Olli Nomadinen : Du o jag Nomadinen, du och jag... Runt om i Sverige har Timråfans kissat på sig idag bakom dessa pappsykes. Det ska alltid målas en jättelik fresk av Satan på väggen när det kommer något negativt besked... eller efter en förlorad match.
För att göra det glasklart så tror jag vi alla hade velat ha kvar Kimmo några år till men ska vi lägga oss ner och dö för att ledningen inte hittat ett alternativ till Nubben i denna stund? När man läser kommentarer så kan man tro att majoriteten hellre ta in en ny "Linkan" än den "trötta Nubben". På sikt vill jag också att vi hitta en framtidssportchef men jag har dålig koll på möjliga alternativ. Det finns nog inte en brunn med kompetenta framtissportschefer att ösa ur. Dessutom har Nubben hyggligt track rekord under de ~25 år han huserat i Timrå. De större misslyckanden jag på rak arm kommer på är: - Monten - Truppen när vi gick upp 2018, där förmildrande omständigheter var det sena avancemanget och knapp tid o liten börs gjorde det svårt. Svedberg var ju en rejäl felinvestering. - Att han tillsammans med ledningen levde lite över tillgångarna några år innan "kraschen".
Visa på hur många sportchef som inte gör ett misstag över 20 år....
gurra_: Det är avhandlat tidigare. Medlemmarna måste påverka valberedningen att ta fram alternativ till ordförande och övrig styrelse. Om det sker måste medemmarna gå på årsmötet och lägga sin röst på nya personer till styrelsen. Allt detta är betydligt lättare sagt än gjort.
Tråkigt att Kimmo lämnar! Men jag tror det bästa vi kan göra är att andas lite först innan vi bokar bortaresor till Kalmar och knyter snaran i garaget.
Jag tror också som många andra att något har hänt från att kontraktet skrevs på tills för någon månad sen. Det kan vara helt orelaterat till Timrå vilket jag tror det är med tanke på diskussioner kring distansarbete. Vi gör nog bäst i att inte spekulera för mycket och börjar någon form av ryktesspridning.
Kimmo jobbar på fram till sommaren och hinner nog sätta stora delar utav truppen tills dess. Jag tror vi kommer likt detta år konkurrera på samma nivå som tidigare.
Att Timrå tillsätter Nubben var ju ingen högoddsare. Han är trots alla spyor en väldigt erfaren sportchef med stort kontaktnät och hjärta för Timrå. Vi kan inte påstå att Kimmos värvningar har varit 100% heller, men mycket utav nästa års trupp kommer Kimmo ha lagt, och det känns tryggt.
Den stora risken som styrelsen tar här är trots allt valet av Nubben. Bortser vi från HV71-sejouren så osar det ett steg fram och två tillbaka. Skulle de sportsliga resultaten utebli framåt hösten så kommer det skrikas om avgångar till höger och vänster. Då tror jag både Nubben och Backlund hänger löst.
Såklart kan det slå gott ut där nyförvärv presterar över förväntan, vi etsar fast oss som topplag under pågående säsong och hamnar top-6 igen. Då tror jag allt blir förlåtet och bortglömt. Det kanske rent av pratas om genidrag att inte hastigt ha rekryterat någon ny sportchef? Den som lever får se!
Olli Hahl: Håller med dig att det är skit surt, hade gärna fortsatt med Kimmo. En kanon sportchef, men livet går vidare så klart. Hoppas det finns något ny tänk kvar i föreningen.
Som vissa skriver här. Truppen är så gott som satt. Kimmo har säkert haft bättre koll på finska spelare än svenska. Lyytinen, Rindell, Eronen, Nykävää och Koivisto har sammantaget knappast varit någon succé. Timrå har gått från att leta spelare i AHL och Finland till att vad jag föratår enbart titta på svenska spelare.
Detta måste ju ses aom en lösning över säsongen 25/26. Kan inte tänka mig att varken Timrå IK eller Nubben vill ha ett längre kontrakt. Ingen vet hur våra kommande nyförvärv blivit plockade. Kanske Nubbens allihop.
Att Nubben misslyckats både i Frölunda och HV, känns som att han fått fria händer med obegränsade resurser. Sen klagar man på Nubben när det inte faller ut enligt önskemål.
Att behålla Jokinen måste bli prio 2 efter ny sportchef efter 26/27. Många kontrakt löper ut då också, så det är en viktig säsong på många sätt.
Tonymontana: Det får vara precis vad som helst… att livet kom emellan, världens bråk på kansliet, inga pengar, bara less mm mm
Jag är bara oerhört besviken. Torines lämnade o sen en massa kaos efter det på klubbchefs posten. Nu Kimmo som SC och tillbaka till Nubben. Det är som förgjort. Ett steg fram och 2 tillbaka. Ser faktiskt inget positivt med det här…
Varför Kimmo lämnar kan man spekulera i men att låta Nubben ta huvudansvaret igen, jeez. Sa han inte att han skulle trappa ned och trivdes i bakgrunden? Men blir säkert bra och hela den biten
Farsang: Jag tror du är väldigt nära sanningen. Styrelsen kunde inte låta sin polare Nubben gå arbetslös efter ytterligare en havererad utflykt. Det nya Timrå IK höll i 2 säsonger, nu återgår vi till det gamla vanliga igen..
Olli Nomadinen : är nog en av få som alltid gillat Alcen som sportchef. Tyckte aldrig att det var hans fel att Brynäs åkte ut och när dem väl gjorde det så ville jag ha kvar Alcen för att bygga kontinuitet.
Att Brynäs åkte ut var p g a åratal av skev självbild inom organisationen.
The great one: Ja med tanke på att han skrev nytt till över säsongen 27/28 så har det ju hänt något. Om det sen har med det privata att göra eller nåt med föreningen tvista di lärdo...
Får dock en lite obehaglig känsla av att det är nåt jävulskap inom föreningen... Hoppas dock naturligtvis att man har fel men känns inte bra i alla fall detta...
Villervalla: Ja eller har livet kommit i mellan som sagt, låter ju inte som kapanen ville lämna i första taget? Eftersom det var prat om att få jobba på distans från Finland, som sagt är nästan övertygad att det handlar om familje anlägenheter.
The great one: det som hände var väl att Timrå tog in nubben som Ass sportchef.
Ingen sportchef kan väl vilja ha en till sportchef? Det sänder ju direkt signaler till den ordinarie sportchefen att han inte klarar av sitt jobb och behöver hjälp.
Att man då ”behöver hjälp” av nubben av alla människor måste ju svida något enormt😬
Tonymontana: Skumt att Kimmo skriver nytt kontrakt med Timrå i slutet av Maj förra året, sedan kommer Nubben in I Juli samma år. Man tar ju inte in en assisterande sportchef bara för att.
Antingen har något hänt, eller så var Kimmo inte allt för glad i att Nubben kom in och började lägga fingrarna i blöt.
KulltorpsOlli: Usch och fy för er Timråiter. Jag vill INTE strö salt i såren. Men det roligaste är att läsa era kommentarer med syrligheter värre än ett lass med citroner. Orka hitta på det tyder på styrka. Lycka till trots allt😀
Labban: Tror inte alls det skurit sig mellan Nubben och Kapanen, däremot kanske klubben inte kan leva upp till Kapanens ambitioner. Mycket spekulationer just nu och inget konkret men vi lär vi nog aldrig få reda på sanningen ändå. Nu ska vi inte döma ut Nubben helt heller, vi vet så lite vad som händer innanför väggarna i SCA-arena. Förhoppningsvis håller Frederik I ställningarna men utgår han också så då får man börja fundera på allvar vad det är som händer.
Tonymontana: Exakt, det händer mycket på ett år i ett liv. Men folk härinne är ju som nervsjuka klimakteriekärringar. Pappsyken de luxe. Fråga en Brynäsare vad hen tyckte om Alcén 2023. Och vad hen tycker om samme man idag
falconuggla: Nubben är den långsiktiga lösningen. "Är Nubben den långsiktiga lösningen som sportchef, eller bara en tillfällig? – Vi ser absolut honom som den långsiktiga lösningen. Vi vet vad han kan och bygget med nästa års trupp är i princip färdigt också. Det gör att vi känner oss hundra procent trygga." - Innala
Klubben har vetat om det här i flera månader dessutom. Så Nubben ligger definitivt bakom rekryteringarna det ryktas om.
KulltorpsOlli: Sen kan det ju vara så att inget har hänt inom föreningen. Kan ju vara så att livet har kommit ivägen. Kan ju vara så att det är någon släkting till kapanen familjen som blivit sjuk och dom vill vara närmare hemma? Kan vara så att hans fru har fått ett bra jobb i Finland? Man har ju ingen aning egentligen.
”Våren 2024 skrev Kimmo Kapanen på en förlängning över säsongen 2027/2028. – Jag tror mycket på det vi gör här och jag ser fram emot att få fortsätta den resa som klubben gör, sa Kapanen då till klubbens hemsida”
Hela den här affären stinker unket. Något måste ha hänt.
Hälge: Nästa säsongs trupp luktar Nubben lång väg. Kapanen har väl mest tagit in finnar förutom endel lån och så. Men nästa säsong blir det mest svenska spelare vad det verkar som kommer in.
Har det skurit sig mellan Nubben och Kapanen gällande sportchefsrollen och Kapanen ledsnade?
KulltorpsOlli: Förlängde sitt kontrakt 2024-05-23. Känns piss detta, men som några varit inne på så kanske inte Nubben är den långsiktiga lösningen. Truppen är så gott som spikad och Kimmo jobbar 2.5 månad till och ska tillsätta dom sista spelarna. Sen kan styrelsen i lugn och ro leta rätt på nästa sportchef. Väljer att se det hela på det viset för att ha lite framtidshopp, men det klumpar sig i magen...
När Nubben kom hem skrevs ju ett kontrakt på 2 år, vilket betyder att det går ut efter nästa säsong. Förhoppningsvis stannar det där och västen hängs i taket och Nubben går i pension. Tack för lång och trogen tjänst.
Givetvis tråkigt med Kapanen, men jag kan inte påstå att jag är jätteimponerad av de som ryktas in till nästa säsong. Är truppen i princip klar så kan man väl inte hänga Nubben för det.
Däremot hoppas jag att tanken är att det bara ska vara ett år.
Dubbeld: Vet inte om jag missar det, men ser inte någonstans om det är en interimslösning, får man anta att hans kontrakt annars löper med samma längd som ass-SC kontraktet?
Kunde man inte rekryterat en annan sportchef? Hade känts fräschare nu när föreningen ändå haft sportsliga framgångar att man fortsätter bygga för att bli mer proffsiga. Hade ju kunnat helgardera sig med någon billig up and coming gm/sportchef och behållt Nubben i kulisserna ifall det skiter sig.
TD: Vad jag förstått från sidan så har Kimmo älskat att vara här och familjen har trivts. Han förlängde väl nyligen sin tjänst dessutom, och hyllade allt.
Är det ngn sanning i att ngt hänt?
Jag får dålig smak i munnen av detta. Det kom från ingenstans, alldeles för snabbt. Ngt är knas...
Förstod att det inte står rätt till, själv tror jag Olii gått över gränsen med sin trupp. Fortsättning följer Kimmo har fått kritik, Föreningen måste bli proffsigare mycket p g a förre vd Nu måste föreningen komma ihop Fredrik I har svår en uppgift.
Rico01: Jag vet inte ens om hockeyintresset kommer tillbaka… Ska fundera extra starkt och mycket om jag ens ska förnya medlemskapet. Det här med trötta föreningar…. Aldrig får man vara glad, känna sig trygg o stabil.