Sanyet: Jag ser Stridh-ryktet som något trots Timrå IK´s visade intresse väldigt osannolikt. Varför skulle Henrik Stridh, med ett nytt kontrakt påkritat och klart, helt plötsligt vilja bryta det?
Den "enda" anledningen skulle kunna vara att Stridh bara är kvar uppe i norr i väntan på att få känna den där smaken av guld han alrdig varit i närheten av hemma i Timrå. Och om Luleå nu skulle vinna så har dom väl ett lag med ganska hyfsade förutsättningar att göra om samma resa även kommande säsong(er)?
Men alldeles oavsett känns Luleå som det ordentligt mycket hetare av de två finallagen ikväll. Börjar det bli en "börda" att spela hemma? Isåfall torde ju Luleå ha fördelen med två av de eventuellt tre finalmatcherna med adress Gavloe?
Hank: Haha! Jag tror tyvärr att det inte blir nån mer värvning. Möjligen om Forsmark ryktet är sant? Tror ändå att vi får ett lag som har chans att komma till slutspel kommande säsong. Ett bättre balanserat lag.
Karlsson74: Tidernas bomb skulle vara om JFK tyckte domarna var helt ok! Eller om Småland drack mineralvatten. Eller om Modano skulle vilja värva E.Berglund
Niikeliito: Blir en väsentlig skillnad att byta ut texten mot Tallarna...... ser genast mindre plottrigt och mer proffsigt ut. Hoppas det blir verklighet nästa säsong, då blir det att shoppa en ny replika.
Karlsson74: Absolut inget fel på den där. Bad bara appen byta texten TIMRÅ mot tallarna, på tröjorna säsongen som var. Så att reklamen skulle vara med. Även om det är finast så tror jag chansen är ruskigt liten att Timrå lirar i reklamfria tröjor.
Niikeliito: vad är det för fel på denna då? Helt utan blått förutom i klubbmärket. Man har faktiskt tagit fram en del snygga försäsongströjor genom åren..
Montén Python: Vi har alltså varit och visat intresse för Lilja i Luleå enligt Madhawk i dagens podd. Ser dock ut att bli kvar i Luleå. Vi hade förmodligen inte haft ekonomin att matcha bud ändå enligt höken.
Men då kanske vi har en liten hum om vilken typ av spelare och hylla vi är och letar på
Apropå tallarna.. Det här blev resultatet när jag bad ChatGPT göra en hemmatröja & en bortatröja med tallarna istället för TIMRÅ😅 Jag personligen tycker att dom blir mindre plottriga med tallarna och 100% snyggare 😍🤩. Oavsett tallarna eller TIMRÅ så tycker jag att reklamloggorna ska vara vit på hemmatröjan och röd på bortatröjan.
Zäta75: Nubben kan ta Tikka och Tedenby tror att han kan ta över kontrakten direkt riktiga spelare kommer ge er guldet Nubben här har du två dunder spelare kan få min autograf också min kompis är kusin med William Nylander
BlackBay: Att ha Tallarna på bröstet på tröjan är en no brainer. Har dock haft hopp så länge nu så vågar inte tro på att det blir denna säsong. Men hoppas verkligen.
Den enda konkurrens nu kommer ju i princip bara att vara vem som är 6:e eller 7:e back. De andra kommer ha sina cementerade platser.
Det skall vara om Forsmark som enligt vissa rykten kommer röra på sig. Då öpnnas det ju upp lite för att värva nån som är lite bättre än en breddback så att säga.
Skulle så vara fallet så är backsidan bättre än förra säsongen givetvis.
Hardegård--Ny Svensson-Freij Nässén-Sundin
Extra, Stadin, Didde,Pilö
(Erixon lär kasta in handduken, eller dra ut på det för att få ut sina sjukpengar)
Vilket vill säga 9 friska backar som är mer än nog i antal.
Montén Python: Ja Jokinen ville ha in fler spelare för att öka konkurrensen. Näkyvä, Koivisto och Eronen ut, Stadin, Sundin, Freij in. Även om vi skulle få in Hardegård (dvs +1 numerär) ökar det konkurrensen med de backar som är kvar i truppen? Jag vill påstå att så inte är fallet.
Ja vi har en fler spelare på pappret men när skillnaden i nivå är stor så ökar inte konkurrensen.
Montén Python: Apropå Domustrappan så har det gått 2 veckor sedan senaste avsnittet och Jokinen har avgått så det är på tiden att de gör ett nytt avsnitt nu anser jag.
Smörgåsen : Precis. Detta rykte platsar inte ens på Domustrappan. Långsökt deluxe.
Folk gillar nog mest att dra igång sånt här för att dryga sig med Nubben.
När man skrev med LHC supportern som yttrade sig om detta så skämtade han gott om Nubben och hans köpvillighet och hur han vill strö pengar omkring sig.
Montén Python: Shore måste vara helt taget ur luften. Går emot den strategi klubben har valt att köra på kommande år. Han är dessutom center, vilket vi redan har 5-6 centrar i truppen. Kostar för mycket också.
OlliOlla: Skall sägas att jag har dålig koll på Shore. Men det var ju inte bara han som underpresterade bland forwards i LHC förra säsongen. Var ju nästintill en "1 poäng per match" spelare i HV till exempel.
2magisk: De tappade ju varenda toppspelare de hade. Spelaromsättningen liknade den som Modo hade efter den avbrutna covid-19-säsongen. Så jag tror inte att Jokinens sorti var enda orsaken till debaclet.
Olli ”jag ska prata svenska efter årsskiftet” Jokinen Olli ”jag mognade efter 10säsonger i NHL” Jokinen Olli ”vi vill bli som frölunda” Jokinen Olli ”im a honest coach” Jokinen Olli ”vi ska vara det hårdaste arbetande laget” Jokinen Olli ... | Läs mer
Den "enda" anledningen skulle kunna vara att Stridh bara är kvar uppe i norr i väntan på att få känna den där smaken av guld han alrdig varit i närheten av hemma i Timrå. Och om Luleå nu skulle vinna så har dom väl ett lag med ganska hyfsade förutsättningar att göra om samma resa även kommande säsong(er)?
Men alldeles oavsett känns Luleå som det ordentligt mycket hetare av de två finallagen ikväll. Börjar det bli en "börda" att spela hemma? Isåfall torde ju Luleå ha fördelen med två av de eventuellt tre finalmatcherna med adress Gavloe?