Modano: Är det inte alltid utvisning om man kör.på målvakten i målgården när man inte är inknuffad. Domaren skyller på att han inte såg att det var ett knä, 2 min borde det väl i alla fall vara.
Olli Hahl: Kollade en kort stund på Örebro vs Växjö. Är det bara jag som fick upp en varningsruta? "Varning extremt höga nivåer av plast" mobilen självförstörs om 5,4,3,2,1... Fick byta till Malmömatchen snarast.
Olli Hahl: Nämen alltså. Jag tycker det är ganska chill att sitta med en öl och titta på dessa matcher och slippa vara engagerad och måste slå tråk Örebro eller nåt annat plastlag. Grädden på moset blir när någon modoit går in här och gör bort sig. Nu ser vi fram emot morgondagens match. Ska Woods eller Aagaard avgöra? De var ju trots allt mycket bättre än Hållander enligt vissa
Olli Hahl: Bristedt är bra på det där med att göra fula saker på ett inte helt uppenbart sätt. Inte första gången direkt. Det är vinnande att ha spelare som Bristedt, Bromme osv i laget tvyärr.
Villervalla: Jag gillar det. Vad jag inte gillar är att domarna väljer att fria en pååkning av målvakt. Tycker att domarnivån inte håller måttet. Jag håller ju inte på nåt av lagen som sagt men jag blir less på domarna…
Jag skulle vilja ta tillfället i akt och bidra med en liten hyllning.
Hållander, Dahlén och Kapanen i all ära, men har inte såväl Timråsupportrar som hockeysverige glömt bort Anton Wedin? Anton Wedin karriär har tyvärr kantats av skador, ändå har han varit ett återkommande inslag i landslaget och spelat i NHL.
Den här säsongen var han skadefri och noterades för 40 poäng - personbästa och en prestation som placerade honom som nummer 12 i SHL:s poängliga. Värt att notera att speltiden i numerärt överläge har varit mycket begränsad.
Wedin gör sällan en dålig match. Även om han kan spela flera matcher utan att producera poäng så bidrar han med hårt jobb och är ett ständigt hot mot motståndarnas försvar.
Jag vill sträcka mig så lång att hävda att Anton Wedin är en av SHL:s absolut bästa forwards och definitivt en spelare som förtjänar mer uppmärksamhet än han får.
modomille: Du förnekar dig inte du… Trots att Modo är klappkassa och förbereder sig på kval så ska du vara inne i andra lags böcker och försöka trolla och provocera.
Man kan ju tycka att du borde ha andra saker att oroa dig för än om Timrå lockar till sig talanger utifrån. Såsom:
- Ni har seriens sämsta sportchef - Ni har en tränare som inte lyckats sätta ett försvarsspel på 2 hela säsonger. - Ni är en skada på Lehtinen ifrån att vara klara för HA. Vad tror du Blomqvist kommer säga? Play dirty! Han kan ju lätt offra Ignberg-Nilsson att köra över Lehtinen.
Förresten, om ni åker ur, bussar ni eller tar flyget till Vimmerby då?…
Jag skulle vilja ta tillfället i akt och bidra med en liten hyllning.
Hållander, Dahlén och Kapanen i all ära, men har inte såväl Timråsupportrar som hockeysverige glömt bort Anton Wedin? Anton Wedin karriär har tyvärr kantats av ... | Läs mer