Ofattbart att vissa fortfarande ens orkar disskutera vem av Sundin och Foppa som är bäst. Det måste vara pga svensk media som folk tror att Sudden är där uppe, och även därför som folk trodde att Foppa var bäst av alla redan för fem år sen.
Sundin brukar ligga kring 20e platsen på världsrankningen, vet någon vart han låg sist?
Mattias - 74: I mitt tycke är faktiskt Markus Näslund en bättre hockeyspelare än Sudden. Sundin må vara magnifik vid spel med tre kronor, men Markus Näslund är mer framgångsrik "over there" och samtidigt som han är en bra ledargestalt öser han in poäng.
Mattias - 74: Sundin är inte ens 2:a bakom Foppa. Sundin är en större ledergestalt och har ett bättre skott än Foppa men annars så är nog Foppa bättre på resten.
Mattias - 74: Jag får nog säga emot dig där. Tycker att Foppa är mer än komplett hockeyspelare än vad Sudden är. Han kan både plocka poäng och jobba defensivt. han ger ut tacklingar och tar precis lika mycket. Sudden är dock mer målgörare än vad Foppa är. Sedan kaptensrollen är viktigt i och för sig men att bli vald som Ligans mest värdefulla spelare trots att han spelar i ett sådant bra lag är mycket stort,