1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 596369 inlägg · 6216 ämnen

TIK - HV71

500944 · » Till forumet

Sv: TIK - HV71
ståpäls: Kanonresultat, det tar vi i repris.

Sv: TIK - HV71
Matchtråd? :)

Sv: TIK - HV71
Imponerande resultat och laginsats. Idag har man bara ett stort leende. Fenomenal urladdning igår. Matchen är redan historisk.
Kollektivet har sin ovärderliga styrka med karaktärsspelare som kämpar och sliter, för det är det som det går ut på.
Aldrig ger vi upp!

Sv: TIK - HV71
iggy: Ja, Håve har inte det riktiga flytet just nu.
Såklart har jag svårt över att jubla över att HV torkade med 5-0, men ett "Grattis Timrå, kör hårt" kan jag ju sträcka mig till.

Jag gillar Timrå! Ni har skön stajl :)

Sv: TIK - HV71
orion: Håller med dig, i tisdag [ DIF ] åkte man hem ensam i bilen man var SÅ ARG, SÅ ARG !! igår fick man åka hem med sina söner 6 & 8 år sjungades i bilen, hockeykväll och lov för grabbarna - kan det bli bättre ?? TACK TIMRÅ IK för underhållningen och klacken ja hela ladan höll igång så fint, mera sånt !! även i underlägen !
Leksand hemma alla ut = FULLSATT !! Kom igen ! ta med en "ny" kompis, fräls nån ;-) ge bort en bit av timråhjärtat till nån..

Sv: TIK - HV71
Ruskar mitt huvud och gnuggar mina ögon......kan fortfarande inte tro att det är sant att vi krossade HV71 igår med 5-0,men så är det och man bara myser......Timrå IK på väg mot SM-slutspel i år mmmmmm vad gott..

Sv: TIK - HV71
Det skall bli skönt med ett uppehåll Pga att man svävar mellen himmel och helvete. När det blir torsk blir man så förbannad att man knappt kan sova, och när dom vinner längtar man till morgonen för att hänga på låset när dom öppnar så man får läsa AB o expressen om och om igen.
Nu när det blir uppehåll kan man slappna av och tänka på -ja just ja nästa match!!.
TIMRÅ IK är dom BÄSTA!!

Sv: TIK - HV71
Rallarbo92: Fast man är ju aldrig riktigt offside om man älskar Timrå IK...
Mången god kväll har det varit sporten i P4, hemskt när måljingeln spelas, hör man jubel eller tystnad efteråt, spelar Timrå hemma eller borta...många äppelträd har klippts av trädgårdsmästare som haft tankarna på annat håll, såser har lördagssaltats av kockar med större öron än smaklökar, att vara på plats är bäst, men jag tror fortfarande att man dör i förtid av hockeyspänning, men att det är värt det!

Sv: TIK - HV71
Dream Team: Nej, det här är nåt nytt för ett rödvitt hjärta.
Jag minns arbetskamraternas blåa kommentarer för fem år sen:
"Timrå är jävligt skridskoskickliga, men så fort dom möter motstånd viker dom ner sig", och dom hade rätt, hemmamatch och motståndarlaget gjorde första målet: Lika bra att åka hem, chans till vändning= 0! Vi behövde ett ledningsmål för att kunna leka.

Det som är så jävla turbokul, tendensen redan med Peo, accentuerad under kvalserien i våras, numera självklar:
Vi är Timrå och vi ger aldrig upp, och ikväll behövde vi inte ens kämpa ur underläge. Timrå Ik gick på vatten flera goa minuter ikväll, och det mot HV...

Sv: TIK - HV71
Amb-41: Nä, det har du rätt i. Jag tänkte mest på den geografiska aspekten. Kommer förmodligen att ändra på det inom ett år och det känns också skönt.

Sv: TIK - HV71
Rallarbo92: Med ett röd-vit hjärta är man aldrig offside :-)))

Sv: TIK - HV71
orion: Känner samma känsla trots man sitter lite offfside, en härlig seger för laget. GRATTIS !

Sv: TIK - HV71
orion: Ja, Timrå IK ifjol var väl rätt lika med Brynäs IF i år. Hyfsad start, sen rejäl uppförsbacke som gav sviktande självförtroende. Allt slutade slutade (för TIK) med ett Hahnenkamm-störtlopp raka vägen ner i kvalserien. Jag har faktiskt svårt att se hur stolta Brynäs ska kunna vända på steken?

För TIK har allt börjat rätt i år. Tåget laget åker med släpper inte av nån förrän i mars/april, då kan det bli ett ev. stopp för avstigning under slutspelet...

Sv: TIK - HV71
Sjyst när dottern ser sin första match för säsongen att det blir den här. Handflatorna är röda, rösten skrovlig!
Fy fan vilket kämpagäng Timrå IK har blivit!
Glad, stolt och rödvit!
the beat goes on!

Sv: TIK - HV71
Får väl börja med att gratta till en fin seger ikväll... Och att det blev en så fin omgång för norrlands lagen gör ju inget alls 3 p till Tik Modo och Lhf kan det bli bättre?

Sv: TIK - HV71
Dream Team: jo helt klart Omgångens snyggaste mål, vinner inte det målet som omgångens mål blir man lite halvsur...

Sv: TIK - HV71
TD: Sjögrens första mål var klart snyggast ikväll, då han bjöd Stefan Liv på en rejäl isdans!

Sv: TIK - HV71
Mycket blekt HV, som spelade som dom låg i botten, men TIK arna
ska ha beröm, dom har lärt sig mycket i år ex: slå in pucken i zon och jaga, (prisis som DIF spelar) det var ju klockrent kanske beronde på att HV oftast var 2a på pucken tack Kenta.
Sen att man har lite mer fantasi på avsluten som jag efterlyste efter DIF matchen att det gäller att lura målisen när målvakterna oftast är bra då måste man ha kyla.

Snyggaste målet var kanske när Chrippe flippar den över till Nordgren som har bara att raka in den. Kapanen som vanligt bra och Koskinen bäste back igen, och sen gör Sjögren sin bästa match i TIKtröjan och Chrippe verkar ha hittat formen så det lutar åt en rolig vinter. GO Timrå GO!

Sv: TIK - HV71
ghoran: Vi var på samma nivå ifjol som Leksand är i tabellen nu, dvs 17 pinnar på 16 matcher. Men backar vi ett år så hade ju raset bara börjat vid den här tiden.

Sv: TIK - HV71
En länk till................


Sv: TIK - HV71
BlackBay: Gör det, och bli glad!

Sv: TIK - HV71
Daniel L:
ska spela på dina resultat i framtiden.........

Sv: TIK - HV71
El Maco: Nu anar Du hur svårt det var att vara på hockey med sin Gudson i söndags? Det var många ord man fick censurera, särskilt efter 3-0 målet... :D

Sv: TIK - HV71
Vilken match!!!!!, och domaren var jättesnäll, och ingen tränare pekade finger, alla klappade i sina händer och sjöng TIMRÅ IK ÄR DOM BÄSTA.

Sv: TIK - HV71
El Maco: Det är också kul. : )

Sv: TIK - HV71
ghoran: Mer torra fakta

2002 omg 16

12 Brynäs IF 16 3 1 12 30 : 58 10

Sv: TIK - HV71
Så här skrev jag tidigare ikväll:

"Japp, då var det snart dax igen!
I kväll vill jag se MYCKET folk framför mål som tar hand om returer och även i Power Play. Bort med sargspelet som senast, och inte minst, ta tre poäng!
TIMRÅ - HV 71: 5 - 0
Daniel L från Snöblasket
2002-10-31 16:38:50"

Det är skönt en sån här gång när matchen gick in!! Tack Oddset och tack Timrå för uppvisningen ikväll. Firar med finfin whiskey!!
Matchbilder kommer som vanligt, kanske ngt försenat men ändå :)
Kungen Kapanen dansade efteråt, precis som en viss Liv brukar göra. Bra kämpat klacken.

Sv: TIK - HV71
Ärade revymakare och andra: I all denna humorism sticker jag in med lite torra fakta:

2001 omg 16
11. Timrå 16 5 0 11 33 - 46 -13 17

2002 omg 16
4. Timrå 16 10 0 6 48 - 34 14 30

Det är också kul!

Sv: TIK - HV71
hassebasse: jag har svaret!
göra mål å assist sen vara sämst på plan!
så enkelt var det

Sv: TIK - HV71
hassebasse: sedär, det är allt lite Povel i dig också. Eller mer Martin Ljung på nåt sätt. Kan vara rösten.

Sv: TIK - HV71
El Maco:
Där fick du in en poäng !!!

Förstod er ironi, det var därför jag "spädde på det hela".

Måste passa på att gnälla på Halvardsson. Han gör BARA ett mål, och spelar BARA fram till ett mål till !!
VAD har han att göra i TIMRÅ:s uppställning ???

TIMRÅ IK 4 Ever !!!

Sv: TIK - HV71
Redax 2: Jomen det har dom. De hade i alla fall för några år sedan. Jag och min förtjusande sambo var på B&B en lördagseftermiddag efter att ha brännt en massa kulor på Sturegallerian eller nåt. Då spelade vi flipper beundrade av en liten flicka på kanske fyra år eller så som var där med sina föräldrar. Efter att jag hade spelat och gått in för det med liv och lust sprang hon tillbaka till sitt bord och sa med späd - men gäll - liten flickröst, "mamma, mamma, vad betyder b*lle?"

Så berikar man ungdomens ordförråd. Kanske det är därför de tagit bort spelet, barnfamiljerna klagar...

Sv: TIK - HV71
El Maco: Flipperspel? Vad i helsefyr..! När kom det? Själv gick jag mycket på B&B när jag jobbade på den fashionabla Grev Turegatan. Deras whiskyutbud var inte att leka med. Fick där även höra den underbara dialogen:

Yngling: En stor stark, tack...
Bartender: Nej, det har vi inte...
Yngling: Va..?
Bartender. Nej, det finns inte...
Yngling: Ähuu...
Bartender: Vi har allt möjligt i ölväg men absolut inga stora starka...

Sv: TIK - HV71
El Maco: Jistanes. Ni verkar nere med Povel, mannen!
Själv ligger min komiska begåvning mest i vältajmade, snärtiga repliker. Såsom 'ska det vara nåt te teet?'. Eller 'där fick du, med moms därtill'.

Sv: TIK - HV71
Man är alldeles mållös efter målfyrverkeriet i den tredje perioden. Vilken kämpaseger bland det grövsta jag sett på mycket länge.

5-0 kanske är i överkant för matchen stod och vägde vid 2-0 en bit in i tredje. Men Timrå ville mer än HV ikväll och slet som djur för denna seger.

Tror inte att Krykov förlorade en tekning, kanske en dårå han var alltså helgrym ikväll, han var inblandad i dom tre första målen och bidrog starkt till segern.

En riktig lagseger där ingen vek ner sig utan alla hade bestämt att ikväll skulle HV krossas.

Kapanen = världsklass, mer behöver man inte skriva om honom.

Mao en riktig helkväll för mig och halva min familj ;)

Tack Timrå IK för uppvisningen.

Sv: TIK - HV71
Hassebasse har filat på ett svar länge nu. Det kommer att drypa av antiironi.

Sv: TIK - HV71
Bragd-Birger: Mej kallade dom alltid Knasbollen från Kovland förr. Och Redax är så tokrolig så han ska få göra Thorildsplans lokala nyårsrevy "Galenskaper på Gröna Linjen".

Kanske ska vi sätta upp Kabarégruppen Hockeysnack?

Sv: TIK - HV71
Redax 2: Bull and Bear, där slank man in som finnig nittonåring, nyinflyttad till fjollträsk, när alla de riktiga coolingarna i bekantskapskretsen kom in på Compagniet och jag blev stoppad. Huga. Kändes oschysst då men de har flipperspel i alla fall.

Sv: TIK - HV71
Redax 2:
en flyktig tanke flög igenom skallen
undra om han kör BMW också??

spännande värre är att vänta in mike66
matchrapport...ser att han är på G nu...

Sv: TIK - HV71
Dessutom jobbar han som vakt på ett riktigt schysst ställe, trots att det ligger vid det trendiga Stureplan...

Sv: TIK - HV71
El Maco: 'Crazy' är mitt middle name.

Sv: TIK - HV71
El Maco:
man kan allafall inte kalla honom dvärg..

Sv: TIK - HV71
Bragd-Birger: Fy, nu tokar du dig igen.

Sv: TIK - HV71
gud: 70Rodrigues är ingen liten kille han heller enligt sin presentation.

Sv: TIK - HV71
gud: Och jag är en och femto lång. I gengäld väger jag tvåhundra friska.

Sv: TIK - HV71
El Maco:
Ääääh..små pojkar..
själv är jag 1.93 och väger 108 kg
3 kilo för mycket..;0)

Sv: TIK - HV71
Redax 2: Ska man behöva förklara det tycker du?

Tror annars att du kan passera som hockeyback också i rätt belysning och med stora axelskydd.

Sv: TIK - HV71
STORT GRATTIS! Fan vad jag är imponerad! Det måste vara jävligt skönt att vara TIK:are just nu! Själv mår man som en svårt sjuk hund som vätar på att bli avlivad! En än gång grattis!

Sv: TIK - HV71
Portello: Med tanke på att Gävle ligger i norrland så blir det ju Norlland-Övriga Sverige hmm... 12-4!?!

500944 · »