1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 595977 inlägg · 6213 ämnen

2875106 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
För att lugna ned mig kollade jag hur det gick för Jukurit som Olli tränade innan Timrå. De kom tvär sist med - 81 i målskillnad. Nu behöver jag Timrå glädje.

Sv: Silly Season 2025-26
Annaaa: är inte speciellt nervös där.egentligen. Nyligen påskrivet tvåårskontrakt... Skulle antagligen kosta Djurgården eller Walli själv alldeles för mycket att lösa honnom från det kontraktet .
Uppladdat:

500x0-screenshot2025-04-27-18-58-21-039-editcomandroidchrome.jpg


Sv: Silly Season 2025-26
sargad: fast han har väl förlängt med Timrå ju. Nu blir man ju lite nervös

Sv: Silly Season 2025-26
CLUBEN: han är inte underskattad enligt siffrorna. Snarare att det finns en generell övertro om honom. Tack men nej tack för det priset.

Sv: Silly Season 2025-26
CLUBEN: Skall väl vara om vi faktiskt tappar Dahlén och om Nubben får för sig att Shore skall vara hans ersättare.. 💀💀💀

Sv: Silly Season 2025-26
lungan: Ska men se riktigt svart på det, Walli till Djurgården?

Sv: Silly Season 2025-26
lungan: Det är en teknisk detalj på EP. Eftersom han bara var i Timrå på lån 24/25 har kontraktet upphört på sidan, de har inte lagt till 2-årskontraktet som börjar efter låneperioden.

Sv: Silly Season 2025-26
steveroper: ja typ så.. han verkade vara en glädjespridare i laget.alltid på gott humör som han sa i någon podd .inte att underskatta såklart . spelmässig.var han en hyffsad SHL forward iaf. Med tanke på att han spelat div 1 hockey för bara två år sen så har hans utveckling gått i rekordfart.
Tror att om han bara fått stannat och man låtit honom ta ytterligarev steg i utvecklingen, så tror jag att han mycket väl hadde kunnat varit en spelare i timrå IK som under tid stadigt kunnat knåpat ihop iaf runt 15-20 poäng per säsong. Den potentialen har han.

Sv: Silly Season 2025-26
-Sputnik-: visst är det återsamling i morgon? Vi får se om dom är på plats då

Sv: Silly Season 2025-26
lungan: Har för mig nån tog upp det för nån vecka sen? Men att det snackades om att det kunde vara EP som inte uppdaterat eller liknande? Då det tydligen hänt i andra fall med?

Sv: Silly Season 2025-26
lungan: fasen vad underligt 😳

Sv: Silly Season 2025-26
Någon som vet varför Linus Eriksson och Walli inte står med på Timrås Roaster på EP inför 25/26?

Sv: Silly Season 2025-26
steveroper: Kontrakt? Hahahaha! 😆😆

Sv: Silly Season 2025-26
Karlsson74: Nä 9 poäng på 49 SHL-matcher är siffror vi skulle spy galla över hos en s.k. powerforward som inte haft förmånen att spela med ett filter där förväntningarna innan var superlåga. Inte många nyförvärv vi skulle älska för de siffrorna och enbart frejdigt spel och frejdig personlighet. Däremot var det en känsla med Lundmark att han gjorde sin omgivning bättre, det var nog främsta egenskapen hos honom som iaf jag såg

Sv: Silly Season 2025-26
Knylan: tror att han iof fortfarande skulle vara relativt billig.. Än har han inga NHL. Matcher. Och hur många shl matcher skrapade han ihop? 49.alltså. ingen speciell meriterad.spelare än .
Hans meritlista täcks mest upp av hockeyettan och hockeyallsvenskan..

Sv: Silly Season 2025-26
CLUBEN: Han har kontrakt med er kommande säsong va? Spontant känns det som lite för hög hylla för vår ekonomi när det gäller forwardssidan. Det där är, om det ens finns nåt kvar, krut vi skulle behöva lägga på en sista back in ist

Sv: Silly Season 2025-26
CLUBEN: Skulle nog säga ja tack spontant. Men kan nog läggas till i högen tveksamma rykten.

Dom pengarna har vi inte, definitivt inte då vi måste lägga den lönen på en bra back framförallt. Han är ju dessutom under kontrakt en säsong till hos er?

Säkert nån som haft roligt och dragit igång ryktet för att han har en historia ihop med Nubben i HV.

Sv: Silly Season 2025-26
CLUBEN: Jasså,det ryktet har jag inte hört

Sv: Silly Season 2025-26
Annaaa:

Ryktas om att Nubben är sugen på Shore. En mycket underskattad center och hoppas verkligen inte han snor honom från oss.

Sv: Silly Season 2025-26
Timrå Isstadion: Tuurala har gjort en del flummiga intervjuer. Så har bara sett den sidan. Så han har jag svårt att ta på allvar 😂 men han kanske är bra 😳

Sv: Silly Season 2025-26
Jag hoppas numera också på Stridh, men Tuurala vore spännande. Spelar med hög forecheck men lyckas ändå få med backarna på ett bra sätt. Bra matchcoach. Och han är inte finsk, som jag får för mig att vissa här tror.

Sv: Silly Season 2025-26
OlliOlla: Nä det är sant, då ligger nog Skövde närmare till hands.

Sv: Silly Season 2025-26
Rallarn: samma Tingsryd som åkte ur Hockeyallsvenskan? Tveksamt va.

Sv: Silly Season 2025-26
Karlsson74: Jag tror att Lundmark är tillbaka i Tingsryd lagomt till juluppehållet. Kommer nog inte ta en plats i AHL.

Sv: Silly Season 2025-26
Knylan: Det kan vara lite Modano över NHL ibland där storlek, inställning och manliga attribut är viktigast. Vad det är tecken på kan man väl fundera på.

Jag tror man tänker sig Lundmark som en potentiell framtida billig forward för 4:e som man skicka till AHL när det behövs utan gnäll. Funkar det inte så har det bara kostat lite småpengar.

Sv: Silly Season 2025-26
Karlsson74: Samma här, men vad kommer han då att kosta? Det är ett väldigt egendomligt fall det där, med Lundmark. Jag upplever inte att han egentligen utvecklat särskilt mycket under säsongen. Skridskoåkningen fanns där från start och han acklimatiserade sig väldigt snabbt till ligan. Få misstag, men tog samtidigt inga risker. Energispelare med ett väldigt bra driv i åkningen för att vara så pass stor.

Och det är väl gissningsvis exakt det Florida nappat på, till försumbar risk i deras fall. Grunderna finns där, och de grunderna borgar för någon form av potential om han kan hitta fler dimensioner i sitt spel. Jag tror inte man ska tillskriva varesig Jokinen eller oss alldeles för mycket i det där, han hade kunnat få den här chansen oavsett vilken SHL-klubb han spelat för den här säsongen. Jag tänker att det är mer råvaran Anton Lundmark än hans faktiska prestation 24/25 som givit honom chansen.

Sen är kopplingen mellan Florida och Jokinen ofrånkomlig givetvis, och det är sorgligt att de inte skrev åtminstone två år och lånade ut honom nu till vintern.

Sv: Silly Season 2025-26
OlliJanne: räknar man de olika farmarlaget så kan det nog stämma ..annars har de ju ett lönetak att förhålla sig till..🥱

Sv: Silly Season 2025-26
Jugge: ja i SHL har man en 3-4 extra spelare för breddens skull... i NHL känns det som att de har 3-4 extra lag

Sv: Silly Season 2025-26
BoyceBoyceBoyce: Det hadde ju varken Ante karlsson eller Fredrik Andersson heller när de tränade timrå så det argument är rätt svagt.
Han ändå varit assisterande i en stabil SHL klubb som luleå,och jobbar nära deras huvudtränare antagligen suttit och styrt och planerat tillsammans med deras huvudtränare i hur många år som helst. Någonting bör han antagligen ha snappat upp?
Han vet hur saker drivs och fungerar i SHL..hur man tar sig till final bland annat.. 😉
Sen är det antagligen den tränare som man anser sig har bäst chans på.
Om Alternativen är monten challe perra eller ännu en finne så är valet som sagt inte så svårt.

Stridh blir bra.

Sv: Silly Season 2025-26
Kerstin_k: Lundmark gör det bra om han platsar i AHL. Kan nog bli en del matcher i ECHL också.

Sv: Silly Season 2025-26
Kerstin_k: Och skulle han inte lyckas där borta och han väljer att vända hemmåt så ser jag han gärna tillbaka i timrå igen..förhoppningsvis lite bättre och masa erfarenheter rikare. Det har verkligen gått lite fort för den pojken.

Sv: Silly Season 2025-26
BoyceBoyceBoyce: Går alltid hitta något på bägge sidorna av spektrumet. Med tanke hur r#@nu€%ade vi blivit denna vår känns det rätt bra om stridh var fallet.

Tänk om det blir montén eller pennan istället? Då hade det inte alls känts särskilt bra

Sv: Silly Season 2025-26
BoyceBoyceBoyce: Det hade inte Gällstedt innan han kom till Brynäs heller.. Gällstedt som är 2 år äldre "gubbe" dessutom..

Sv: Silly Season 2025-26
BoyceBoyceBoyce: Då tycker jag du ska prata med dem som haft honom.

Sv: Silly Season 2025-26
Karlsson74: Låt mig vara den första som tvivlar på Stridh. En till gubbe som aldrig haft ett huvudtränar-jobb i hela sitt liv..

Sv: Silly Season 2025-26
fan va less man börjar bli på lule. de tror att stridh är deras grabb. de tror att harde är deras grabb. som om brynäs skulle tro att mats eller eje är deras grabbar.

timrå är roten till allt. de vet alla som vet något.
tacka oss ist för att ni är där ni är

Sv: Silly Season 2025-26
Olli Hahl: Allt annat än AHL får väl räknas som en jävla skräll? Förstår heller inte vad dom såg i honom som gjorde att han stack ut. Hur många nordamerikaner besitter inte hans egenskaper som hockeyspelare? Måste vara tusentals.

Men det är klart; glädjen och skrattet kommer ingen annan upp i. Måste ha varit det som lockade. Hoppas dock att han skräller till sig en plats med storpojkarna.

Däremot blir det ju tydligt, när man tittar på NHL, vart Jokinen fått sin syn på hockeyn. Dumpa puck, var intensiv och checka på allt och alla, inte så noga med uppspel. Funkar jävligt bra på liten rink, not so bra i SHL.

Sv: Silly Season 2025-26
Olli Hahl: ” Kollar på Florida - Tampa.
Har liiite svårt att se Lundmark ta plats i Florida.”

Det finns inte en snöbolls chans i helvetet att han tar en plats i Panthers. Lär bli AHL eller ECHL för honom. Ibland undrar man hur en del lyckas få kontrakt där borta. Man det har ju blivit lite lättare när dom utökat med lag på senare år.

Men Lundmark, den är nästan ännu konstigare än när Marcus Björk fick kontrakt med Columbus efter 2 säsonger hos oss där han ofta var ganska hånad.

Sv: Silly Season 2025-26
Karlsson74: Du har säkert rätt! Men här sitter vi och spekulerar som att Stridh är klar.

Nyheten som briserar nästa vecka blir istället.
"Tim Erixon lägger skridskorna på hyllan och blir Timrås nya tränare!"

Sv: Silly Season 2025-26
-Sputnik-: Tror å min sida att han kommit oavsett säsong om han fått ett erbjudande som huvudtränare .speciellt i ett lag som Timrå IK.Under förutsättning att vi spelar i SHL förståss.
Stridh med Madsen och Marklund som Assisterande känns efter förutsättningarna som en rätt okej lösning på tränarsidan.

Sv: Silly Season 2025-26
Olli Hahl: Blir nog en del harvande i farmarligorna för vår käre Lundmark..gillade honom skarp trots att jag tyckte att han hadde en bra bit kvar innan NHL..
Vet ärligt inte hur Olli lyckades snacka in honnom i Floridas organisation redan nu..Fast floskler har han ju iof visar sig vara en mästare på.. trodde bara inte man skulle köpa snacket även borta i Florida.

Sv: Silly Season 2025-26
Karlsson74: Alltså, egentligen tror jag ärligt talat att Stridh kanske inte kommit en vanlig säsong. Nu blev det som det blev med Jokinen och allt.
Känslan säger mig att Stridh väljer med hjärtat först av allt i detta fall. 🙏

Tror liksom inte att det finns en drös av tränare att plocka av just nu heller. Speciellt inte med Stridhs meriter och erfarenhet.

Sv: Silly Season 2025-26
Olli Hahl: Har fortfarande inte förstått att dom signade han. Ska han gå runt och skratta i omklädningsrummet?

Sv: Silly Season 2025-26
-Sputnik-: jag skulle gissa att det blir så.
Det är naturligtvis betydligt intressantare att vara huvudtränare i hans hjärtas klubb Timrå IK..Än spela andra fiol uppe i luleå.

Sv: Silly Season 2025-26
Kollar på Florida - Tampa.
Har liiite svårt att se Lundmark ta plats i Florida. 😅

Sv: Silly Season 2025-26
angeroath: Osäkert. Tror det var samma skribent som yppade att Törnqvist letar boende i Timrå. Men kan ju blanda ihop och att det är sarkasm bakom som sagt.

Sv: Silly Season 2025-26
Villervalla: Haha ta ett piller.

Sv: Silly Season 2025-26
Villervalla: Tror det fanns en smula sarkasm i hans inlägg

Sv: Silly Season 2025-26
Villervalla: McDavid, Makar och Draisaitl letar också hus i Timrå. True story!1!1

Sv: Silly Season 2025-26
Timråhejjahejja: Men lägg ner ditt troll, han har fan haft hus i Timrå i många år, bor och skriven i Timrå, där har han bott i 25 år.

Har du kollat vart Törnqvist har kollat på för hus i Timrå, långt att pendla för honom blir det då isf.

2875106 · »