Alla: Lägg av och bråka alla ni! Det är löjligt det ni håller på med!!! Håll inte på att skriva meningslösa meddelanden här! Prata inte med varandra!!!
Metal Guru: Man ska ju inte läsa all blaska i pressen.. Djoos vill bara spy galla över Simons, spelarna sägs att det funkade bra med Djoos, men var det verkligen saningen?? Tycker att flera skribenter här inne och på MIK.se har skrivit att det har varit lite klagande på Djoos bland spelare.. Jag tror samtidigt det är det bästa klubben har gjort på länge att sparka Djoos, han visade inte mycket som tränare och var förmycket kompis med flera spelare, jag tror att Kari kan få en positiv inställning tillbaka på killarna och vi börjar att vinna igen och kan slippa denna jobbiga kvalserie som kan sluta hur som helst.. Men till nästa säsong, så får man börja fundera över att få hit en som kan hjälpa Simons med alla hans uppgifter.. Rensa ur truppen också.. Bort med Pitten och in med en ny fräsch målvakt bakom Lasse... Vi måste börja satsa på våra egna talanger nu för att kunna få tillbaka MORA ANDAN i laget... Över hela banan kan man rensa truppen på. Flera backar som inte håller standarden, forwards och centrar som inte visar något numera. Nej, en uppflyttning med flera J20 spelare,så är snart Mora på fötterna igen.. Vi måste ta vara på alla bra yngre spelare vi har och inte köpa in halvbra spelare från Finland, Tjeckien, Slovakien, när vi vet att de yngre spelarna kan göra det lika bra eller bättre.. Ser framemot omstarten på torsdag nu, seger på torsdag och vi kan börja kolla uppåt igen i tabellen..
Tills dess jag skriver nästa, hoppet får man aldrig överge...
Metal Guru: Djoos uttalar sig i DT ungefär samma som i Aftonbladet. Vilken soppa i år, hur ska det sluta? Vad ska få alla spelare att kraftsamla sig nu och dåligt ledarskap i organisationen brukar sprida sig neråt i leden. Här sparkar man en tränare och dagen efter tar man semester(bestämt innan iofs, kom i ett dumt läge) då man verkligen borde satt sig ner spelare och tränare tillsammans och försökt få alla att dra åt samma håll.
Metal Guru/zeb: Lägg av och bråka båda två! Det är löjligt det ni håller på med!!! Håll inte på att skriva meningslösa meddelanden här! Prata inte med varandra!!!
Beträffande alla negativa skriverier om Mora IK i kvällspressen, och då hur klantigt Simons har hanterat tränarfrågan, framförallt då sparken av Per Djoos. Så funderar jag varför Moras ordförande Lars Weslien inte går ut och gör ett uttalande, där han stöttar Simons, eller på annat sätt visar att en enig styrelse står bakom Simons. Jag känner inte Lars Weslien, men jag undrar om han är som tidigare i Moras historia, är handplockad av Simons. Är ju helt sanslöst att nu när Mora återigen är på löpsedlarna, så framstår klubben som ”amatörernas klubb”. Det går bra att springa på barrikaderna när det går bra, men när det går dåligt, ja, då gömmer man sig, helt otroligt, och vi ska vara en ES klubb.
Precis det alla verkar ha glömmt är att det är styrelsen som har det yttersta ansvaret, och bestämmer till o med över Jannes vara eller icke vara. Har för mig att det till och med klubbats igenom ett beslut om att en sportchef ska anställas men som det ser ut nu så verkar dom ju sova på sina platser i styrelserummet / ändå lyda under Dons åsikter.
Det borde nog va slutsparkat för iår.Nu gäller nog verkligen å få lugn å ro i laget så rammlar det nog in ett par YouTube mål å vi spelar i ES nästa år :)
Klart man kan spekulera i vem som har rätt eller inte men hoppas som sagt att simons också inser att han är en del av orsaken till att mora skeppet sakta sjunker , arvedsson , djoos, skall man gissa på att kari får gå om ni åker ur och att han blir kvar om ni klarar er kvar i es ?
Stigsson: Nja, det är nog mer tidpunkten, du vet ju hur det är med en sen lördag i kombination med småbarn. Finns ingen förståelse där inte! Så jag skyller på förvirring i trötthetens tecken.
Det som jag tycker är intressant med artikel där Pär gråter ut, är att det för första gången någonsin vidimerar Simons maktfullkomlighet på pränt, och av en person i MIKs organisation.
Pär tar också tillfället att såga Simons när det gäller Harri Rindell, här är inte Pär nådig i sin kritik, tack Pär för att du vågade säga det alla andra tigit med.
Tyvärr kan nog Simons ”härskarmentalitet” vara en av anledningarna till MIKS dåliga resultat hitintills. Därutöver kan det också vara en förklaring till att det är få tränare/spelare som vill ha ngt med Simons (MIK) att göra.
Vidare så missar tyvärr Pär en av anledningarna till att han fick sparken, han kunde inte få laget att vinna, dessutom finns det några andra aspekter som vi nu kan lämna därhän.
Avslutningsvis kan man ju undra om det numera råder anarki i MIKs styrelse, för det är ju styrelsens ansvar att ”såpan” växer för varje månad.
Man behöver inte tro varje ord i hans bitterhet men det kan ju ligga nåt i det precis som att Simons sparkade Per ev, för Moras bästa,man får ju tänka lite själv.
Det ligger nog nåt i det (fast Per e nog lite bitter med all rätt). Men om en diktator upfyller ens dröm(Elitserien) å värvningarna slår rätt då e det nog lätt å flyta med å gilla läget,men nu när det inte går så bra så måste något göras.Tycker Simons har gjort mycket bra för klubben men en sportchef och släppa lite av kollen e nog vad jag vill se innom Mora IK.
Stomatol:Tycker att ledningen inom Mora IK skall ta en rejäl funderare på om Jan Simons är rätt man iklubben.Vet hurdenna man kan vara.Snål och gör man inte som han vill så får man gå direkt.Men vem somskulle efterträda honom vet jag inte - än men har mina funderingar.Lisspers kanske - äh vet inte.
Stomatol: Expressen? Länken jag klickade på gick i alla fall till Aftonbladet. Luras du bara eftersom du vet att vi riktiga fans har slutat läsa den blaskan? ;-)
Ola: För tillfället tycker jag ändå medierna har en poäng i sina nedlåtande skriverier om MIK. Det är trots allt så dramaturgin fungerar, när en klubb skiljer ut sig på ett mindre smickrande sätt.
Ser man till Pär Djoos entledigande som isolerad händelse, så tycker inte jag heller att det är speciellt märkvärdigt. Men summan av alla bedömningar och beslut som klubbledningen gjort under säsongen, är knappast något att stoltsera med.
Men inte f-n tänker man ge upp hoppet för det - man hoppas väl till "the bitter end".
Tången: nej, men vi vet vad media vill, de gör ju till å med undersökningar där det "tydligt" framgår att Mora inte skall spela i Elitserien. Det kanske var Moras spelare som blev tillfrågade om de ville spela kvar i elitserien å Aftonbladet fick ett nekande svar, kan vara så enkelt ;-)
När Arvedson sparkades var det spelarna som ville ha bort honom. Fel att sparka tyckte media. När Djoos sparkades var det inte spelarna som ville ha bort honom. Fel att sparka tyckte media.
Äsch! Tidningarna har ju alltid haft oss som favoriter till degradering. Den där annonsen gjordes redan 2005, varpå man uppdaterade den till 2006 året därpå, och 2007 i fjol. Sedan tröttnade man på att uppdatera den, då man plötsligt såg sin chans att damma av den igen. Då blev det som det blev...