Hypocrisy: Ok, har läst den nu. Personligen kan man ju lida med honom och förstå att han älskar hockey och vill så klart hellre spela än vara skadad men Timrå IK är en SHL klubb som omsätter över 100 miljoner, så vi har inte råd att bedriva välgörenhet bara för att nån är en bra kille som älskar hockey.
{469}: För att jämföra innan Hållander anslöt. Så hade vi faktiskt Hanzl som förstacenter. Som gjorde 30 poäng och där och då var bara över hela isen på det.
Så summa summarum. Vår förstacenter måste vi prioritera.
Cobbel: Jönsson är ju 100 procent klar för FBK redan. Har ju Madhawk och dom dära andra i media redan meddelat för flera månader sedan.
Vad gäller Kellman så har man ingen aning. Folk från alla håll och kanter som säger att det är klart och även där folk säger att det aldrig ens varit aktuellt.
{469}: En undran från jag kan de inte finnas några storväxta grabbar på andra sidan pölen i AHL som skulle passa både centrar o backar som även e rightare??? Tycker att kapen borde kika lite västerut! Om de finns några såna som skulle vilja spela under Olli (stora grabbar) då skulle både jag o modano bli lyckliga iaf!!🇺🇿😎💪💪
0tto: Som en tredje fjärde center som han får klassas som nu så skulle jag vilja påstå att han är en förbannat bra spelare. Han var en av dom bättre i slutspelet, vilket han ofta är. Ganska bra egenskap om du frågar mig.
Hypocrisy: Skämtar du med oss? Du vet att det är 3e april idag va? Tänker Erixon försöka "sitta ut kontraktet" får vi fan starta en swish-kampanj för att köpa ut honom
Lomond: Jo, samtidigt så har ju anställda i bolaget berättat att det är klart. Så jag vet inte jag. Det känns ju konstigt om de skulle kunna säga att det är klappat och klart om det inte är det.
Samtidigt så har vi också situationen att han lämnade Växjö efter att Jönsson kom in. Och nu ryktas Jönsson till FBK och Kellman ryktas därifrån.
{469}: Erixon verkar ju ska prova nästa säsong så han får vi nog dras med. Kapanen får försöka fynda i Liiga eller nån annanstans. Brynäs hittade ju den där backen med det jobbiga namnet i Liiga ifjol som varit riktigt bra i år. Men då är det ju en chansning vi är inne på.
Hypocrisy: Frågan är om vi har plats för en "chansning" till på backsidan? Han är ju inte den PP back vi suktar efter i allafall. Själv tror jag inte ens att det är aktuellt med nån mer back för tillfället.
Jennifer på Expressen verkar ju rätt insatt i att det är en center och forward som skall in. Hoppas ju dock att det finns utrymme för en back också. Men mycket lär nog hänga på Erixons vare eller ej.
{469}: Poäng är inte allt. Kolla lag som Brynäs, Frölunda, Luleå. Inte jättemånga spelare som är över 40 poäng där. Bättre att satsa på att få bättre spridning på poänggörandet än att få försöka få till en ny superfemma.
Kan vi få till en lite spelskickligare backsida så kan det nog göra underverk även om vi har lite sämre forwardssida nästa år.
0tto: I slutspelet steppade han ju dock upp rejält och var en av våra bästa spelare. Förmodligen på ren tjurkskallighet.
Men däremot så tror jag att han kommer sjunka i hiarkin till kommande säsong. Kan till och med bli så att han centrar en 4:e kedja och att Eriksson går som 3:e center.
Det måste jag ändå säga, att Lander håller för att vara klass som en 4:e center i allafall. Där inte poängen är prio nummer 1.
Hypocrisy: Lander är som Sputnik skriver en skugga av sitt forna jag. Han gör absolut jobbet, det håller jag med om. Men en riktigt bra shlspelare är han inte längre.
0tto: Kan möjligtvis hålla med om Hartmann och sänka ner han till betyget bra shl spelare. Men att spotta ut eftermiddagskaffet för att kalla Lander det tycker jag är överdrivet. Han kanske inte gör mest poäng men är ovärderlig på en massa andra sätt.
Hypocrisy: Hållander och Kapanen. Där tappar vi 2 st "1 poäng per match spelare"
Lander är dessutom en skugga av sitt forna gamla jag. Som jag förstått det så har han haft skadeproblem, som han kanske aldrig riktigt kommer bli av med helt. Även om han kommer fullfölja kontraktet. Vilket skulle förklara en hel del av de senaste 2 säsongerna.
Jag tycker alltså inte att vi kan jämföra med den första säsongen med hemvändarna (uttåget i kvarten mot Örebro)
Vår stomme är inte lika slagkraftig längre, tyvärr. Vilket betyder att Kapanen verkligen måste få träff på sina billiga "chansningar" kommande säsong. Att Backsidan håller framförallt. Dahlén lär förmodligen vara den enda spelare som lär vara nära topp 10 i poängligan. Men det är inget måste heller iofs. Läs Brynäs och Luleå.
Men det kommer ställa högre krav på att fler producerar, inklusive backar.
Chrille: Känns som det laget borde vara Timrå! Ja han gjorde ju mer mål än Eronen, Näkyvä och Koivisto tillsammans så det tackar man ju inte nej till i så fall.
{469}: Fast jag tänker att vi ändå har samma stomme av spelare kvar som gjort oss till ett topp 6 lag senaste 3 åren(jag vet att vi missade topp 6 ifjol men vi låg där nästan hela säsongen innan dippen på slutet).
Lander, Wedin, Pettersson, Dahlen, Hartmann, Svensson, Hardegård, Juel osv är ju fortfarande riktigt bra shlspelare så har svårt att tro att vi ska falla igenom helt och hållet. Jag tror vi är med och tampas om en topp 6 plats nästa år också.
Hypocrisy: jag har mycket respekt för den gode galenhöken, men att redan nu bedöma hur det kommer att gå för lagen nästa säsong är väl liiite väl våghalsigt?
Johan Svensson säger i deras podd att han tror det kommer bli tufft för Timrå nästa säsong. Fast hela det där gänget trodde ju Timrå skulle va ett bottenlag den här säsongen också. Det är väl iofs bara 23/24 Timrå var lite topptippat annars brukar ju "experter" ha oss i botten för det mesta
Rico01: Den rimliga med Erixon är att han forsätter vara skadad kontraktet ut. Försäkringsbolaget och försäkringskassan bör stå för en stor del av hans lön nu.
Tom Topp: Mm men sen är Foppa den han är. Han gjorde mer spelandes på en fot, än vad ens Erixon om han skulle kunna gå 110 procent nånsin skulle kunna göra.
Erixon tillhör kategorin menlös back. Oavsett om han är fit for fight eller inte. Den krönta kungen på onödiga utvisningar.
{469}: det känns som Foppa med sin fot. Försökte gång på gång, men var till sist tvungen att ge upp! Nä det är nog bara Erixon som inte ser att karriären är slut!
Rico01: Nej och det är tyvärr den känslan man har här. Erixon som gör allt för att klänga sig kvar. 170k i månaden eller vad han har nu igen. Det vill man nog inte ge upp hur som helst.
Villervalla: Ett par skruvar i ryggen och vara elitidrottare?, i en fysisk sport som hockey? Haha, det låter ju inte optimalt i allafall. Tänker att han skall ha ett liv efter karriären med, plus att det lär vara en tackling bort från att han är borta igen.
Olli Hahl: Fast blir det ett par skruvar i ryggen och diskbråcket sitter bra så blir han ju nästan 100%-ig i kroppen iaf. Och så tror jag faktiskt han är en tillgång. Ska han bara stärka upp musklerna som hjälp så kommer han ha känningar ganska fort.
Olli Hahl: Vi måste väl isf betala resterande del av kontraktet om man inte kommer överens eller att han trejdas till ett lag som tar över lönekostnaden, så vi blir med stor sannolikhet inte av med kostnaden hur vi än gör. För vem skulle tänka sig köpa den grisen i säcken tror du? Och jag tvivlar på att Erixon själv är så givmild att han säger "ni får pengarna, jag vill inte ha dom!" Jag skulle tro att de flesta här skulle aldrig gå med på en sådan sak heller. Lätt att säga "bryt!", svårare att göra i praktiken.
{469}: Tycker att man ska bryta kontraktet om det inte kostar för mycket. Känns som att det kan gå hur som helst… har man inte fått bukt med det hitintills så.
0tto: Hoppas att han inte är för envis bara, om det verkligen inte håller. Det stjälper ju oss som står med hans lön upplåst. Sen kommer han ju aldrig gå in på 6 backar ändå.
En Erixon som kanske inte ens kommer kunna gå 80 procent. Skall och bör inte gå in på 7 backar. Om vi nu vill nånting med nästa säsong.
Jadu: +/- får man mestadels i 3v3, 4v4 samt 5v5. Samt om nån tar ut målvakten och gör/släpper in ett mål. Du får inget plus i eget PP och inget minus i eget BP. Men du får dock plus om du gör mål i eget BP samt minus om du släpper in ett mål i ditt eget PP.
Olli Nomadinen : Jag tror framförallt att Hardegård kommer vara allt som Näkyvä och Eronen inte var. Kort och gott. Plus att han har kanske en 20 poäng i sig. Näkyväs och Eronens poäng ihop. Typ.
Vilket gör att jag tror att vi kommer sprida ut poängen mer över hela laget. Istället för att förlita oss på Hållander och Dahlén, typ.
Fortfarande intressant att lag som Luleå och Brynäs inte hade alls många som snuddade över 40 poäng gjorda.
Men betydligt fler i spannet kring 20-40 poäng, typ. Framförallt mer produktion från backarna.
Zäta75: Nässén är ju en fullgod back på SHL nivå med. Och Didde, när han är hel..
Men som du säger, det måste in en bra offensivt lagd tvåvägsback.
Det är för mycket om och men på de unga backarna som är på väg in nu. Stadin,Friej och Sundin.
Där rent av alla de 3 kanske hade mått bra av en hel säsong i HA framförallt. Tror inte backsidan kommer hålla annars. Numerär i all ära, men kvantitet får inte helt utesluta kvalitet.
Värva smart bara. Vi är ju fortsatt bland de sämre i klassen att snappa upp de riktigt bra unga/spetsiga spelarna från HA.
Pyrret: TIO ggr hellre Källman än Westfält men det är väl en no brainer att man hellre vill ha FBKs 2e center än deras 3e/4e center. Verkar ha bra slutspelskaraktär dessutom (se länk)
Olli Hahl: En sån som Johan Svensson vet säkert redan om det här med tanke på hur mkt som sipprat ut redan. Men kanske avvaktar lite med respekt för att det finns tid kvar på befintligt kontrakt för Kellman hos FBK.
Pyrret: Jag tycker Kellman är en intressant spelare, så jag hade inte tackat nej till honom. Hur känner du?