1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 595921 inlägg · 6216 ämnen

Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!


Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Simmalugnt: Jag har varit ett stort fan av Cassel, tycker att han är en skön människa. Men tyvärr så håller han inte längre måttet för ES. :(

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Simmalugnt: Å då tycker du att "Cassel" är en spelare att satsa på?

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
MB:

Kan skriva under på det där.

Uppsala bor är vettiga människor!

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
250kg kärlek: Jag har/är väldigt kritisk till Backes målvaktspel de senaste säsongerna och matcherna, men jag hoppas verkligen att ingen uppfattar min kritik som personlig mot han som person eller någon som "hatar" honom, så är det definitivt inte. Min kritik är bara mot honom som väldigt bra betald privilegierad hockey spelare som inte motsvarar förväntningarna. Hans lägsta nivå är alldeles för låg, för ofta, men när han är bra är han väldigt bra, men...ytterst sällan i hela 60 minuter. Men det är mina personliga åsikt.

Sen måste verkligen hålla isär sak och person, och jag hoppas verkligen inte att jag uppfattas som någon "hatare", sån är jag inte och om någon uppfattar det så är det väldigt olyckligt.

Sen är väl allas menig här för Timrås bästa, de flesta här brinner för Timrå och deras varande i ES, sen kan det i affekt uttryckas fel och olyckligt i skrift, det är svårt med nyanser i det skrivna ordet.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!

Ja jag säger bara så här: Går vi till slutspel så kommer Backe visa vilken klass han tillhör, var så säker.


Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
250kg kärlek: Visst var andra målet igår en dundertavla,inget snack om det. Sen kan man ju fråga sig om man verkligen ska få komma 2 mot 1 när Timrå lirar PP?
Ska man börja såga spelare vid fotknölarna lär man ju se hela bilden först.
Sen tycker jag som dig att det går för långt ibland och blir lite väl otrevligt. Som jag skrev tidigare,vi gör trots allt bara 2 mål och det kan väl knappast vara Backes "fel"?

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
zita: Jag är en av dem som har stått upp bakom Backlund. Han har fått alldeles för mycket skit i många av sina matcher. Okej att en målvakt betyder oerhört mycket för ett lag och att målvakten är den enskilt viktigaste pjäsen i ett lag. Det köper jag. Men jag tycker att Backlund har räddat många baklängesmål också, lägen som uppkommit efter huvudlöst spel av framförallt våra backar.

Igår var inte Backlund bra, det tycker jag också. Han får ta på sig två av målen. Hade det varit en skärpt målvakt som stod där igår så skulle Timrå vunnit matchen igår. Nu ville gudarna annorlunda och en av de viktigaste matcherna för i år förlorades.

Backlund själv var bedrövad efter gårdagen. Han var väl medveten om hans insats, och jag tror inte någon i hela Timrå skulle ha viljat byta plats med Backe.
Visst, det är proffessionella spelare vi talar om, som tjänar ett par hundra tusen i månaden, men de måste också få misslyckas. Jag tycker inte att Backlund har förlorat så många matcher åt oss under senare delen av årets elitserie. Det finns i så fall många andra faktorer som har spelat minst lika stor roll. Det som stör mig mest är de riktigt otrevliga inlägg om hur man tycker Backlund spelat, hur man "hatar" honom och hur mycket man vill att han ska försvinna från organisationen. Dessa åsikter kan man framföra på ett betydligt bättre sätt än att skriva hormonstinna inlägg där det verkar utgå ett pris för den som får med mest fula och nervärderande kommentarer.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
zita: Hehe, ja själv tycker jag att det hyllas lite för mycket i paritet med insatsen men det är skönt med positiva människor dock. ;)

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Lemmy: Räcker väl att han mår dåligt själv av misstagen. Då är det väl bättre att stötta än stjälpa, så kanske det går bättre nästa match. Jag tycker vi öppnar Stötta Backlund tråden här ;)

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
zita: Nej, det är bra det. Jag försöker inte att spy galla heller, igår vart det bara en gång för mycket. Sen är det faktiskt ok att inte försvara en som är dålig heller, det är inget vuxendagis att spela elithockey.

Kritiken i vissa fall kan ju vara dåligt för självförtroendet osv, håller med. Man ska dock kunna ta viss kritik och ta den på ett positivt sätt, knyt näven och bevisa att vi har fel. Det är vinnarinstinkt det.

Att om och om igen försvara dålida prestationer tycker jag är fel, antog att det inte var prestationerna du försvarade utan personen i sig.
Om det inte var det så är du en alltför förlåtande fan, ;)

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Lemmy: Snygg häck ? Det vet jag inget om, men jag spyr inte skit över spelarna vid förlust, jag stöttar dom ändå.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
zita: Men zita för h-vete, bara för att man har en snygg häck behöver väl du inte slicka upp han i brygga hela tiden?

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
För nittiotredje gången då och med risk för att börja stamma:

Backe är inte någon dålig målvakt -Men han har bara inte det där lilla extra. Det där som kapanen hade, Som Pekka hade, som innebär att man stänger matcher.

Backe är bra nästan jämt, men han gör minst en tavla per match. I en serie som årets är detta varken mer elle rmindre än en formidable katastrof

Ta i dag tex. Vem kan säga att Backe gör en usel match? Ingen. Men en killer-goalie - en Kapanen - Em vinnarskalle - Han hade FAN INTE SLÄPPT IN MODOLIDERNAS ANDRA MÅL! Så är det bara . Odiskutablet och utan tvekan. backe är ingen vinnare. Trist men sant. Med en vinnarmålis - jag sticker ut hakan och säger att vi hade haft 10-pinnar till. Märk väl att detta var vår trettonde uddamålsförlust i år. Vad tror ni en killer goalie hade betytt för den statsistiken?

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Skarin:Ettan är grov indianare alldeles före kaoset med Backe!Tvåan är ridå ner för backe och hela laget!Trean vart tog alla spelare vägen i Timrå i em mot fyra!Snyggt skott som Salle dundrade in på våran Keeper som har det säkert mycket tungt nu!

Jävlar vad det här sved,en av dom värre förlusterna på länge!

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Skarin: Förmodligen

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!

Hur många gånger stod inte klacken och sjung "Åhh Johan Backlund" ikväll då? Det var väl inte för han var dålig..eller...men det kanske är glömt nu efter hans missar för det är bara dom man kommer ihåg.


Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
janssonovich: Förmodligen ingen.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Skarin: Ja man kan ju undra hur många som klappade om honom i omklädningsrummet ..

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Dom flesta här verkar iaf överens om att Backe får ta på sig två mål och inte bara ett. Det är kul nu.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
amen Guud. Tröttsamt att aldrig se TIK vinna däruppe. Idag trodde jag den trenden skulle brytas. Såg ju ljust ut efter 2-0 men sen behöver jag väl inte nämna Backes agerande på målen. Att ställa sig på alla 4 då man har pucken under sig och sen släppa in något skott som ser ut som nåt fjös bara för att få pucken blockerad i anfallszon tål jag inte.

Stör mig på det att han kan göra sjuka räddningar sen släppa in sånt där skit.

Golfen kokade vid höga kusten-bron på vägen hem för så bråttom hem till sängen hade jag.

G'natt

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Andersson:Fruktansvärd tungt att åka dit på det målet som han släpper in där Johan Backlund!Kan ju tänka mig att spelarna blev jävligt fundersamma vad han gör där!Sen äger man ju Modo i stora stunder under matchen!Finns några felbeslut som görs på isen redan före Ettan och i fem mot fyra i tredje som absolut inte får uppstå där i Modos Zon innan Hedman och Salle går igång med att sänka Timrå helt och hållet!Fruktansvärd tungt att förlora när på det här sättet som vi gör,.riktigt dyngtungt nu!

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Per HApps: Ja, alla elitserielag skulle ha en Johan Backlund utom timrå, då skulle timrå vara ett topplag.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Det går inte att försvara tavlan som gav 2-2 , det var knappt styrfart på den pucken .

Nya tag på Lördag och den i Timrå IK som inte ger 110% i den matchen .....

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Mina slutord för i kväll:

Det här är värsta sortens förlust.

Jag hade hellre förlorat med 7-0.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!

Modos bäste spelare i dag?

Johan Backlund utan konkurens!


Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Abron: Det är bara det att Backes insats med KLART tag bara mål tömmer ju energin på killarna, man säger ingenting om det är styrningar, han är skymd mm, men det är det ju sällan, det är BILLIGA mål och det förlorar vi på.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Abron: Visst, nyanser är bra, men det går inte att komma ifrån att spelarna GER bort matchen efter att halva är spelad. Man slutar stå upp helt och hemjobbet av forwards är snudd på obefintligt. Bedrövligt att se! Backlund är ju en saga för sig själv. Tyvärr börjar ju även mitt tålamod ta slut. Ojämnheten är slående och det är ju synd att det blir så märkbart tydligt i den här sortens matcher de gånger hans nivå sänks.

Bryt ihop och kom igen!

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Blizzard:

Visst, alla Backes mål såg inte o tag bara ut.

Men för att ge lite nyanser kanske det är rimligt att blicka tillbaka hur Timrås forward förvaltar puck innehavet i motståndare zon, t.ex. Finn femman gick rejält bort sig vid två av målen.
Sonnebergh missade friläge å MPS har filmjölk i armarna, med mera.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Blizzard: Från en av våra proffs tyckare !



"Gudrun Schyman vad jobbigt det blev. Jag hade ont i magen i 60 minuter. Men vi vann och tacka Johan Backlund för det!

Efter en sådan här kväll blundar vi för studspucken som gav Rögle en reducering i slutet. För i den här matchen så räddade Johan Backlund Timrå gång på gång. Han gjorde makalösa räddningar som knapp är möjliga. Framförallt i den andra perioden. Det var precis det som vi behövde idag för att vinna och med tanke på hur viktig matchen så var det oerhört skönt att få det. TACK BACKE!"


Sånt här får man fått stå ut med..... Gå även in å kolla statsen på Backe. Det har inte hänt något dock. Det har sett likadant ut under lång tid.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Bissett19: Då skulle du sett Backlund oj vilken målis!!

upp och skutta som en jävla kanin på första

Andra fick han fryslagg eller nått

och på tredje hade Amoniaken tagit slut!

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Kattgubben:

Sluta vara så förnuftig! =oD

Då får jag ju dåligt samvete och tycker synd om honom.

Jag vill ju vara förbannad på karln.

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Blizzard: flyttar till rätt tråd.

"superfalle: Ja han kan inte vara sämre iaf! nu är det bara åh vänta in Åkerlund, tur att de blir uppehåll!

Blizzard Idag kl. 21:53 | | Permalänk


Kommentera | Prenumerera | Anmäl "

Sv: Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Blizzard: Helt allvarligt, så är nog Backe väldigt medveten om hur dåligt han har agerat under en längre tid. Spetsar man dåligt målvaktsspel med eskalerande pissigt självförtroende och kännbart minskat förtroende från fansen så blir det till slut för mycket. Min gissning är att han självmant kommer kliva åt sidan inom kort.

Timrå IK årgång 08/09= En jävla skitmålis!
Varför ska laget få skit för detta!? Allt var Backlunds fel.

« · 1120719