Övrig sport

Grupper · 1677 inlägg · 28 ämnen
« · 2065362 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Snooker
{204}: Spelar du tennis, jag spelade själv i division 2 under våren

Sv: Snooker
{204}:

Kan någon admin lägga in inlägget i rätt tråd hittade ingen tennis tråd 😳

Sv: Snooker
Herregud vilken tennis djokovic och Federer bjuder på. Helt sjukt

Sv: Snooker
Hälge: l

Sv: Snooker
test

Sv: Snooker
T T: The Rocket ! , bäst när det gäller !!!

Sv: Snooker
På Eurosport kommer Ronnie O'Sullivan straxt att spela hem sin femte VM-titel, f ö den enda turneringen han spelar den här säsongen (!).

Sv: Idrottsgalan 2013

ante08:

Kul för Landeskog att få pris som årets nykomling, han kommer bli hur bra som helst.


Idrottsgalan 2013
Kom igen nu svenska folket! Låt juniorkronorna få mottaga jerringpriset som de gjort sig oerhört förtjänt av.

Sv: Are you ready for some football!!!

Dream Team: Ja det var en batalj och en överkörning.

Jag är jätteseg efter att ha sett hela smeten och lite besviken på Packers. Så det blir nog inte så mycket kikat ikväll/inatt.


Sv: Are you ready for some football!!!
Salle: Ravens vidare till Conferece Championships efter dubbla övertider, 38-35. 49:ers även dom vidare efter 45-31 där deras quarterback Colin Kaepernick slog nytt quarterback playoff-rekord när han sprang för 181 yards och två touchdowns. Nya matcher väntar ikväll!

Sv: Are you ready for some football!!!
Då är slutspelet igång. Jippie!

Och det startade på ett spektakulärt sätt med Broncos-Ravens
Det var 21p på tavlan redan efter lite mer än 5 minuter och vi har många fina TD och många försvarsmissar.
Lagen har följt varandra ända till full tid och då stod det 35-35 så nu får OT avgöra denna batalj.

Senare inatt blir det 49:ers mot Packers


Sv: Baseballtråden

En gullig liten sporthändelse är att Adam Greenberg får spela Baseboll inatt. Greenberg fick chansen i MLB med Chicago Cubs som 24-årig rookie men träffades i huvudet av den första pitch han såg. (Läskig filmsnutt, känns genom skärmen). Efter att ha träffats av en baseboll i 150 km/h så fick han hjärnskakning trots hjälmen, var borta ett år, klipptes av Cubs och har aldrig tagit sig tillbaka. Den ende av över 7000 spelare i MLB genom alla år som träffades av det första och enda kastet i sin karriär.

En filmare i Chicago startade en kamapanj för att han skulle få chansen att slå bara en gång till i livet "one more at-bat". Miami Marlins, vars pitcher var den som träffade honom i huvudet, har nappat, och inatt ska han få försöka slå en gång efter att ha fått ett unikt en-dags-kontrakt efter specialtillstånd av ligan.

Nu möter han mitt Mets och den pitcher som Mets startar, R.A. Dickey (en annan fantastisk historia om en unik kastteknik som gjort att han fått ett jättegenombrott vid 37 års ålder) har chansen att ta hem priset som årets pitcher i ligan om han går bra ikväll så jag hoppas Greenberg inte får någon träff... Men en kul historia.


Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport

Paddan: Fan, arbetslagsmöte så jag missade Kessiakoffs viktoria idag.

Starkt jobbat vilket fall!


Sv: OS London 2012

Salle:

Där ser man ;)


Sv: OS London 2012
mattias - 74: Kan ju påminna alla om att det finns en egen gästbok för de olympiska spelen.

OS London 2012
Invigningen är som bekant  på Fredag men OS tjuvstartar på Onsdag med damernas fotbollsturnering och herrarna spelar sina första matcher på Torsdag. Dessvärre så har redan en av guldfavoriterna i Friidrotten åkt fast i ett dopningstest , det är värdsettan på 1500 meter för damer som fått livstidsavstängning eftersom hon fastnat med fingranra i kakburken tidigare. Dessvärre lär hon inte vara den sista som torskar. Spola Kröken och håll idrotten ren från fusk .

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Stigsson: Dags för ännu en bergsklättrardag i Tour de France. Bäst att ladda kaffebryggaren...

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Voeckler tar 20p på det tredje berget också. Fredrik är avhängd, nu försvinner tröjan från svensken. Tack och godnatt.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Voeckler 25p och Kessiakoff 14p på Tourmalet. Nu skiljer bara 16p och det är 40p kvar att köra om bara idag.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Lumber Jack: Voeckler före Kessikaoff över första toppen 25 resp. 20p till dom båda. Fredrik har fortfarande 27p lucka ner till Voeckler.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Stigsson: Två höjdardagar to come!

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport

Idag Col d´Abisque, Col du Tourmalet, Col d´Aspin och Col de Peyresourde. Jobba Kessiakoff!!


Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport

Fasen vad roligt det är att följa Touren när Kessiakoff visat frampedalerna och dundrar på uppför bergen!


Sv: Tennis
mattias - 74: Tredje set håller ju riktigt hög klass. Setet där Federer bröt Murrays serve bäst hittills. Jag håller dock de finaler jag sett med svenskt deltagande som något "bättre" ur underhållningssynpunkt, men det beror förstås mer på den extra spänning som det blir automatiskt. :)

Sv: Tennis

mattias - 74:på med taket!


Sv: Tennis

T T:

Fantastisk Wimbledonfinal som utspelas nu mellan Federer och Murray, kanske en av bättre stora finalen jag sett. Just i detta nu så bryts den för den obligatoriska regnavbrottet såklart... :/


Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Lumber Jack: Det var det.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport

30 km kvar av dagens etapp och Kessiakoff leder i en soloräd, fy fan vad spännande!!!


Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Anders Berg:Varför då? majoriteten av det som skrivs är hockeyrelaterat samt att säkert 90% är genuina hockeysupportrar, är bara kul att man kan krydda med lite annat.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Anders Berg: Troll.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Hockeysnack kanske borde byta namn.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
renen: Första riktigt intressanta etappen kommer på lördag.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport

Stigsson: Ja som ni alla har sett så är girot igång :) en perfekt uppladdning inför touren.

Är förvisso en transportsträcka nu innan man kommer till Italien.


Sv: I vår serie Pinsamma Idrottsföräldrar...

Metal Guru:

* asg *


I vår serie Pinsamma Idrottsföräldrar...
...tangerar vi idag ridsporten, och får beskåda en pappa vars barn hoppar hinder med sin häst.

http://www.youtube.com/watch?v=d_KD69aDJ8A 

Sv: Snooker
Stephen Hendry har gjort det igen i VM.

Redigerad kommentar


Sv: Are you ready for some football!!!
El Maco: Lite tråkig match men spänningen var där.

Och en udda avgörande drive med en medvetet "insläppt" TD. Det var första gången jag sett en sån kan jag säga.

Grymt starkt at Eli att återigen visa styrka och kyla i den avslutande quartern.

Go Go Giants!

Sv: Are you ready for some football!!!

Giants. Enkelt...


Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport
Lumber Jack: Det Amerikanska rättsväsendet kan man lite på.

Sv: Touren, Girot, allt om cykelsport

Frisco: Världens troligtvis mest dopingtestade idrottsman är friad.

http://www.eurosport.se/cykel/lance-armstrong-friad_sto3138608/story.shtml 


Sv: Are you ready for some football!!!
Poffa:Du har absolut en poäng där! Tycker inte studion tillförde något heller. Någon som överhuvudtaget hörde vad den så kallade experten sa?

Sv: Are you ready for some football!!!
bj21: Jag tycker inte den nuvarande studion är bättre än P-A Gullö. Nä, skippa studion helt och kör med orginalkommentatorerna istället.

Sv: Are you ready for some football!!!

Tittade som oväxling på amerikansk fotboll igår. Semifinal mellan New England Patriots och Baltimore Ravens. Måste säga att den var grymt underhållande och dramatisk. Tycker lite synd om underdogen Ravens som hade sina chanser. De brände bla en "given" Touchdown med mindre än minuten kvar. Vinst för Patriots efter missat field goal från Ravens (32 yard) med femton sekunder kvar. Den andra semin vann Giants men då sov jag!

Jag kan inte påstå att saknaden av P-A Gullö i studion är särskilt stor! ;-)


Sv: Skidskytte.
El Maco: 1992? Du är alltså inte äldre än så du vise man?

Sv: Skidskytte.
El Maco: Haha:)

Sv: Skidskytte.

Frisco: Nyår på I21 1992. Plutonen får ligga inne för beredskap. Hälften av oss, däribland jag, satt i vakten och tittade på en stängd grind där det mest spännande var att hissa och hala flaggan på kasernhuset eller att åka patrull med folkabussen ett varv på skjutfälten och stämpla in vid vapenförråd eller vad det var. Andra halvan bodde på kasernen som de delade med de inackorderade tjejerna som tävlade i skidskytte-SM.

Jag har haft svårt för skidskyttesporten sedan dess.


Sv: Skidskytte.
NuMo: Bredbypajken!

Sv: Skidskytte.
Frisco: Nu verkar det vara klart. Fan vad han åkte skidor och sköt med sin bössa.

« · 2065362 · »