Nu tar jag upp det igen fast jag lovat att lägga ner ämnet, men du var iofs inte delaktig i den diskussionen så det förmildrar kanske omständigheterna:
scim: Inte mer än 3 matcher tycker jag eftersom det inte riktigt var meningen att tacklingen skulle bli så farlig som den blev.
Killen som blev tacklad fick ett felskär precis innan smällen å ramlade. Sen var det ju kanske lite onödigt av Crippe att ladda för en tackling när Modospelaren stod med ryggen utåt.
scim: Är det så så måste regelboken göras om checking from behind är dom flesta fall ej någon mer bestraffning men ok då vill jag se avstängningar på ex vis Casselståhl på Nordgren och listan kan göras hur stor som helst men visst är det starkt av Danielsson att ta upp det hur som helst blir det spännande, då kan Crippe också fällas på sjödins tackling mot Brynäs den bar minst lika hård dock tålde Sjödda den.
När får vi se Hirsch? Ex: Leksand ställer Backlund i mål idag mot TIK J20, denne har ju ej varit någon andermålis i LIF för än nu på slutet och då ställs han i mål. men det är klart han är sämre än Hirsch.
Tråkigt för Crippe om han blir avstängd eftersom han inte brukar hålla på med såna dumheter. För Timrå innebär det dock inget större avbräck, han har inte direkt rosat marknaden på sistone.