Laken: Backar?, vi har ju inget offensiv alls och jag antar att alla ser att det är där det brister mest.
Bremberg vore ju den optimale spelaren att få in, dyr absolut men det är Mattias Karlsson också. Powerplay är ju den spelformen vi har störst problem med, och det vänder man inte hur som helst med vilket material som helst, även där vore Bremberg en dröm.
Sedan att han lyfter vilken femma som helst och att hans fördetta lagkamrat inte får det att fungera gör ju saken än mer spännande.
Boxplay däremot behöver man inte ha så konstruktiva spelare, Timrå har idag en hel drös som skulle få BP att fungera, problemt där anser jag helt o hållet vara Challes. Ställer man upp i en minemal fyrkant som tik gör så får man skylla sig själv. Alla lag kör med stress under kontroll, Tik gör tvärt om.
Vi har flera spets spelare, tex Hynning, Anger ,Päärsinen och Mps. Dessa fyra måste kompliteras med en vassa spelfördelare och någon med bra defensiva kvalliter. Ett tecken på detta fick vi ju redan igår när Hynning tog plats i först, en plats jag tidigare gärna sett Anger.
tvåtumfyra: Känns inte som om Timrå har tid att matcha in en så skadebenägen spelare som Lind, hade det varit i somras hade det varit en sak, men nu, njaaaa
Nej stryk honom, känns som om Ambroo prickat det mesta ang båda Linkan, Snipers och vad som behövs.
Roslund: Det sista vi behöver nu är en tränare som har svårt att få en grupp människor att jobba ihop, som ett team. Gradin må bära ett gediget hockeykunnande men näppeligen de mjuka värden som också är viktigt. I så fall ser jag hellre att föreningen behåller Challe.
Jag sitter fortfarande och funderar på hur ett lag kan prestera så dåligt för att i nästa match spela rätt bra. Klart det sitter psykiskt, det förstår jag. Men vad var det som utlöste denna scenförändring? Min teori kring det är helt enkelt att oavsett hur professionella spelarna är så var Modo-matchen en match som totalt knäckte stora delar av truppen. Det slogs sönder kompositklubbor i omklädningsrummet, det fanns t.o.m. spelare som hade tårar i ögonen. Det har tagit två matcher att komma tillbaka efter detta och igår såg vi lite av vad Timrå kan. Ser man till de matcher som laget spelat så är det faktiskt så att matcherna mot Luleå och Djurgården var våra två sämsta matcher så här långt i serien. Och det är väl högst troligt att Modo-matchen orsakade de två efterföljande bottenappen.
Finns en sådan ledig till en billig penning? :)