Sven.Savage: Tack, broder Sven. Hoppas det går bättre för våra lag till våren. I RBK sker det saker. Logan Day, RD, ansluter från AHL och Janne L är tillbaka.
En tanke kring läget. Det är naturligtvis trist att förlora några matcher på rad. Men tabellen är så jämn och lagen ligger i princip så tätt att två, tre, ev fyra förluster inte påverkar ett enskilt lags möjligheter lika mycket. Över tid blir förstås påverkan större om några lag drar iväg i tabellen. Men i nuläget är det bäst att sitta lugnt i båten och se hur det utvecklas.
{9108}: alltså jag är tveksam. Halva serien är snart spelad och det är jämnt skägg i poäng eller nära poängmässigt mellan ett relativt stort antal lag. Många supportrar i dessa lag är nog lika inställda på att säsongen fortsatt kommer bli riktigt nervig. I år kan jag helt förstå hur fansen i lagen som brukar hamna i nedre delen av tabellen känner. Brukar hålla huvudet uppe men nu är det svårt,
{9108}: Ja, hoppas kan man. Men tror det blir tufft för ett antal lag. Luleå kommer säkert avancera. Undrar hur det blir vid omgång 30 men verkar i nuläget som åtminstone LHC, Öret och kanske LIF kommer hålla positionerna. Övriga lag får troligen kämpa för att undvika play out.
Charliejfz: Grattis, missade matchen, var Färjestad lika bleka som sist när vi mötte leksand? Känns som vår energi tryter
Men ska inte klaga, kunde hejat på brynas De mötte svaga Linköping, får powerplay 5 minuter , då satsar jag säkra pengar Men de hittar ngt sätt att vika ner sig, tappar ledningen till förlust. Surt för mina pengar, och surt för manner med alla sina landslagsstjärnor
Snart dags för nedsläpp. Lite tankar inför FBK. Spelar Everberg?. Viktigt att ta tag i spelet direkt. Snart halva serien spelad och endast tre pinnar till topp tio. Tidigt ännu i serien men när ca 30 omgångar passerat så kan vi bedöma lagets insats mer rättvist. Hoppas fortfarande på en center.
Öret vann hemma. Men med första linan borta så är det svårt att ta poäng i Örebro. Börjar fundera på om Abbotts kommer ändra strategi framöver. Något behöver nog ske snart.
Lite statistik efter de första sexton omgångarna: Tambo, OSL, Kasper, Zaar och Larsson har gjort mest poäng bland forwards. På backsidan har Wallinder och Kapla varit mest produktiva. Nämnda spelare har även en bra plus/minus statistik.
Sam Schader: Du kan säkert få en del info via Rbks inofficiella forum. Länk finns till höger. Har inte varit på matcher på länge så är tyvärr inte uppdaterad.
Charliejfz: tack tack :) ska på chl matchen den 22 så ville försöka hitta någon stans där man kunde se 22/23 klack sångerna så att man inte är aå utanför haha
Charliejfz: Jag komm liksom bara med förslag så man kan ju självklart ändra den till så pass att den fungerar. (Tyckte den var kul för när jag var på konfirmations läger på breanäs så sjöng vi den när vi var påväg ner till strandhäm. Samt att jag inte hört någon annan klack sjunga den så få in någon ny ramsa kanske hadde kunnat vara något