puffe2: Jag vet inte hur "bra" du analyserat hela spelatruppen, men med den backsida Timrå IK hade säsongen 2024/25 hade det varit en bragd att ens kunna gå vidare från kvartsfinalen. Vilket vi heller inte klarade av.
2magisk: Vill inte vara elak, men Ni hade troligen erat bästa lag på decennier, vilken identitet lämnade Olli efter sej? Tycker ni hade lag för final, även om marginalerna är små. Släpp Olli, han lämnade skutan
Tom Topp: Är offensivt, "positivt" inriktad, färgat av hans år i USA. Jag gillar skarpt hur han pratar om klubbens roll i orten, hur sättet att spela hockey påverkar humöret hos publiken. Om han sedan redan nu håller för SHL är kanske mer tveksamt.
Personligen tycker jag att föreningen ska ha en tydlig identitet. Hur Timrå IK ska spela hockey. Det vart tydligt med Ollie. Då kan man värva tränare efter hur Timrå vill spela hockey. Sedan spelar alla lag efter det mottot.
Tom Topp: Henrik Stridh har alltså varit assisterande coach i Luleå under åtta säsonger. Om Luleå tar SM-guldet och Henrik får erbjudande att ta över Timrå, så skulle man kunna tycka att Luleå skulle kunna släppa honom som tack för lång och trogen tjänst.
X-Län: Med tanke på att ni väl har byggt en trupp skräddarsydd för Jokinen-hockey, så borde målsättningen vara att rekrytera en tränare med liknande hockeyfilosofi. Hade varit intressant med en datadriven rekrytering utifrån de parametrarna, men det är ju tvärtom vad Nubben kommer göra med sina ”magkänslodrivna” rekryteringar.
Labban: Ja, alltför ofta kan ledare/spelare hänvisa till familjesituationen när allt inte går på räls, men svårt att påverka om man tar in någon utifrån
Nästa gång man tar in någon som inte har tidigare anknytning till Timrå får man se till att familjesituationen är löst innan flerårskontrakt skrivs på. Laget står inte och faller med Olli som tur är men för att nå riktig framgång så skadar nog inte lite kontinuitet på ledarsidan.
Viktor Tuurala eller Henrik stridh. Skulle någon av dessa landa in så är jag nöjd.
Tuurala vore faktiskt jävligt spännande. Lyckas sjukt bra med små medel. Är som givet i en klubb som Timrå som i princip alltid måste förhålla sig till just små medel.
Gooode: Vet inte hur hans kontrakt såg ut, men har man tillbringat så många år i NHL borde man kunna respektera ett kontrakt. Ingen skräll när han skrev på, att familjen var på andra sidan Bottenviken. Men, hoppas ni får Östman
Jokinen: ”De blev chockade” – Jag har funderat på den här lösningen länge. Att vara borta från familjen är inte lätt. Det är inte en normal situation att arbeta på distans i fyra år och vara borta från människorna du älskar.
Jokinen säger att avskedet kom som en överraskning i Timrå.
– Ja, de blev först chockade i Timrå-organisationen när jag meddelade att jag ville lämna. Men medmänskligheten kom snabbt. De förstod min situation och hade mot slutet av säsongen märkt att något tyngde mig.
Vidare meddelar finländaren att han inte haft kontakt med HIFK eller någon annan klubb, men att han tror att han kommer att träna ett lag nästa säsong.
Expressen plockar fram 13 namn som kan tänkas bli aktuella när Kent ”Nubben” Norberg nu ger sig ut på jakt.
✓ Oväntade namnet – som kan ske trots kontrakt ✓ Kan bli nödlösning i ett år ✓ Interna lösningen ✓ Mannen som supportrarna inte har glada minnen från ✓ Succétränare som fortfarande är ledig
Morten Madsen, 38 Senaste uppdrag: Assisterande tränare i Timrå 24/25
Challe Berglund, 60 Senaste uppdrag: Huvudtränare i Leksand 24/25
Fredrik Andersson, 57 Senaste uppdrag: Assisterande tränare i Modo 24/25
Henrik Stridh, 56 Senaste uppdrag: Assisterande tränare i Luleå
Viktor Stråhle, 35 Senaste uppdrag: Huvudtränare i Björklöven 23/24
Johan Pennerborn, 53 Senaste uppdrag: Huvudtränare i JYP (Finland) 24/25
Ante Karlsson, 56 Senaste uppdrag: Huvudtränare i Linköping 24/25
Hans Wallson, 58 Senaste uppdrag: Huvudtränare i Nidaros (Norge) 24/25
Tomas Montén, 47 Senaste uppdrag: Assisterande tränare för Zug (Schweiz) 24/25
Håkan Åhlund, 57 Senaste uppdrag: Huvudtränare i Rungsted (Danmark) 24/25
Tero Lehterä, 53 Senaste uppdrag: Huvudtränare i Oskarshamn 24/25
Tommy Samuelsson, 65 Senaste uppdrag: Huvudtränare i Nybro 24/25
Viktor Tuurala, 36 Senaste uppdrag: Huvudtränare i Kalmar 24/25
Nisse1: Intressant att se hur attraktiva vi är bland tränare nu.
Nubbens förhandlingar lär ju inte vara jättelätta. När tränarna kollar på vår trupp och ser hur många spelare som MÅSTE ta kliv för att vi inte skall spela kval.
-Sputnik-: nu vet jag inte vad du har titta på för hockey? .men kan ju inte direkt påstå att Brynäs spelar dödgrävarhokey direkt.. Men som du säger. En bra backsida krävs om man ska gå långt .det har iaf både Brynäs och Luleå.
Olli Hahl: fast kommer du som Rokie till..NHL är väl allt stort hela tiden..och så det blir inte riktigt samma sak om nån legendar försvinner .. när det finns sex sju till i samma lag..😂
Karlsson74: Rent spontant. Kolla in vilka lag som lyckats ta sig till final i år. Dödgrävarhockey men 2 lag med bra backsidor.
In your face var ren skitsnack som visade sig vara mer vackra ord än nått som står ut i SHL.
Skall vi ta några steg så är första steget att börja förstå vilten av att bygga en bra backsida för den moderna hockeyn som spelas.
Spontant så skiter jag i om vi får in en tränare som vurmar för gladhockey. Spelare kommer få testa på NHL spel ändå. Sen kan vi mer än gärna spela en intensiv hockey för det! Inte så låg nivå som Växjö. Det finns gränser!1!1
bar mofftak: Nej det har du så klart rätt i. Jag hade väl glömt bort att han faktiskt tjänade pengar i karriären när jag såg hans dresscode när han stod i vårt bås.
"Tomma tunnor skramlar mest", är väl ett uttryck som summerar Jokinens tid i Timrå rätt bra. In med hög svansföring: "In your face-hockey", "Fighting DNA", "We will not be outskated by any team", "Train hardest", "Competition, the best ... | Läs mer