakt med Jesper. Med stöd av den version Jesper gick ut med nu.

Jag manar till lugn och sans.

Sv: Silly season
erjo: Den som kallar spelare för h.ror kan du ju vända dig till. Komma och insinuera att jag tycker det är ok kan du lägga ner med.
Däremot förstår jag att folk i alla samhällsklasser och yrken får höra både det ena och det andra.
Är man hockeyspelare och dessutom rutinerad tycker jag att han borde hittat nån typ av sätt att hantera den typen av problematik.

Sv: Silly season
sundsasen: det vore ju jävligt sjukt om ryktena gör att han till slut inte skriver på?

Har han typ instagram? Vi borde ju def kärleksbomba honom !!!

Sv: Silly season
Timingen på intervjun + det uttalandet från hinken bekräftar mer eller mindre att Jeppe snackar goja
Uppladdat:

500x0-screenshot2025-04-17-18-30-42-850b2fce7a16bf2b728d6ffa28c8d60efb.jpg


Sv: Silly season
erjo: Hej du. Jag är 63 år, har aldrig kontaktat någon spelare. Men visst, jag är supporter sedan 1969. Jag fattar att hockey idag är business för alla inblandade, men utan klubbar som har stark support ingen business. Sen kan man ju som spelare skita i det, men det är - ifall man anlägger en vuxen syn på saken - ganska naivt. Alla blir äldre och i slutändan måste man förstå vad som gjorde skillnaden, den egna förmågan eller sammanhanget.

Sv: Silly season
Domsjö: ”Och innan nån börjar gapa om hur taktlösa och otrevliga en del supportrar kan vara vill jag nog understryka att det är en minoritet.
Gäller alla här i samhället. Vad tror ni tex en del trafikpoliser får höra?”

Du understryker att det är en minoritet MEN att det gäller alla grupper i samhället. Det är att förminska problemet och försöka sopa det under mattan. Det ena är inte okej bara för att det händer i andra samhällsgrupper.

Sv: Silly season
Silly: Du kan såklart inte jämföra så. Företag har inte fans som i förlängningen betalar din lön.
Lagidrott med fans är inte för alla, men om man ger sig in i det bör man ha koll på vilka krav som ställs från fans osv.
Vill du inte alls vara med på det så det fine, håll dig då till andra klubbar än den som fostrat dig, och dra inga skrönor om att du faktiskt bryr dig om annat än din egen lön.

Sv: Silly season
erjo: Kan du läsa?

Sv: Silly season
Domsjö: så du menar att det är okej att kalla spelare för horor osv eftersom att trafikpoliser minsann får höra samma och värre?

Sv: Silly season
Läser man mellan raderna låter det som att Jesper är rejält tagen av degraderingen – inte bara sportsligt, utan också personligt. Han fick barn dagen innan allt brakade ihop och har dragit sig undan sedan dess. Inte för att planera sin flykt, utan för att få andas.

Han har inte krävt någon lön, inte fått något konkret erbjudande, och inte ens börjat förhandla. Men han är uppenbart besviken på tonen från vissa supportrar. Särskilt att folk så snabbt spekulerat och sågat spelare som inte ens lämnat.

Att han säger att Modo fortfarande är ett alternativ "om han är välkommen" säger mycket. Han låter mer osäker än självsäker – som att han undrar om han ens är önskad längre.

Sv: Silly season
Krm2: "Besviken på supportrar som inte förstår hur dagens hockey fungerar?"
Kanske för att vissa supportrar varit med ett tag och vet hur utvecklingen sett ut.
Förutom då att hockeyspelare tjänar otroligt bra till skillnad från förr så ska de heller inte kunna ta kritik.
Och innan nån börjar gapa om hur taktlösa och otrevliga en del supportrar kan vara vill jag nog understryka att det är en minoritet.
Gäller alla här i samhället. Vad tror ni tex en del trafikpoliser får höra?

Sv: Silly season
Krm2: supportrar som tror att det hjälper på något sätt att bete sig som svin genom att ta kontakt med spelarna i olika kanaler är dom som är tondöva och hjärndöda. Att dom dessutom tror att det är dom som ser till att spelarna för lön är ännu dummare, klubben hade klarat sig utmärkt utan den lilla klicken ”riktiga” supportrar.

Sv: Silly season
Krm2: Kan väl ändå köpa att man inte tycker det är så smakfullt att tidigare lagkompisar kallas för horor etc. för att man vill spela på så hög nivå som möjligt.

Mikkel gick från gullegris till att inte vara värd nånting typ.
Folk är rätt rabiata och förstår att man kan bli trött på mottagarsidan. Rätt få människor skulle acceptera att få mass hat för att man väljer vad som är bäst för en själv.

Sen förstår jag att folk är upprörda och ledsna men man måste kunna se båda sidor.

EJK gav allt för MoDo. I samma veva som vi gick upp visste alla att han inte var något värd för MoDo längre så snart kontraktet gick ut. Tack och hej.
Ingen som kallade MoDo elakheter för det utan "det är en del av branschen".

Sv: Silly season
33 bast och bor i övik med familjen. Nyss fått en son och skrev ett 5 års kontrakt när han flyttade hem. Hur kan man ens överväga en annan klubb?

Sv: Silly season
Domsjö: Jag är säkert borde okunnig och naiv, men en 33 åring som lirat i Schweitz borde väl knappast vara kung i hockeyjungeln?

2867840 · »