Metal Guru: Är du säker på att du inte har huvudet bland molnen? Nee skämt åsido, men du har ett par fel här:
"Visst, försvinner Horcoff, Hossa x2, Lilja och Cleary - det blir ett avbräck. Men hur kompetenta och lyckade värvningar det än är kommer dessa fem aldrig att tangera de två femmor som folk tror vi ska bli av med."
Nej jag tror tre femmor, alltså Mora skulle faktiskt inte vara så jätte mycket utan NHL spelarna, jag står fortfarande fast vid att ni skulle ligga i botten om det inte skulle bli lockout. Vissa spelare kanske är bra i Mora, men det är bara tack vare NHL spelarna som de har höjt sig ett snäpp, om NHL spelarna åker hem, då kommer ni gå tillbaka till det Allsvenska laget ni hade.
Ja jag måste berömma er för era grymma värvningar men alla mora fans har huvudet i molnen just nu, när NHL lockouten blåses av så hoppas jag ni kommer ner på jorden igen.
Johan J: Och eftersom Janne är en snål surmas, så gör han som vanligt folk med sin hushållsbudget, han handlar med pengar som redan finns. Inga lånade pengar, och ett hopp om att ordnar upp sig se'n... Och jag är hyfsat säker på att det är budgeterat med mycket låga 2000 i publiksnitt, så varje match just nu drar in mer än det dubbla... Så nån elak elitlicensnämd är vi inte ett dugg oroliga för.
Vidare så är målet fortfarande att undvika kvalserien - allt utöver det är ren bonus. Visst, försvinner Horcoff, Hossa x2, Lilja och Cleary - det blir ett avbräck. Men hur kompetenta och lyckade värvningar det än är kommer dessa fem aldrig att tangera de två femmor som folk tror vi ska bli av med.
Vi ser med andra ord hoppfullt på framtiden - även om lockouten skulle upphöra som genom ett trollslag.
Johan J: Skulle lockouten ta slut så skulle knappast Jan Simons sitta med armarna i kors. Han skulle sitta med en telefonlur i varje hand, i jakt på andra spelare i stället. Och kan han få NHL-spelare till Mora, så kan han nog lyckas locka andra bra spelare också.
Johan J: Jag tycker också att det är kul att Mora lyckats. Jag hade en härlig lördag i Mora tillsammans med goda kamrater i lördags. Fick även träffa Jan Simons. Det jag tycker är lite trist att AB och Expressen kan förorsaka så mycken debatt i detta forum. Frånsett Nyllet och några till så har kvällspressen hamnat på väldigt låg nivå. Däremot tycker jag det var ett fint reporatage i Lön & Jobb om Robert Carlsson och Timrå IK, som Smokey berörde tidigare i dag.
Metal Guru: Jösses amalia. Ordet 'terrier' har helt plötsligt fått en ny innebörd. Och jag som tyckte att Warrenkommisionen tog i när dom tog 26 volymer på sig att säga att Lee Harvey Oswald sköt Kennedy. Jag vet inte vad som krävs för att du ska hålla dig lugn - men jag håller med i allt. Dumma dumma mig. Go Mora!
Metal Guru: Jag tycker det är jävligt roligt att Mora har lyckats. Ingen kan ta ifrån er de poäng ni har spelat ihop heller. Även om lock-outen nu skulle ta slut. Om jag vore Mora-supporter skulle jag vara glad så länge den höll i sig eller vågar ni spekulera i hur det kommer gå när NHL-killarna har dragit? Fortsätter daladansen eller blir det likvaka i Smidjegrav?
Metal Guru: Såväl Mattias Ek som hans kollegor bland sportjournalister runt om i landet begränsas av upphovsrätten som du kan läsa mer om under [url=www.hockeysnack.com/outside/regler.php]Regler[/url] här på hockeysnack.
Johan J: Jodå, det är mycket möjligt. Och i den här tråden har han material till uppföljningen imorrn...
Vi har ju i.o.f.s redan konstaterat det vid lunchtid i den här tråden - och Nubben själv har ju fått tillfälle att förtydliga sig också. Så, no problemas anymore. I varje fall inte från min sida angående tidningsartikeln, som är orsaken till rubriken på tråden.
Metal Guru: Du tror inte Mattias Ek i sann journalistisk anda iscensatt denna påstådda proteststorm som ett resultat av nuvarande speluppehåll och brist på uppslag att skriva om?
Jag måste till att börja med tacka för att du tog dog tid att svara på mitt mail.
Jag kan bara tala för mig själv, men jag kan säga generellt så är det laget Mora jag håller på och kommer alltid att göra det oavsett om de har stjärnor eller inte i laget. Jag tycker det är häftigt att en så liten ort som Mora kan hävda sig här uppe i eliten. Mitt intresse för Mora kommer aldrig att försvinna oavsett om vi har Marian Hossa i laget eller inte.
Varje säsong är en ny säsong, nu är det ju så att det är NHL-lockout för tillfället. Den har inte Jan Simons startat, dumt skrivet men jag kände mig tvingad eftersom Mora nu får ta skott för konsekvenserna av den. Många fans framförallt från Timrå verkar nu vända sig mot Mora efter artikeln idag om man kollar i gästböcker på nätet. Jag tycker inte Mora förtjänar det. Mora har mer hockeykultur och hockeykunnande än vad det finns på de flesta platser i Sverige.
Jag håller verkligen med om att det är en konstig säsong och i långa loppet kanske det inte är bra för hockeyn i Sverige, men på vissa sätt kan det ju också vara det. Kolla publiksiffror o.s.v. det kanske får en massa ungar att vilja börja spela hockey. Jag tänker inte ge mig in i den diskussionen. Jag är bara en lekman.
Jag tackar för att du tycker att Mora är i Elitserien för att stanna, jag hoppas dom fixar det precis som ni gjort. Glöm inte att Mora har Timrå som förebilder, och det är sannerligen ingen dålig förebild.
Vänliga hälsningar
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tyckte bara att ni skulle få höra Norberg utan att bli filtrerad genom Expressen. Detta använder jag inte som ett inlägg i min tidigare mentalpatientdebatt, utan ni får det som en ren service. Gissar nämligen att när ens sportchef talar är man intresserad.
--------------------------------- Namn: Kent Norberg Skickat: 14:46 - tor 16 dec 2004 - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det jag reagerade emot är Mora som enda Elitserieklubb öppen tycker att denna NHL konflikt är positiv för Elitserien !
Och det jag sa var att det är ett problem över hela Elitserien nästa år när spelare som Zetterberg, Forsberg, Hossa och allt vad dom heter är borta ?? Finns intresset kvar då ?? Är det lika roligt att gå på hockey då ??
Sen tycker jag att efter dom regler som är nu så har Mora gjort det bra, för det finns inga regler ! Men samtidigt så sa alltid Janne Simons när Mora var i allsvenskan att ELITSERIELAGEN inte tog ansvar och spelade in juniorer ! Nu är han själv där vad jag ser så har Mora inga juniorer i sitt lag, inte vi heller men jag har aldrig sagt heller det går !
Sen måste du ju hålla med om också att det är konstigt när det står mer i tidningarna om Joe Sakic, Martin Brodouer, och allt vad dom heter än Jörgen Jönsson, Jonathan Hedström och dom andra som spelar vanligtvis i Elitserien.
Jag tycker och många med mig som jobbar med hockeyn att denna säsong har blivit en verkligt konstig säsong och det står jag för till 100 %
Sen önskar jag verkligen Mora lycka till och tycker att dom har gjort det bra och är övertygad om att dom har kommit till Elitserien för att stanna !! Men det är en helt annan sak än kärnfrågan !!
Vidare så har signaturen Mora08 med kanske lite högre puls än i viloläget, författat följande mail till Nubben himself - med anledning av expressens artikel: --------------------------------- Namn: Mora08 Skickat: 12:52 - tor 16 dec 2004 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Hej Kent
Med anledning av artikeln i Expressen
Vill bara säga förlåt för att vi fick ihop ett bra lag trots att vi bara är nykomlingar.
Frågan är hur Timrå hade agerat om de varit i samma situation som Mora: Nykomlingar och pågående NHL-lockout. Hade Timrå tackat nej till Marian Hossa, Shawn Horcoff ( som ingen s.k hockeyexpert trodde på innan säsongen f.ö )
Kubina och Satan är inte på gång till Mora enligt Jan Simons så du kan sova gott ett par nätter till.
Kul att se att du oroar dig över vilka spelare Mora-publiken kommer att tvingas se nästa år i stället för Marian Hossa, det vet du lika lite om som någon annan. Har ni några ersättare till Zetterberg, Modin och Kiprussoff i som är av samma kaliber? Oroa dig för det i stället du.
Är det inte kul att se en spelare som Marian Hossa spela i elitserien? Att han hamnade i Mora är väl en ren slump, men som sagt vilket lag hade tackat nej till honom. Kan man ana en aning avundsjuka där månne?.....det vet du bäst själv.
"For the record" Mora har åtta utländska spelare ( inte elva som du påstod i Expressen ) OM DU KOLLAR I DIN EGEN LAGUPPSTÄLLNING SÅ HAR NI OCKSÅ ÅTTA UTLÄNDSKA SPELARE!!!!!!
Är det någon slags gemensam Mora-hatkampanj ni försöker starta tillsammans med SSK eller, verkar inte troligt att ni kan sänka er till en så låg niva, men man kan ju börja undra. Snacka om att kasta sten i glashus!!!!
Har alltid haft Timrå som favoritlag i ES innan Mora gick upp. Trodde kanske att ni skulle ha mer förståelse för en ES-nykomling ( det var inte så länge sedan ni gick upp själva ).
Det är samma villkor för alla lag, ni har själva varit med och skrivit reglerna i hockeyligan, kom inte och skyll något som inte passar er för tillfället på Mora IK!!!
Gillar du att se bra hockeyspelare i Elitserien? Passa på nu då för det kommer förmodligen aldrig att hända igen att världsstjärnor ( på toppen av sin karriär ) väljer att komma hit.
Till sist förlåt att vi inte ligger sist, som ni och alla andra så bergssäkert slog fast att vi skulle vara.
Visserligen riskerar jag nu att Smokey och Brigd-Barger återigen börjar försöka förtydliga sina barnförbjudna pervesioner som tidelag, bordellbesök och falukorv, men eftersom detta ändå är ett hockeyforum tar jag chansen.
Det här finns i slutet på en färsk krönika på Linköpings SvFans-sida (hela krönikan länkad):
[k]Det är ganska intressant att flera klubbledare och tränare nu uttalar sig om att de vill ha en slut på lockouten. Tongångarna har minst sagt ändrats sen innan serien startade. Då hette det att ingen begränsning för antal NHL-spelare skulle finnas men nu när lag som Mora utnyttjat detta - som annars förmodligen inte varit i närheten av en slutspelsplats - och lyckats med sina värvningar, ja då vill man få ett slut på lockouten. Det är ganska tydligt vilka motiv tränarna har. Mora kan ju trots allt snuva något lag på en slutspelsplats. Nu kan man ju tycka det är rätt eller fel med NHL-spelare i serien men alla lag startade med samma förutsättningar sanktionerade av Hockeyligan, då får man också rätta sig efter konsekvenserna och gilla läget.[/k]
Hur har Mora råd med alla dessa lirare egentligen? Även om spelarna är billiga i löner så måste ju ändå klubben lösa dyra försäkringar för dessa... Mora är ju trots allt ett nytt ES-lag från en liten stad vilket medför små sponsorintäkter o små publikintäkter men agerar som om man hade LHCs plånbok....(varför var aldrig Leksand såhär täta i plånkan?) ... efter detta transferfönster är man uppe i 6-7 NHL-spelare i laget.... frågorna är:
1. Hur stor blir den ekonomiska baksmällan efter att ha rört om drinkpinnarna under partysäsongen 2004/2005?
2. Hur bra blir egentligen Mora nästa säsong när deras "ordinarie" spelat i 3:e o 4:e femmorna alternativt suttit på bänken?.... let´s face it.... Mora har helt o hållet levt på sina NHL-spelare... är nästan bara dom som producerar framåt.
TIK-Supporter: Artistskatt och förmögenhetsskatt är två skilda saker. Förmögenhetsskatt betalar spelaren själv när han har varit här i sex månader, om han är svensk vill säga. Artistskatten däremot betalas av klubbarna, när en utländsk spelare varit i Sverige längre än 6 månader. Typ.
TIK-Supporter: Slappna av. Sverige tog en poäng i sin första jävla match! Att försöka hitta orsaken till varenda baklängesmål i det här läget är som att spöa skiten ur en hundvalp som försöker sluta kissa inne. Frågan är om den blir gladare av det?
I Första målet stötte Sanny för Högt och blev en kontring!
Tredje målet va Tallinders fel men Timrås Hagos, Nodgren och Hedström var olykligtsvis inne på isen Timrå Spelarna ska inte lastas för det sista men TVÅ baklänges mål va eras FEL.
TIK-Supporter: Tjeckernas Andra mål va ett teknigsmål sådana som Luleå gjorde på Timrå då de tog i kapp till 4-4 Timrå måste lära sig att teka i egen ZON. Ta me FAAAAAN
Luleå matchen USCH, va faan tog ja upp den för Jo Tjeckerna gör osso mål på "Timrå" vid offensiva tecknigar
Jag begär skärpning på detta. Lär er teka i egen ZON!!!!!
tjobba: Dom Va inne på 2/3 bakåt okså. Först målet var Sanny och Jonsoon inne, inte kedjan 2 målet va hela femman inne, Hagos, Nodgren Hedström Sanny och Jonsson och sista målet va kedjan inne
Första målet Bakåt : Back paret inne Andra målet Bakåt : Hela femman inne Tredje målet Bakåt : Kedjan inne
Detta va inte så roligt tycker jag i alla fall!!!!
Lumber Jack: Jag fattar inte gnället från Nubben. Har han slarvat bort närminnet? Hur har han själv lyckats få Timrå att bli ett stabilt ES-lag? Genom en satsning på ungdomspelare? Nä, tänkte just det.
Vadå tog vi in ett gäng lockoutade NHL stjärnor och gjorde till ett mittenlag eller?? Jag har för mig att vi tog några hungriga killar o lite rutinerade rinkrävar och byggde utifrån det Vi har fortfarande vår stomme kvar men tvivlar på att Hossa är kvar i Mora nästa säsaong.
Metal Guru: Tolkar ditt inlägg som en omskrivning av 'Bragd-Birger, mitt ljus och ledstjärna, tack vare dig har fjällen fallit från mina ögon'. Rocka på själv. Kör för guldet!
Smokey och Bragd-Birger: Tolkar er som om ni anser er vara förlorare i den egentliga debatten, och försöker hålla huvudet högt genom att på olika sätt försöka göra er lustiga. Rock on, dudes.
Jag fattar inte gnället från Nubben. Har han slarvat bort närminnet? Hur har han själv lyckats få Timrå att bli ett stabilt ES-lag? Genom en satsning på ungdomspelare? Nä, tänkte just det.
Simons lyckas på det här viset att fixa ett "friår" för Mora, ett extra år att bygga för framtiden. Han vore en idiot om han inte chansade, utan lät Mora bli ett stryklag.
Metal Guru: Aha. Så debatteknik innebär att man hittar på två ståndpunkter och sedan tvingar någon att välja försvara en av dom? Intressant. Ska gärna göra det, men först vill jag att du väljer en av m i n a punkter, samt förklarar dig villig att gå i döden för dess riktighet.
1) Människor med udda utseende (såsom puckelrygg eller onormal kroppsbehåring) bör betala straffskatt för den olust dom åsamkar andra.
2) Siljansbygden bör förklaras 'sanitär olägenhet', och utsättas för en kraftig asfalteringsinsats.
Zäta75: Kan inte bara luta sig mot Hållander som ska bära Timrå match efter match. Nu MÅSTE alla kliva fram och höja sig annars inget topp 6 och det är ett fiasko med det laget man har
"Visst, försvinner Horcoff, Hossa x2, Lilja och Cleary - det blir ett avbräck. Men hur kompetenta och lyckade värvningar det än är kommer dessa fem aldrig att tangera de två femmor som folk tror vi ska bli av med."
Nej jag tror tre femmor, alltså Mora skulle faktiskt inte vara så jätte mycket utan NHL spelarna, jag står fortfarande fast vid att ni skulle ligga i botten om det inte skulle bli lockout.
Vissa spelare kanske är bra i Mora, men det är bara tack vare NHL spelarna som de har höjt sig ett snäpp, om NHL spelarna åker hem, då kommer ni gå tillbaka till det Allsvenska laget ni hade.
Ja jag måste berömma er för era grymma värvningar men alla mora fans har huvudet i molnen just nu, när NHL lockouten blåses av så hoppas jag ni kommer ner på jorden igen.