{7804}: Han gör det sjukt bra, det håller jag med dig om.. Nu är det nästa steg som ska tas, han ska leverera och leverera match efter match och även nästa säsong.. Där är den stora utmaningen, man ska inte döma ut honom men heller inte höja honom till himmelen heller.. Han har mer att bevisa innan han ens är i Jööötttaaabbböörrrgs fostrade Erik Karlsson bara för att nämna ett exempel, det måste väll till och med Du inse eller?? ;)
{7804}: Helt rätt Sherlock, Frölunda eller SKAIK går vidare.. Nått av lagen bör rimligen göra det... ;-) (sorry, kunde inte låta bli när Du nu också konstaterar detta hihi)
{7804}: Ja, herregud vad osportsligt av Lindblom att trippa en motståndarspelare. Skandal, förstås, måste bli minst 5 matchers avstängning för den trippingen. Och så osportsligt av Brynäs att domaren inte dömde utvisning. Eller...
kloka ord som vanligt Barbro. Den där L-G Niemi, har han skrivit en bok eller nåt? En riktig tänkare kan man lugnt säga.
Precis som du säger är det här en ytterst spännande matchserie där det är svårt att sia om hur det ska gå, känns öppet. På något sätt känns det däremot som vi har ett litet mentalt övertag? Med normala domarinsatser tror jag vi tar det här faktiskt, men precis som du skriver tror även jag att det blir Skellefteå eller Frölunda som går vidare. En annan sak som jag tror är att Qatar inte får vara med i slutspelet för de är så dåliga, och kanske de kommer att vara ännu sämre nästa år? Hoppas!
Nu är det dags att skilja agnarna från vetet, nu är det dags att leverera!
Alltid roligt när molnen hopar sig över Qatar. Jaros hade kanske blommat ut nästa år.
Backlinjen de har nu med Janne S klappslut, Mikkelson och Todd anständiga och resten med Engsund,Själin Nässen skrämmer ingen.
Viktigt om Qatar förutom bottenplaceringen även har svagt på papperet. Då krävs det enorma överpriser för att locka. Jag säger som L-G Niemi -det ser mörkt ut. Synd bara de har en demon till sportchef i Skuggan...
{7804}: Ja hur många timmar har man inte gjort i snödrivor,på isar i mörker och dagsljus. Upp till tonåren när man fick lite "hov" levde man ju praktiskt taget utomhus likt inuiterna.
Bulan gör en osportslig grej tycker jag. Byter målis i första! perioden efter icing med en halv minut kvar för att vila laget. Tycker det är tveksamt i slutet av matchen också men i första perioden!!!
Uj uj uj vilken sång! 6+ får den av mig. Hörde allsången igår och det var så fint. Lokalt producerad likt det mesta i dynastiernas dynastiförening.
Ja int är det så många indijaner från Jöttä-borrj som frusit om tårna när de spontanlirat hockey med polarna... som de sjunger om... GUUUUD SÅ FIN TEXT!
{7804}: Ja hade det varit ett annat år hade man väl förmodligen redan skissat på fortsättningen. Nu kan jag ärligt säga det känns öppet. Jag tror det blir Frölunda eller AIK som går vidare...
Håller med om ev. semi, det finns ljuspunkter. Brynäs vore lockande. LHC såg ju extremt semestersugna ut. Växjö har fullt schå och måste vara överskattade. Bäst av allt HV får slita mot FBK och det tunga laget mattas nog eftersom.
Som sagt jag är inte övertygad vi har det men tiden talar för AIK. Thomsonupplägget, skadorna och att säsongen bara börjat.
fantiserar litegrann om att vi plockar ned indijanerna från Jöttä-borrj, Brynäs lyckas gneta hem serien mot Linköping som nog måste vara hockeyvärldens mest mentalt svaga lag efter Qatar, och sen skräller Malmoe eller Färjestad... ja då får vi chansen att gå upp i 21 segrar av 22... finns inte på kartan att vi torskar 4 matcher mot Brynäs med Gnomström, Mannberg, Råttio och Bulan Bob och gänget. Vilken önskedröm det skulle vara!
...men först, den mycket svåra uppgift att knäcka indijanerna... oich hoppas på en skräll i någon av de andra mötena!
Zappaholic: Ja det verkar vara skillnad på att slewfoot'a någon med benet bakifrån och att hålla benet bakom och trycka tillbaka överkroppen.. Effekten är ju densamma. Men jag är av princip för att man friar. Saker som sker på isen och som domarna missar skall inte drabba ett lag i efterhand. Man talar om att skydda spelarna från skador. Men hur vet man uppsåtet av en handling. Är skadan framme så är den. Det är ju en snabb och fysisk sport, inte konståkning...
Jag menar vad kan uppsåtet vara med en crosschecking nedåt mot nedre delen av ryggen? Det gör man för spelarna vet att där är man oskyddad och det gör ont som fan. Uppsåtet är alltså att skada en annan spelare. Eller i alla fall ge honom så pass mycket smärta att han kliver av.
det var visst inte så fult eftersom det inte blev utvisning, och det blev visst inte heller anmält till diciplinnämnden. Som väntat, precis som jag skrev. Vad säger du om det?
guld-Jimmie och våra spelare var inga duvungar, men det var inte mjäll-Joel och ert gäng heller! :-)
Jag tror att han menade med "djungelns lag"... det var att domarna hade glömt pipan i omklädningsrummet. Utvisning fanns inte. Då måste man anpassa sig, och det gjorde vi båda. Inför andra så fick båda kaptenerna direktiv, gå inte in som tredjegubbe, då ryker ni. Då lugnade det ned sig lite, tills Sigalet fick sin lysande idé att som tredjegubbe mata ner magikern Joakim Lindström. Jocke är som Jesus ungefär, han kan säkert gå på vatten om han vill, fast han har inte de där fredliga dragen däremot :-)
Satan vilken holmgång! Funderar redan på vilken Judas Priest låt man får dra till med på Tisdag då?
{7804}: Haha. Nä jag tror att de hellre möter er än Brynäs som det kunde blivit om LHC vunnit sista matchen. Så tänkte jag själv iallafall. Gött vi slapp Brynäs tänkte jag.
Ja så orutinerat som VF uppträdde i 3dje funkar inte. Jag skulle nästan påstå att det var Jimmie som vann matchen genom att vara störig överallt hela tiden. Som i pausen när han sa att det är Djungelns lag där ute. Och lite kryptiskt förklara vad han menar. Att det händer mycket där ute. Han sa det inte rent ut men man fatta ju att han menade Frölunda stod för nåt fult spel där ute.
Nä nästa match måste det uppträdas med mer kyla. Det kommer Roger se till
Båda lagen spelade jävligt fult och på gränsen hela tiden, men våra spelare lyckades hålla huvuden kalla och undvek de värsta idiotgrejerna. Det gjorde däremot inte era spelare. Hela tredjeperioden såg det ut som era gubbar glömde bort att det fanns en puck på isen och istället letade de efter ett läge att dela ut en smäll. Hos oss var det väl bara guld-Jimmie som tog en dum utvsining, i övrigt var det på rätt sida av för kvällens enormt generösa gräns. Korkat av Sigalet att som tredjegubbe åka in och smälla på, kanske har hans hjärna tagit skada av att lira i Qatar? Rosselli-Olsens överfall var bland det mest idiotiska jag sett? Blir Bud vstängd för den där lilla knuffen finns det ingen rättvisa, absolut ingen slew foot.
Riktigt rolig och spännande serie detta... indijanerna från Jöttä-borrj ska få smörj! Jag lovar dig att era spelare innerst inne tänker: varför måste vi möte ett formtoppat Skellefteå direkt i kvarten, det är inte rättvist!
{7804}: Schyst. Skulle jag gått på tisdag kunde vi svingat en bägare innan match. Ja jag håller med om att VF gick i en fälla. Men inte var de fulare på något vis tycker jag. Snarare att de hakade på de gruff vid målvaktsblockeringarna som ni gärna tog till vilket ledde till ett antal dubbelutvisningar. Och en sådan drabbade Casey Wellman som inte svalde betet i den situationen men åkte ut ändå.
Domaren förvarnade sen om att tredjegubben skulle åka ut fortsättningsvis och det åkte ju Frölunda på först. Blev där 1-1. Erat powerplay var mycket efektivt. Gick inte många sekunder vid era 2 första. Så fällan gjorde det den skulle.
Nja det är sen ett antal år tillbaka som jag lugnat ner känslorna. Flyttade till Huskvarna i mitten på nittiotalet och blev kvar där ett antal år. I den stan hade de bara hockeyn på den tiden och det passade ju mig bra.
Men på jobbet och i mitt kompis umgänge så fick jag lägga ner mycket tid och hett engagemang på att hålla Frölundas fana högt. 95 tog ju HV guld också och hade några goda år därefter med Keskinen och company. Det var nog ren överlevnads strategi som fick mig att hålla känslorna i styr.
Intresset är lika stort nu som förr men numer så klarar jag att må bra även efter förluster och missade avancemang i slutspelet tex. Så var det inte förr i tiden som när Saik slog VF med 10-1i kvalet tex som vi skrev om häromdagen.
Ha det så kul på tisdag. Men jag unnar dig inte att få uppleva en Saik vinst. Så ödmjuk är jag inte.
om det var den här situationen kan man då andas ut, för det är ingen slew foot. Däremot ser det ut som en 2 min för interference, men hade det tagit sådana här situationer ikväll hade det vart 120 min för oss och 140 för Frölunda när matchen var färdigspelad :-)
Rosselli-Olsens slashing i ansiktet är däremot avstängning alla dagar i veckan, totalt jäkla hjärndött beteende av honom.
den situationen såg faktiskt inte ut som en slew foot, utan mer en brottningsmatch där båda två var lika dåliga kålsupare. Tror inte Bud blir avstängd för den, inte ens utvisning i min bok.
Däremot borde Rosselli-Olsen bli anmäld och avstängd. Utanför spelet är det lite gurgel som vanligt, och när Adam Pettersson åker för att byta så drar idioten till med en slashing upp mot ansiktet på en oförberedd spelare när pucken är på andra sidan rinken. Tar den i ögat... man behöver inte vara Einstein för att räkna ut vad som kunde ha hänt där. I min bok är en sådan förseelse en given femma och avstängning. Väldigt hög skaderisk och otroligt fult.
Önskar att jag kunde vara lika städad och ödmjuk som dig, men kan fan inte hålla känslorna i styr i slutspelstider.
För mig var det här seriens i särklass roligaste match. Vilket jäkla sjöslag alltså, och ni gick i den listigt gillrade fällan så ni slutade spela hockey och istället försökte spela fult och smälla på.
Kommer att bli en grymt spännande serie detta. Såklart har jag biljett tills på Tisdag, och vill fan inte ha någon domarskandal som i Malmö ikväll eller förra matchen mot er. Lite grinigt och tuffa närkamper likt ikväll har jag däremot ingen emot ! :-)
Asså vilken jävla holmgång! Äntligen är det Skellefteå AIK på isen som visar hur vi spelar hockey i norrland. Ungdomarna åker omkring som några skållade illrar och jag livet ur de inköpta Frölundaspelarna.
Indikanerna från Jöttä-borrj ser närmaste chockade ut över energin vi visar upp, och de hänger inte med. Många riktigt fula tilltag av indijanerna, knätackling av Lundqvist, men denmest hjärndöda måste nog vara planstormaren Rosselli-Olsen som hugger Adam Pettersson upp mot ögontrakten utanför spelet.Vilken jävla idiot! Joel hänger inte med i vårt tempo, han borde nog rikta in sig på att sälja mjällschampo i framtiden?
Vi har vart detklart bättre laget i två matcher i rad nu, och skönt att Lärking inte får möjligheten att sabotera denna vinst då det inte var något snack. Det ska bli kul och gå och se nästa match live i Skandalium.
Jocke Lindström, vilken magisk jävla spelare! Banne mig en utomjording. Även Wingerli är sjukt jävla bra, vilken match! Även Holmström kliver fram, ooooooj så skönt! Men framför allt ärt det en riktig krigarinsats av samtliga!
Väldigt kul match! Dunken är tom, behöver något lugnande för det är en riktig nagelbitare. Rock n roll hockey, Judas Priest skulle jag säga?
Fy fan vad kul att Holmström och Wingerli får näta. Båda har vart riktigt jäkla bra, Wingerli är som en Micke Gransted klon som bara har en växel: överväxeln! Otrolig teknik också.
Gustavsson "råkar" tappa handsken och vädjar med en Bambiblick emot domarna som blåser av när vi har tryck i anfallszon. Filmare, filmare, filmare, skanderar hemmapubliken. Ja, han är ju en filmare.
Riktgt kul match där utvisning inte finns, förutom dubbelutvisning. Det är bara att bjuda upp till tango, Frölunda är bra när det blir tätt och fult.
Synd att Möller missar pucken när han har öppet mål där, olikt honom. Jocke Lindström är så magiskt jävla bra alltså.
Väldigt jämnt skulle jag säga, det är svårt att vara konstruktiv när man får göra vad som helst utan utvisning, men bara att försöka vinna närkamperna så kan vi ta detta.
{7533}: Efter Petter Lasu Nilsson är det få i hockeysverige som vill närma sig ämnet tårar.
Är inte så förvånad LHC-BIF står 0-5 efter ett par perioder. Gillar ju inte Bulan men har många gånger imponerats hur han kan tagga igång lag. Sedan hur länge det håller är en annan fråga. LHCs backar har jag svårt för.
Känns öppet i alla kvartar, får för mig alla expertlag kan missa semi.
{7804}: Tackar. Det ska bli en rolig match att titta på. Ja visst missas det en del. Men du glömde att nämna det som ni kom undan med. Och det är mycket som händer bakom ryggen på domarna när chansen ges. Hakningar och andra fultricks. Det ser man tydligare när man tittar på plats. Men det är ju sånt som ingår sen urminnes tider. Går lite fortare i nutid. Sen att slewing och andra riktigt fula grejer kan åtgärdas i efterhand är ju bra.
Felaktigt bortdömt mål efter filmning, ej straff när Adam Pettersson blir nedmejad bakifrån i friläge, och ser nu att Sean Bergenheim blir avstängd i tre matcher för slew foot, såklart missade domarna det.
Precis som det brukar se ut borta mot er, även om de inte hittade på ett matchstraff för oss för något fjantigt denna gång.
1. Ja reglerna är skit som det ser ut nu, det blir helt konstiga bedömningar. Detta måste göras om snarast, för det är inte detta hockey handlar om.
2. Enligt nuvarande regelverk är det korrekt att ta bort målet. Det är kontakt, JG är i målgården. I och med att det är kontakt så är det per definition så att målvakten blir störd, något annat går inte att hävda, därför måste det tas bort.
Man kan tycka både 1 och 2.
Det går alltså inte att skylla på domarna eller WR, dom gör rätt enligt regelbok. Dom hade gjort fel ifall dom tagit bort målet för det hade varit mer kontroversiellt i förhållande till nuvarande regelverk.
{7804}: Ja det är fullt möjligt med en sådan löjlig regel. Jag ska kanske tillägga att videodomaren hade bara de sakerna att ta ställning till då domaren blåst bort målet. Skulle inte matchdomaren gjort så hade det inte varit något att granska enligt mitt tycke iallafall
{7804}: Minns också hur Ulf Janson Hostade sig igenom sitt tillfälliga kommentators uppdrag när vi tittade på bortamatcherna på en stor duk i Scandinavium. Det upplägget med stor filmduk i Scandinavium för att se bortamatcherna tror jag är rätt unikt på den tiden iallafall. Jag har iallafall bara varit med om det de 2 bortamatcherna.
{7804}: Jag minns inga sådana detaljer. Bara hur roligt vi hade innan matchstart och hur snopet det kändes när vi gick därifrån. Ett fint minne trots allt
Han gör det sjukt bra, det håller jag med dig om..
Nu är det nästa steg som ska tas, han ska leverera och leverera match efter match och även nästa säsong..
Där är den stora utmaningen, man ska inte döma ut honom men heller inte höja honom till himmelen heller..
Han har mer att bevisa innan han ens är i Jööötttaaabbböörrrgs fostrade Erik Karlsson bara för att nämna ett exempel, det måste väll till och med Du inse eller?? ;)