-Sputnik-: Inkomstrelaterad ersättning Högsta belopp för inkomstrelaterad sjukersättning och aktivitetsersättning: 23 777 kronor/månad. 285 327 kronor/år.28 Mar 2025
-Sputnik-: ja typ så.. om inte lägga ner så iaf riva kontraktet ..och sen kan han ju försöka i någon annan klubb om det går? Annars blir det ju Timrå som ska vaska fram hans lön direkt den dag han fått för sig att börja spela igen. förhoppningsvis kommer ha till insikt snart .helst i går .
Färjestad hade ju flera spelare i den absoluta poängtoppen. Så man kan skrota vikten av att ha en poängkung i seriespel.
Det viktiga är att sprida ut poängen lite mer och ha ett brett lag, speciellt i ett slutspel. Vi bör återigen inte vara det lag med sämst målproduktion från backarna i allafall.
Karlsson74: Än så långe så betalar väl Försäkringskassan Erixons lön som väl är? Då Erixon fått bakslag och specialister med sig som bekräftat att han inte är disponibel att träna ens?
Vi kan väl gå med på nån deal och betala nån månadslön om han lägger ner karriären istället..
-Sputnik-: Helst ska ett vinnande lag också ha två kedjor som kan producera poäng, just för att det inte ska bli så att lagen du möter "lätt" ska kunna minimera de få hot de nu möter.
-Sputnik-: ja det är ju just snyggt att de som fått bestämt och haft synpunkter på Timrås nuvarande lagbygge,är de som sen nästan direkt efter sänsogslut lägger benen på ryggen och flyttar tillbaks till Finland. pg av något påstått "familjeskäl " som enligt flera rapporter inte är den huvudsakliga orsaken .Finnarna i ledarstaben måste ju totalt ha bränt sina skepp utanför finska gränsen kan man tycka. Onekligen ser vår backsida inte så värst mycket starkare ut nu.. visserligen har vi fått in många utvecklingsbara talanger..men de flesta är ju möjligen ordinarie shlspelare på något års sikt först..Sundin är den som är närmast en ordinarie plats som jag ser det.. Hardegård är ju den enda som kan klassas som förstärkning och kompetenshöjande på backplats så här långt ...känns lite tunnt. Sen är det inte utan att man undra när historien med långtodskadade Erixon får ett slut? Har Timrå IK ens satt en deadline? Som jag förstått är ju Erixon är en lönepost som just nu mer eller mindre är låst så länge han står registrerad under kontrakt.
-Sputnik-: "Får vi inte in en back, så är kommer vår backsida återigen vara helt felbyggd."
Instämmer helt. En till back med kvalitet måste in. Speciellt som det är relativt säkert att Forsmark drar. Backsidan måste, stärkas annars ät vi ett mitten- eller bottenlag nästa säsong.
-Sputnik-: Är helt med dig på denna, har oerhört svårt och se att vi ska ha pengar kvar att fixa något bättre nu. Känns som att vi fått betala rätt höga summor för de vi tagit in hittills ändå (av de mer ”etablerade” namnen). Men Timrå får gärna droppa en bomb såklart 😎
Tom Topp: Mjo. Men spelade 4:e kedjan i Almtuna förra säsongen. Jag tvivlar i detta fall. Vi har redan lite för mycket "om och men" spelare som måste ta kliv kommande säsong.
steveroper: Mmm, då tar vi bort Stadin och Erixon från den där listan. Då var dom bara åtta! Och sedan så emigrerar Forsmark, då var dom bara sju! Vi behöver en BÖMB!
Då ser alltså truppen ut så här f.n. Känns ju otroligt märkligt om vi ser oss som klara. På backsidan har vi 9 backar men det förutsätter att Forsmark inte drar och att Erixon är i speldugligt skick. 13 forwards om Dahlén stannar. Drar han så blir det naturligtvis till att jaga ersättare. Men även om han stannar, och det tror jag han gör, så känns 13 tunt om tanken nu var att vi skulle ha ett lite bredare och mindre skadekänsligt lag. Utöver detta gillar jag truppen så här långt. Bra mix av gammalt och ungt, bra stomme som är kvar. Trygg målvaktssida. Absolut ett mittenlag i SHL
Karlsson74: Typiskt att Clownen Jokinen fått bestämm över kommande lagbygge nu bara. Allt för att bygga ett lag som orkar åka skridskor. 10 backar skulle vi minsann ha, på bekostnad av kvalitét. Och nej detta skriver jag inte i affekt. Jag yppade denna oro även när Jokinen var med i planerna för kommande säsong.
Får vi inte in en back, så är kommer vår backsida återigen vara helt felbyggd.
OlliOlla: Blir bra med sundin ...även fast det inte kom som någon överraskning och antagligen är något som varit klart rätt länge. Ingen topback.men blir nog en stabil pjäs på sikt .som alla andra värvningar på backsidan hitills . Det jobbiga med att ha Timrå IK som lag är att precis alla silly överraskningar hitills varit av grav negativ karaktär . Då tänkte jag upp inte på Levinsson direkt som ju ändå var någon form av "old school silly".. utan tänkte på helt andra saker.
Jadu: att det skulle vara den mest symptomatiska Nubben-värvningen någonsin, vad skulle det bli, tredje gången Nubben värvar FW? Som billig-ish utfyllnadsback som köper sin roll? Visst, kör på! Men lägger hellre pengarna på en klassback.
Puckat: Ja, det finns risk att Dahlen drar nu också. Vi får se. Instagram.kan också vara pga att han får mycket frågor om Jokinen just nu det är oklart.
Även om jag inte gillar Djurgården är det väntat att det går upp. Nu kan man se två Timråmatcher per år i Stockholm iaf. Många so. Bor i Stockholm eller i närheten är nog glada över det
Puckat: Läste det också förut, att han tagit bort Instagram. Förhoppningsvis av andra anledningar. Han har ju tagit paus från annan social media förr vad man läst.
Jag må ha haft kritik mot Jonte. Men att tappa honom i detta skede vore smått katastrof. Förhoppningsvis så känner han extra starkt för att vara med och kriga kommande säsong. När det stormat så runt i kring på andra fronter senaste tiden.
fan va less man börjar bli på lule. de tror att stridh är deras grabb. de tror att harde är deras grabb. som om brynäs skulle tro att mats eller eje är deras grabbar.
timrå är roten till allt. de vet alla som vet något. tacka oss ist för att ni är där ni är