1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 596159 inlägg · 6213 ämnen

2876897 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Borde nog bränt alla broar i Sverige. Vilken klubb skulle liksom våga chansa på honom nu?

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: Timrå har ett halvår på sig att hitta en sportchef, så det känns lugnt! När det gäller Jokinen så tror jag att han blir kvar i Finland. Han har för mycket pengar på kontot för att göra dom uppoffringar som krävs för att lyckas som internationell tränare. Sedan så funkar inte NHL hockeyn så bra på stora rinkar. Nu håller vi tummarna för Luleå så vi kan få en ny tränare så fort som möjligt!

Sv: Apropå nånting...
Villervalla:
Gällande nubben så ville han ju som jag förstår inte ens vara sportchef..annat än assisterande.
Här måste troligtvis en ersättare letas. Som nån journalist sa. "Timrå ik har tur som har nubben"så slipper man ha någon panik när man ska rekrytera. Nu kan man verkligen sondera marknaden
Just tränarbiten så satt Jokinen oss i en jävla sits.. tunn marknad och man har inte heller så jättelång tid.

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Jag fick lite upplevelsen att han flörtade oerhört mycket med Frölunda under vår slutspelsserie. Satt väl på flera intervjuer och sa att Frölunda är 12 år in på den resa som vi i Timrå vill göra, Timrå är 10 månader blabla.

Var väl en del mer ”öppet” flörtande också.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: 100% att ÄtÄgg HC är laget som plockar honom. Ett arsle bland arslen

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: nä känns som de kommer bli som med typ lodin vi får bära hundhuvudet när de kukar ur sen är alla andra lag där och rycker ändå.

han kommer säkert hamna i växjö eller annat själlöst lag o sen snacka om hur oseriöst timrå är

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: Fast inget ont som inte har något gott med sig förhoppningsvis, han lär ju förhoppningsvis gjort att föreningen tar steg mot lite mer proffsighet, allt från styrelsen till anställda, förhoppningsvis förstår de lite bättre av vad som krävs. Sedan har han fått strålkastarna att lysa lite mer på Timrå, i media och förhoppningsvis i distriktet. Det är nu föreningen kan ta steg och erövra mark iom att m0d0 åkte ur, nu måste styrelsen ta den chansen.

Nu måste man även visa de unga som man tagit in till i år att det var värt att komma hit i år, även utan Jokinen men det gäller att man får en respekterad HC typ en sån som Stridh så kan man nog lyckas, får man inte honom så måste man nog satsa på Tuurala och ha en bra stöttning bakom honom. Nubben är även bra där som SC, då han brukar vara jäkligt omtyckt av spelarna. Nu är det upp till bevis.

2876897 · »