1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Forum

2819536 · »


Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Grym lag insats.Framför allt försvarsspelet som håller alla Hv spelare på utsidan.Ett plus till Anton
Blomqvist i HV som på presskonferensen önskar Tik lycka till .
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Fick se i efterhand igen.

Jaha då ska vi se…

Vad ska jag lyfta då?

I det stora hela, stabilt, psykologiska baljor!

I första tycker jag vi förutom utvisningarna som jag ändå tycker är korrekt dömda så är vi på väg in i det där sega omständiga men sedan svängde det och Timrå tog puckar till mål så det blev bra!

Domarna tog bra utvisningar. Sedan kan man kanske prata om vad man släpper. Ang’s andra kontakt med Juel är ett bra släpp tycker jag.

Men hur det är möjligt att släppa så jäkla mycket fasthållningar och hakningar som dom gör andra halvan av matchen så blir det ganska tråkigt.
Sammantaget bli domarinsatsen allmänt skit som vanligt…

Juel tar taktpinnen utan snack i vår målvaktskamp.

Hållanders 2 period är sjukt bra!

Backarna är helt ok!
Pilö hade dålig timing
Svensson och Nässó hade lite dassig puckkontroll.
Eronen, Forsmark, Koiven och näkkiz gör stabila men inte bländande insatser. Backarna lägger generellt sitt krut där det behövs rakt igenom.

Kedjorna var bra.

Vår fjärde fick spela mycket mot HIV7tersnetts bästa anfallare och dom gör det stabilt tycker jag. Mycket utsida för motståndaren det är bra!

Lundmark är välkommen.

Men Pääjärvi…
Vilken jävla tur att han täckte ett skott snyggt ikväll för annars fanns det MYCKET att önska. Uselt närkampspel och maaaassor av halvhjärtade insatser där han varken pressar eller går hem utan sätter sig själv på mellis och glider…
Inte ok! Håller han på att göra en Eisenmenger och ordna kontrakt i Danmark?
Sjukt trist för när Pääjärvi är på är han en pina för motståndarna!

När jag skriver om det jag inte tycker duger så blir det gnällig så jag vill understryka att detta var ett klart fall framåt!

Brett över hela uppsättningen tycker jag alla bidrar klart mer än innan golfuppehållet!

En bra turné i Skåne på detta så kanske vi kan locka ut publiken och stämningen till ladan igen efter torskfesten man bjöd på i januari!

Jag är nöjd med det här! Lite tråkigt kontrollerande och odramatiskt så pass att Sveriges bästa numerära överläge inte får med sig något och uttag av målvakt inte ens finns på världskartan i slutet!

Bra Timrå!

Jag Älskar Timrå!
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Andersson: Potentiell lagmaskin 2.0.
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
SMÅLAND: Terrific Tim
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Andersson: Burväktare då???
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Laguppställning Rögle 13/2

1 Hållander - Kapanen - Dahlen
2 Wedin - Pettersson - Hartmann
3 OJ - Lander - Lundmark
4 Pääjärvi - Boyce - Walli

Extra Eriksson
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Ja va allrii orollii ikväll 💪💪💪
Låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar 🥳🥳🥳
Nattsudd på VHSen å Lönnå på högsta på Grammofon inatt@!
Vi ä på vinnspåre igen!!!
HALLELUJA 🙏🙏🙏
Uppladdat:

0x600-fbimg1701248576357_1mND6RsL1VmlUvt.jpg

Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Hank: Tror vi ska försöka sätta mer tyngd i fjärde , ja eller tredje . Pääjärvi 93 Walli 92 Lundmark 87 kanske
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Andersson: Nyss hemkommen. Sammanfattningsvis kan vi vinna alla matcher med Juel i målet. Koivisto blir nog bättre och bättre. Fortsätter dock att tjata om att 4:e femman inte blivit bättre sedan nr 12 kommit in. Flera sekvenser sista matcherna där han inte kan sätta stopp i spelet och vi blir fast i egen zon. Sist men inte minst. Är det förbjudet att skjuta direkt på mål från blå? Vi söker hela tiden avslut från kanten eller genomspel. Jaja, Huge Win trots allt
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
65 p bör betyda bye bye till kvalspöket. Gott så
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
DrCox: Haha.. ser det ut som NÅGON härinne vill det?! ;)
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
DrCox: Då skickar vi j-20 och undviker skador
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Kan vi inte allihopa maila Olli och säga:

" Please, please, please try with Kapanen on the left side as a shooter in PP.
Emil can be in the slot instead. That way we have two BIG shooters, one at each side"

...typ...
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Andersson: Om ni gör en riktigt bra avslutning av serien så kanske ni får spela CHL nästa säsong.
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Zäta75: Tre poäng är alltid tre poäng, oavsett hur spelet sett ut! Nu märker alla att det inte går att vara nöjd efter ikväll. Istället finns sjukt stor förbättringspotential att hämta vilket borde kunna ge välbehövlig och/eller nödvändig energi inför den ofantligt täta radda med matcher som följer!
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Tycker vi behåller kedja 1 och 2 till nästa match . Sen bygger vi ihop en 270kg kedja till Röglematchen . Typ Walli , Lundmark , Pääjärvi

Boyce kan centra fjärde
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
Erre92: Erre92. Hur definierar man en stjärna?
Kommentera

Sv: Timrå IK - HV71 2025-02-11
roger_sundsvall: Ja riktigt viktig och skön seger!👊 Och nu hoppas jag verkligen Juel står så mycket som möjligt framöver med lite avlastning emellanåt.

Och riktigt kul att se linan med Wedin-Pettersson-Hartman👍 Pettersson var riktigt spelsugen.

Hållander riktigt bra och Kapanen också bra men Dahlen behöver komma upp mer i nivå.

Men vi bjöd HV dock på lite för mycket för att man ska vara riktigt nöjd och där måste vi bli bättre till Danmarks turnén.

Men som sagt det viktigaste var tre poäng och nu förhoppningsvis lite mer självförtroende 👍
Kommentera

2819536 · »