Om vi nu lyckas ta oss riktigt långt i det här får vi alltså möta ett ganska blekt Rögle - men frågan är ändå om vi verkligen skulle ha skuggan av en chans?
DJ Hemp: Lyckas vårt lag i kväll mot Västervik o AIK går på en mina mot Tingsryd då är vi helt klart med i racet. Vore fantastiskt kul om vi kunde gå upp i ES igen! Håll med mig!
DJ Hemp: Nej. Det tror jag tyvärr inte. Quäggle är i grund och botten ett rätt solitt SHL-gäng. Men en osannolik mängd skador har förstört deras säsong i år. Men det jag har sett av dom i år kontra de allsvenska matcher jag sett så är skillnaden i tyngd och skicklighet alltför stor.
Rögle tror jag vinner sin kvalserie ganska enkelt oavsett motstånd. Däremot tycker jag att Leksand är ett betydligt skakigare lagbygge som Mora nog kan ställa till det för. Hoppas det i alla fall.
Det känns omöjligt för mig att INTE hålla med dig. : )
Jag anser förvisso att tidpunkten för avancemanget var bättre förra gången, då vi hade ett stabilare lag som till slut ganska enkelt manövrerade ut resten av kvalserielagen. Vi vann tidigare även Superallsvenskan rätt komfortabelt. Där fanns en perfekt mix av erfarna spelare, kommande stjärnor, pålitliga vattenbärare samt en stundtals omutlig sista utpost i form av Bosse Ahl - fenomenal. Ekonomin var också den mer stabil än dagens. Etc...
Däremot är det ju svårt att välja vilken säsong man ska gå upp, så det är klart att vi ska ta chansen om vi får den. Rena tillfälligheter kan ju faktiskt bli ett hinder för ett lag som står klart rustat för SHL inför slutstriden, men faller på mållinjen.
Hur kul kan det förresten vara att vara leksing av i dag? Först Miracle on ice förra våren och sedan som vanligt värsta slagpåsen denna säsong - klart sist och sämst! Så vill man inte att en eventuell comeback-säsong ska se ut för oss. Det vore bara skämmigt och patetiskt.
Men nu går vi händelserna i förväg. I kväll väntar Västervik - gå ut och vinn! Offensiven var det senast inget fel på, medan det finns fan så mycket mer att jobba på vad gäller defensiven.
Om TImrå IK nu lyckas traggla sig genom djävulsgapet och heroiskt på något magiskt vis lyckas nå finrummet...
Då kanske man skulle sätta sig ner och lägga upp en ny en brutal marknadsplan:)
Byta namn till TImrå IK "THE UNDERDOGS".
Bygga ihop ett genomtänkt lag med någon karaktär från The Cheefs, någon rinkräv, några hungriga junisar och en del magi som man bara förstår om man bott i skuggan av en massafabrik...
Sno Söderström från Oskarshamn som tränare. Han vet hur det är att jobba och lyckas bra i motvind. Dessutom är han vassast av alla tränare på sociala medier och även ett geni i övriga media.
Målet kan vara att rebelliskt uppträda som dom uppkäftiga hockeyrockarna från Timrå.
Jo, jo... Alla vet att vi borde torska. Men vi vill se dom tunga elaka tacklingarna på gråtande SHL-primadonnor. Mentometrar till oss fans som signalerar när vi är nöjda med en propp. Se hela serien som en skön träningskamp. Att möta Timrå ska vara lite som att lira hockey i dårhuset.
En slogan kan typ vara. "Vi hatar det här pissiga seriesystemet. Vi är bara här för stålarna. Folkets hockey finns i Hockeyallsvenskan. Den som inte slår oss är fan inte på riktigt. Kom igen då! Vi har inget att förlora. Har ni"?
8179: Det var som självade faen, Lööke på laxen. Kommer att sakna hans power och driv från de senaste matcherna! Hur många matchers avstängning fick Tingsrydarn?
Ragnarok: 0-0 och lagen byter chanser med varandra, men man har hjärtat i halsgropen varje gång Västervik kommer in i zon. Sa-n, nu gjorde AIK mål också.
Vi kan ju iaf konstatera att det Jokinen skulle komma med, in-your-face-hockeyn, är stendöd och begraven. Nu spelar vi inte mer framåtlutat än Växjö, och vi ska fan inte klaga på något annat lag vad gäller underhållningsvärde.
Om vi nu lyckas ta oss riktigt långt i det här får vi alltså möta ett ganska blekt Rögle - men frågan är ändå om vi verkligen skulle ha skuggan av en chans?