matsby: Inte bara Norrland håller tummarna för AIK, även undertecknad (och säkerligen en hel del fler sörlänningar) hoppas på tre poäng till Skellefteå AIK i kväll!
Och gissa om jag kommer att hålla på er på söndag. Att få ner LinKÖPing där de hör hemma kommer att toppa säsongen för mig. Även om det innebär att Masken får fortsätta leta andramålvakt...
Försök ta bort Bulow (hittar inte tyskt y) så är nästan hela jobbet gjort...
Får väl passa på att göra reklam för att morgondagens match sänds i TV4+ om någon nu har missat det. Bor ni i Skellefteå med omnejd (50 mil åt nåt håll) så är det dock ingen ursäkt för att missa matchen. Bor man i övriga Sverige så kan man lugnt sätta sig ner i soffan för lite hockeyunderhållning.
Mitt tips: 4-2 Skellefteås mål av Åkerman, Brett, Jimmie och Näsvall.
Åkerman: Jo, visst är det så. Kapar AIK en poäng i Linköping, och kniper minst två hemma mot BIF, ja, då tror jag faktiskt man fixar en elitserieplats.
nek97raj: Nej, nog ger jag ändå Skellefteå större chans att slå Brynäs hemma (som förhoppningsvis är i det närmaste klart) än att slå Cluben borta. Dels för att Skellefteå är klart bättre hemma än borta, dels för att Brynäs har mindre att spela för.
Åkerman: Brynäs verkar väldigt svåra, men det kan ju hända att de inte är så taggade när de möter AIK. Poäng mot Brynäs är en klar bonus. Hur som helst, svårt blir det, men ej omöjligt
Dream Team: nu när kvalserien är inne på hälften av sina korta serie så ligger Skellefteå trea samma poäng som Linköpning. ja hoppas verkligen att skellefteå tar sig upp i elitserien till nästa år! mer norrland i elitserien!! tillsammans med brynäs då rå.. Vi ska visa att hockeyn hör till den norra delen av Sverige..heja på AIK.. SÅ möts vi nästa år..vikka roliga matcher det lär bli då! Timråiten erica som också hejar på Skellefteå! erica
Åkerman: Förstår att det tappade poängen mot HIF var tung. Om det vill sig riktigt illa så kan det vara det poängen som avgör om ni spelar i AS eller ES nästa säsong men förhoppningsvis inte. Nu är det bara hoppas att ni åker ner till Stockholm och tar tre poäng samtidigt som BIF slår Linköping.
nek97raj: Ja, om du räknar med att man förlorar hemma mot Brynäs, är det nåt sånt som krävs. Jag tror att man måste vinna sina hemmamatcher, slå Bajen i sista och ta poäng mot Gnaget nu på onsdag. Förlust borta mot Cluben får man räkna med tyvärr, men med min uträkning kan det gå ändå. Hur som helst var det en tungt tappad poäng igår...
Åkerman: Nu krävs det nog att AIK tar full pott mot Solna, Rögle & hammarby i rsterande möten, samt kniper en pinne borta mot LHC. Svårt, men ej omöjligt.
Wewillwintoday: Ja, som sagt så tas detta upp onödigt ofta då det viktigaste är att förstå vad man menar, och det gör man verkligen oftast. Jag för min del har inga problem att kalla laget för SAIK och gör även så i regel på detta forum. På hemmaplan är det däremot AIK som gäller för att beskriva Skellefteå AIK. Vill du ha en längre förklaring så kan du bläddra ner i forumet och trycka på siffran 4 och följa den lilla debatten som pågick får någon månad sedan.
Det är roligt att det går så bra för er i kvalserien i år. Hoppas ni kan ta klivet upp, tror det skulle vara bra för svensk hockey eftersom ni har ett jävligt stort publik intresse. Ner ut LHC och upp med SAIK!
Hehe jag tycker det är för roligt det här med att ni kallar er AIK, när det redan finns en klubb som heter det i Stockholm.. :D Ert klubbmärke är ju ganska likt deras :)
Det här måste ju ni få höra ganska mycket. Vad är er kommentar till det?
Åkerman: Jo Backlund var helt ok! Men skönt för er i alla fall att ni har en skaplig målis som kan ta över. Jag inbillade mig före match att ni skulle attackera skiten ur oss redan från start! När den attacken inte kom blev jag säkrare och säkrare på vinst, även om jag inte tror på långavägar att Saik fick ut det mesta av sitt spel. Det är ju bara att titta på tabellen så ser man det.
Tomas HOCKEY: Ja, Ville har en speciell spelstil, men nån spexare vette fan om han är. Han har aldrig svarat klacken på "Vinka Ville" eller nåt sånt. Däremot är han när är som bäst en fantastisk målvakt som är otroligt snabb i sidled och bra med klubban, men i Skellefteå har man tyvärr sett mycket indianpass från sarghörn och liknande. Det hör väl kanske till med lite dåligt självförtroende när man inte får stå så mycket, men det har varit lite för mycket sånt. Jag vill hur som helst ha kvar honom som målvakt om nu Backlund drar till elitserien, vilket tyvärr inte känns omöjligt. De scouter som såg honom igår blev nog inte besvikna i alla fall.
nanne: Nej, Skellefteå gjorde en väldigt dålig match. Ok att Brynäs i viss mån gjorde Skellefteå dåliga, men det kändes som att SAIK hade en sån oerhörd respekt och rädsla för Brynäs att man inte ens kunde slå enklaste passning rätt. Jag har aldrig sett så mycket enkla fel och tafatta misstag. 3-1 var smickrande och Backlund och Jimmie Ericsson är de som får godkänt av mig. Till sist måste jag också nämna domare Rådbjer som verkligen gav Brynäs andra perioden. Vissa utvisningar kändes ganska otroliga.
Tomas HOCKEY: Ville är en kul målvakt han är lite som myllis fast ännu mer han är som en extra back. Kul att se på gör fina passningar för att starta upp spelet.
Åkerman: Ni verkar ha en riktig frisk fläkt i eran andre målis Ville K! Han for fram och tillbaka på isen under uppvärmningen och var sista man av isen! Stämmer det att han är en spexare? Jag fick bara det intrycket av honom!
nek97raj: Ja det va inte hela världen att aik losa borta mot BIF de va trist men aik har fortfarande stor chans å jag tror att de kommer att ta den. Fortsätter de bara med sitt spel kommer de att knipa minst en poäng borta mot LHC å ta poäng från BIF hemma är ju inte heller någon omöjligt.
Portello: BIF är väl BIFFIGa, men, tappar inte AIK poäng mot de övriga allsvenska lagen, och kniper minst en poäng borta mot LHC, ja, då blir det elitserieåterkomst!
Tyvärr så räckte inte SKAIK till mot ett taggat Brynäs där Ove Molin verkade ha fått smak för hockey igen. Beröm till SKAIK's målis som räddade laget från en ännu större förlustsiffra. Plus även till SKAIK klacken som höll igång trots att det gick Brynäs väg....Bra jobbat. Ganska skapligt med SKAIK folk i klacken såg jag.... Jag hoppas vi möts nästa säsong i elitserien...=)
Lilljanne: Om du inte visste det så heter vi inte SSK lightnings numera. Vi gick tillbaks till Södertälje Sportklubb för länge sen. Det enda som lever kvar är visserligen Blue Lightnings som våran supporterklubb heter......Asch ! Nu fick jag vatten i mitt kuvert....Kläm fram det nu Lilljanne...=)
Jonas:Detta är den roligaste mening jag läst på länge. Kanske läge att sätta en vinkork i dajmkrysset så att ingen av er blir spontanpåsatt i vårsolen ;-). Heja Timrå.
Nu är säsongen över för min del... Hoppas att Skellefteå AIK tar sig tillbaks till ES och byter plats med skrytbygget fr Linköping...Lycka till o välkommen till Timrå nästa år.