Skellefteå-forumet på HS är nerstängt på obestämd tid då vi inte kan upprätthålla en lämplig nivå. /Forumledarna
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva under en viss tidsperiod.
- Grova inlägg som bryter mot reglerna kan medföra omedelbar avstängning under en tidsperiod.
- Okynnesanmälningar medför direkt avstängning.
Det man stör sig så in i helvete på, det är att allting är helt random och helt godtyckligt.
Ingen vet reglerna. En kväll dömer de mål för x, nästa kväll eller byte dömer de bort för exakt samma grej. En kväll blir sett 0 minuter för y, nästa blir det 5 minuter. En vecka får man inget straff pga z, nästa vecka får man 5 matcher för exakt samma sak. Ibland blir det mål när pucken inte är inne, andra blir det inte mål när pucken är inne. Ibland behöver domarna komma och motivera sitt beslut, ibland behöver de inte göra det. Ibland får det ringas, men ibland får det inte ringas. Du får ett hårdare straff om du delar ut en sen tackling är när du helt utanför spelet mejar med någon. Det man inte fått upplevt ännu det är väl att de delar ut matcher istället för att he tidsbestämt straff, skulle inte förvåna mig ett dugg om det helt plötsligt blev så nästa gång vi får en avstängning.
Hockey är en sport med små marginaler, och därför behövs det 100% tydlighet och transparens i alla dessa direkt avgörande situationer.
Jag kan helt ärligt säga att jag tappar intresset när regelverket är så diffust och random, och när rapporteringen runt är så ensidig och partisk. Varannan match sitter alla lags supportrar och är förbannade på dessa frågor istället för att diskutera matchen och vilka som var bra. Trovärdigheten runt produkten SHL är inte jättehög. Nu menar jag inte att domarna ibland gör fel livebedömning utan det har jag respekt för.