Kapanen har inte haft tur när det gäller de finska backarna. Koivisto är en rejäl besvikelse då jag trodde han hade lite hockey kvar i sig på denna nivå men icke. Menlös framåt och slarvig bakåt.
Labban: Det blir spännande att se om Didrik Strömberg kan bli spelklar till ett eventuellt slutspel och isåfall vad vi kan få ut av detta "fysmonster"?
Vad har Didde bidragit med sedan återkomsten, helt ärligt? Hur många promille av säsongerna har han kunnat göra 100%? För en Didrik Strömberg som är TOTALT ofarlig i offensiven har i alla fall jag högt ställda krav att han bidrar med ett fysiskt spel i defensiven som är värt namnet. Annars är det inte så mycket "bang for the buck", kan ju jag tycka.
Karlsson74: Ja trot fan vi ha domm sämst poängback i hel ES!!! Annat va dä nä vi had Styf...Koskinen..Rajmäki..Latinet.....Matt R...Bermberg...mä handlederna!!!
Villervalla: framförallt har vi backar som verkar tro att det är förbjudet att lägga pucken på mål..direktskott verkar inte vara att tänka på....och om man mot förmodan skjuter så är det allt som oftast utanför...timrås backar har tillsammans som jag såg i nån artikel för nån vecka sen. . skrapat ihop klart minst poäng i hela SHL. Eronen var ju på förhand tänkt att vara vår främsta offensiva hot. Han har gjort 0 mål och endast 4 poäng mer än fjolåret som ju klassades som en dålig säsong.
Taktisk vinst igen av Fbk. Håller ut stormen mot oss i första perioden, vi är mer intensiva och vinner mer närkamper.
I andra tycker jag de håller i pucken väldigt bra och gör oss lite frustrerade och tvekande. De vill hålla till i sargenrna främst bakom förlänga, där vinner Fbk 95% av kamperna och låser spelet och dödar allt flow och fart som vi behöver för att vara bra. Tycker Fbk är intensivare och vinner mkt mer kamper än oss i period två och tre.
Märks att vi är mentalt påverkade av att det är Färjestad och deras sätt att spela mot oss.
Känns som dom kväver eller inte ger oss möjlighet att spela vårt spel, och de tar taktpinnen när vi blir tvekande.
Hållander gör sin sämsta match på bra länge. Synd! Satt tankarna på rekordet griller i huvudet? Men Färjestad var på han rejält och störde han hela matchen.
Nu är det skarpt läge igen , flåset hörs underifrån igen. Men huvudsaken vi inte får Fbk i kvarten. Kanske till och med är mer positivt att gå play in vägen istället för att få fbk i en kvart? Eller har jag också drabbats av papppsyke!?
Sputnik1: Ärligt så är våra backar överlag inte mycket att hurra för, de gånger jag ser Nässen tycker jag han inte är speciellt resolut och inte Forsmark heller. Jag skulle nog hellre se Boyse på en backplats, han kan ju spela på kropp i alla fall. Nä för mjuka backar förutom Svensson och Diddes. Didde måste tillbaka till slutspel.
doubleT: Stämmer gärna in i kritiken kring Eronen, men känner väl kanske att vi kan vara sansade i hur vi kritiserar. Menar inte bara dig och gällande Eronen. Utan även hur vi uttrycker oss kring JJ etc.
Konstruktiv kritik är bra, men vi kan väl hålla lite nivå i allafall!
Labban: Går förvisso inte att vara sämre än vad han var förra säsongen (Eronen). Självklart ska han inte ens vara nära att få förlängt, han är ju hästskit.
Näkyvä är rätt så menlös och vek i det defensiva han kan vi skeppa direkt.
Eronen som ändå spelat upp sig jämfört med förra säsongen är ett gränsfall då hans högsta nivå är rätt hög. Men som jag ser det håller han inte mot bättre motstånd som FBK. Dyr är han också. Kan nog hitta bättre till en billigare peng va?
Koivisto sköter sig helt ok, har gärna kvar honom i brist på något bättre.
Forsmark bra. Svensson bra. Nässén har bra blick gör spelet och gör det mesta bra.
Nisse på Mon or: Ungefär. Media får gärna berömma alla motståndare vi har kvar att möta. Några anti-Jinx kan säkert hjälpa när vi behöver dem som mest!
Stan Makita : Göra egna kommentarer utan att den man svarar är bara att ta bort tagningen i svarsrutan. Du skriver fullt förståelig annars, man ser värre här, till exempel de som inte vet vad ett skiljetecken är. De kan skriva 100 ord utan skiljetecken eller en punkt som avslut.
Nisse på Mon or: Vad skulle dom gjort i studion då? Sagt att allt endast handlar om att FBK är dåliga? Då kommer ju folket (vissa) här inne och sågar dom längs fotknölarna. 😅
Själv är jag givetvis besviken över dagens match. Men vet också att slutspel är slutspel. Vilket vill säga nått helt annat. Jag räknar inte bort våra chanser helt även om vi skulle få möta FBK i slutspelet heller. Jag tror framförallt inte att de har en målvaktssida som kommer hålla över tid heller.
Hypocrisy: tror dom inte kommer förlora 6 raka och jag är rätt säker på dom plockar poäng emot Skellefteå och Modo sen lhc hade varit fint men 6 poäng kommer dom plocka på dom 4 sista matcherna och sen tror jag seger emot Växjö så 9 poäng är inte alls en omöjlighet
Kerstin_k Tyvärr viker vi ned oss.igen. För.många som underpresterar just nu, och speciellt.dem bärande spelarna sista två matcherna. Två målvakter som underpresterar också och samtidigt! Du har rätt. Är vi inte bra nog för att hämta upp 1 måls underläge har vi förmodligen inget att hämta i ett slutspel. Och varför så uselt PP sedan länge ?? Behöver hitta nya varianter, Är vi så lättlästa.? Lagen vi har kvar att möta har mycket att spela för iaf i nuläge Nej mer än så här hade vi såklart önskat oss. Men, men med lite tur klarar vi topp 6 iaf. Tror att alla är en aning frustrerade, både ledningen, spelarna och fans. Nästan vad som helst kan hända i SHL. Brynäs är väl ensam om en rätt jämn säsong rakt igenom. Vi ÄR TIMRÅ.och vi GER ALDRIG UPP! Ps. Till alla Timrå fans ! Min Svenska är inte den bästa speciellt stavning och grammatik. Har i princip noll utbildning här i Svea rike och det är därför det bli lite fel här.och där. Jag är dessutom ny och försöker förstå hur allt fungerar här i forumet. Gärna tips om hur man lägger upp egna kommentarer, inte bara snabb meddelanden. Är ingen ungdom heller som hade förmodligen hjälpt Hursomhelst. Tack till alla er Timrå vänner! Rolig samvaro, iaf ibland ( vid vinster! ) är inte särskilt aktiv som dem flesta här i forumet. Heja Timrå Ik.!!.
Trenden verkar hålla i sig iaf. Upp som en sol efter uppehåll, sen sakta men säkert ner som en pannkaka. Jag hoppas vi kan ta en 3 poängare till iaf och säkra topp 6. Då får vi ju ett litet miniuppehåll sen som vi gillar så mycket.
Joslan00: Tycker dessutom han visat hyffsat spelsinne, mer än han får kredd för. Om man jämför med Walli som mest är en "nord syd" spelare. Så tycker jag Lundmark verkar ha lättare att anpassa sig efter sin omgivning.
Vill inte se en jävla Finnback kvar efter säsongen så fruktansvärt klapp kassa i defensi och offensiv bara bort med skiten.Svaga mjuka glider om kring in
Sputnik1: håller helt med! Lundmark ska inte spela i 4:e hand är för bra för det. Dessutom än sällsynt spelare som har tyngd o viljan att bryta sig in på mål. Underskattad och behövs för att väcka laget kan jag tycka.
Labban: Sen en till detalj som jag tycker Jokinen får ta på sitt konto. Varför tar man ut målvakten med nästan 3 minuter kvar på tek. Utan att vi har kontroll på pucken?
Labban: fast Färjestad som ser så omöjliga ut mot oss har väl torskat 6 av senaste 8 innan räddningsplankan idag? Även bra lag förlorar matcher. Nu ska vi väl möta Linköping också så vi kommer gå in som hunsade hundar i slutspelet. Modo torskar vi nog mot också, motivation slår klass.
Karlsson74: framförallt saknar vi rörliga backar med spelsinne. Det är ju faktiskt helt sjukt att Svensson sticker ut här. Han är klart bäst på att skaffa sig själv utrymme med pucken genom kyla och rörelse. Eronen är hans antites. ... | Läs mer