gripen66: Ja, nu är det då även officiellt att Petterström stannar i Skellefteå. Han kunde ju inte gärna gå nu när vi köpt hit två gamla Leksandspolare åt honom...
Åkerman: Tja, jag hade aldrig hoppats egentligen. Det var bara ett namn som dök upp i silly-snacket. Innan igår visste jag inte ens vem det var - än mindre att han var Leksing... ;-)
Däremot vet jag att han skulle ge besked imorron, för det sade faktiskt Backlund till Dala-Demokraten läste jag... Nå, bättre hos er än MIF eller TIK eller DIF som också dragit i honom. ;-)
gripen66: Jag har "säkra källor" (som det heter...) på att Pontus stannar i SAIK ett år till, så du kan nog sluta hoppas. Annars en suverän skridskoåkare, hard-hitter och boxplay-hjälte som är mycket bra i spelet utan puck. En inte alls oäven målskytt runt 20-sträcket i år dessutom. Född 82 är han också. Svagheter är riktigt få, men det kan vara svårt med klubbtekniken ibland i maxfart. Är väl heller ingen spelare som slår de öppnande passningarna. Given i elitserien året efter det som kommer.
Petterström som rykte på LIF verkar inte vara gripet helt ur luften. Hans namn dyker upp allt oftare i mina papper så att säga. Vad har du att säga om honom?
Åkerman: Det är nog ingen som tvivlar på att Skellefteå är bra, särskilt på hemmaplan. Det gör inte jag i alla fall. Jag tror att SKAIK kan bli riktigt farliga i kvalserien nästa år, men då slipper jag förhoppningsvis se er här ;).
Åkerman: Ja, jag hoppas att han är bra, för jag skulle tro att han kommer att få stå en hel del matcher. LIF ska visst pröva Frölundamodellen med målvaktsbyte rätt ofta nästa år.
Förmodligen en förutsättning för att han skrev på. Får väl fråga när vi hörs. Ska intervjua honom för superstars.nu inom en snar framtid... ;-)
Måste säga att jag blev lite fundersam när han släpper in sex mål mot Hammarby idag, men så såg jag att han var bänkad... och det kanske blev en rekyl på urladdningen i förrgår med Skellefteå AIK som helhet... Inte undra på i så fall. ;-)
gripen66: Ja, vi får hoppas att ni inte tar Petterström också. Då skulle vi förlora ännu mer på dealen (som jag anser att vi ligger minus på redan nu). Svårt att veta vad man vill för Backlund. Visst unnar man honom att visa vad han kan och därmed lyckas i elitserien. Men lite bänknötande och en snabb tillbakaflytt vore inte heller fel. Hur som helst tror jag på det förstnämnda då han är en ruggig målvakt.
Åkerman: Tja, vad beträffar det där med nån _resa_ så var det väl aldrig riktigt aktuellt (tidningrna skriver så mycket, speciellt Gävletidningarna) Däremot fanns det vissa som åkte dit privat - mindre för att hålla på kaffet än att stila för LIF
"Ni är i KS, det är inte vi", ungefär... ;-)
Och jag tycker det är väldigt fel att spekulera i nån läggmatch, det är det där löjliga LHC som dragit igång... Men klart är att BIF inte riktigt kom till sin rätt där uppe iaf... :)
Lycka till i nästa AS Norra. Det skulle inte förvåna mig om ni är i KS nästa vår igen... kanske hela vägen då istället? Nu har vi tydligen bytt lite spelare också - Sunkan och Hermansson till er - och Backlund till oss. Hoppas vi båda kan vinna på det bytet... ;-)
Fan vilket eko 11-2 matchen har gett i hockeysverige. Synd bara att Brynäs får all uppmärksamhet. Ingenstans ges någon positiv kritik till Skellefteå egentligen. Fattar inte folk att Skellefteå är ett rätt bra hockeylag? Ok att siffrorna är stora, men när många faktorer agerar åt samma håll kan det bli så här.
På hemmaplan är det svårare än många tror mot oss. 14p av 15 i kvalserien är bra helt enkelt. När vårt Power Play kommer igång är det också mycket svårstoppat. 86 mål i PP i år är mer än 20 mål bättre än 2:an Färjestad om man räknar Elitserien och allsvenskan.
Skellefteå hade också en elitserieplats att spela för för första gången på 13 år. Dessutom säsongsavslutning inför hemmapubliken. Särskilt svårt för motståndarna i isladan blir det när man kommer med lite juniorer och spelar med ett lag som för första gången på riktigt länge kan spela utan kniven på strupen och slappnar av alldeles för mycket. När dessutom man har en del otur på sin sida så kan det rinna iväg.
Självklart är jag medveten om att 11-2 är att ta i för matchen, men alla spekulationer om läggmatch o.s.v känns lite tråkiga för såväl Brynäs som för Skellefteå.
gripen66: Skönt att höra att det finns lite rivalitet där nere. Man har ju börjat undra efter förslag till gemensamma supporterresor för att stötta respektiva lag o.s.v. Ett klart sundhetstecken, och heder åt dig gripen66. Lite skadeglädje skadar aldrig.
Han kunde ju inte gärna gå nu när vi köpt hit två gamla Leksandspolare åt honom...