Henrik_Tikare: HV:s André Petersson i hög fart från höger och dundrade in i en duell med Markus Lauridsen. Bägge landade över Malmös målvakt Daniel Marmenlinds vänstra ben
Patrick Polly: ja men precis det där Hartmanns röv som är skadad. Men snälla alla ni måste ju FATTA Hartmann, Lundin, Svensson har inte SHL kapacitet. Ska vi utmana för slutspelet då måste vi bli av med sånna spelare. Jag tycker verkligen synd om Walli att han inte får Hartmanns plats. Lyytinen och Erixon gillar jag. Rindell känns som han har ägg under skridskorna.
Patrick Polly: frågan är väl varför han skulle göra det, i s f. Det är ju inte så att vi lider av akut brist på kroppar på forwardssidan, eller att Hartmann bidrar med såna extrema spetsegenskaper att inte Boyce skulle kunna fylla ut skridskorna på ett acceptabelt sätt.
Bragd-Birger: Rykten säger att Hartman spelar skadad. Men annars håller jag med om allt. Trodde mycket på honom inför i år. Tycker tyvärr och att MPS börjat likna Hartmans nuvarande spel, om än ännu mer osynlig än Hartman.
Andersson: Hartmann fick ju chansen att spela tillsammans med Jonte i inledningen av serien. Tyvärr funkade det inte alls.
Lite svårt att förstå vad som felas honom i år. Jag var fullständigt övertygad om att han i år skulle etablera sig på allvar som en målfarlig powerforward. Istället har han blivit en mjuk, trög och tveksam utfyllnadsspelare med Emil Berglundska sniperegenskaper. Oerhört märkligt.
Men, som sagt - han har haft late-season-blooming-tendenser även tidigare år. Låt oss hoppas att han snäppar upp och spelar i komfortzonen resten av säsongen. Det behövs verkligen en forward med dom kvaliteter han egentligen besitter i 3e-kedjan.
Tom Topp: Kanske han gjorde , det minns jag inte . Han hamnade längre ner än vanligt i år i och med hemvändarna , kanske inte fått den istid han är van med ?
För övrigt vill jag att det lossnar för Hartmann idag , både spel och poängmässigt . På sistone har han haft en målchans per match och sen osynlig . Kanske byta kedja ? Spelar även på konstig position i PP tycker jag . 2 mål idag . 2-0 59.10 , 3-0 59,48
Tom Topp: Helt klart. Han är den back som känns tryggast i egen zon. Han dräller minst och om det händer så reder han oftast ut situationen själv genom att t.ex låsa fast spelet. Genomgående mest stabil bland våra backar såhär långt.
Knylan: Dahlen får gärna ta fler initiativ som senast och göra minst 2-3 mål. Han verkar trivas mot Malmö. Minns senast när Lander passade honom på kanten och han åker förbi försvararen med en höftmanöver och frispelar Lander som sätter den i öppet mål. Är nog mitt favoritmål i år av alla Timråmål. Gav 3p med lite tid kvar borta mot Malmö.
Hoppas att Tim Erixon kan spela ikväll. Han hade lite känningar och utgick i matchen mot Växjö. Utan honom blir det tuffare.
Villervalla: Eftersom att vi i dagsläget inte har någon som helst konkurrens om att få tag i ett årskort på långsidorna så är den föreslagna ändringen bara positiv - särskilt om det gör att vi inte får en straffdebitering på TV-pengarna.