1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

Forum

2826897 · »


Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
0tto: Spelar man i andra perioden som man spelat i nästan varenda andra period så blir det torsk. Helt obegripligt att man inte släpper in 2-3 mål i de flesta andra perioder, totalt nedtryckta
Kommentera

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
sargad: Mot ett utav säsongens tre boogeyteam*

Vi har 0 poäng mot Färjestad och Linköping också. Dom båda möter vi hemma nu på lördag(FBK) samt på torsdag(LHC) nästa vecka. Chans till revansch tre gånger nu på slutet.
Kommentera

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
Knylan: Har inte landslags-Lasse varit ganska blek mot oss några år när vi alltid vann? Kanske därför.

Vore mentalt vältajmat om vi kunde inkassera en vinst mot säsongens boogeyteam nu när det drar ihop sig för slutspurt.
Kommentera

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
Herminator: Flashsscore har lurat mig!! 😂 eller så var det jag som kollade fel.

Knylan: Jaså? Har jag helt missat, men då får han kongopowers bara. 😂
Kommentera

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
Cobbel: Faktum är att Tobias Normann vaktat kassen för dem i varje möte den här säsongen. Oklart varför, men jag vill minnas att Roger konsekvent matchade deras tvåa även förra säsonger.

Nyckeln, som vanligt, lär väl vara att ta ledningen. Hittills har vi inte torskat en enda match den här säsongen när vi haft ledning efter förstaperren. Å andra sidan: gör vi inte förstamålet så brukar det bli förlamande svårt att vända på matchbilden. Ännu svårare mot de bästa lagen.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
jhnd91: Ja det är bra och dom har väl aldrig jobbat så hårt på att få folk till arenan som nu, man önskar ju att deras arbete hade lönat sig ännu bättre än vad det gjort i snittpubliken.
Men det kommer med problem också, dels det som du nämner om årskort (förvissa är väl de flesta årskortare så pass trogna att dom gärna skänker lite till klubben) samt att när det blir för vanligt med gratis/grovt rabatterade biljetter så finns risken för att folk väntar in nästa erbjudande och aldrig blir den där fullbetalande besökaren som man är ute efter.
Tror och hoppas att man har koll på dessa två faktorer och säkert ännu flera och att det långsiktigt kommer löna sig.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: tänkte om du hade missat det. Förut var det bara 48h men verkar som dom utökat det en aning.

Ja här är det glatt! Bra tendenser i 1a perioderna, lite sämre i 2a men fortfarande stabilt försvar och klassisk nedstängning i 3e. Helt klart sevärt.
Kommentera

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
Cobbel:
Var inte orolig, om det är jämnt när det är 5 min eller mindre i tredje så kommer Frölunda att få spela PP, var så säker. Dom kan nästan bara göra mål i PP

BARA TIKARE
Kommentera

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
Cobbel: Nja, de kommer med 6 raka vinster.
Senaste förlust var mot Brynäs borta och då med jämna 3-2 till Brynäs som resultat.
Kommentera

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
Knylan: De kommer med 5 raka i ryggen, vi med 2 raka. Nog fan borde vi väl kunna bjuda upp till en underhållande match idag. MEN! Vi vet ju samtidigt hur Lasse kongo är mot oss, i år har han ju haft nå jävla årets målvakt mode när han möter oss.

Har en önskan och det är att Landers kedja tillsammans med Skägget sätter några riktigt fina pärlor i sina första byten bara för att sätta tonen i matchen.
Kommentera

Timrå IK - Frölunda HC 2025-02-25
Löning! Och fjärde gången gillt mot de där jävlarna. Vi har varit nära men det har hela tiden tippat över i deras favör, känslan har varit att Roger tagit oss på ett helt annat allvar den här säsongen.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
En sak slog mig nyss. OM vi stöter på Brynäs i slutspelet. Nog 17 vore det på sin plats att Timrå IK bjuder in Lennart Jähkel att köra "Timrå tisdag" live innan nedsläpp då?
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
OlliOlla: Ska såklart göra det om/när jag har tid över :) Har inte hängt med i forumet senaste veckan. Men alla verkar vara nöjda och glada nu? Iaf nästan alla ;)
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: du kan fortfarande se Timrå - brynäs och Timrå - leksand på Tv4play under tidigare sändningar :)
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Fullsatt ikväll då alltså :) En match mellan två topplag och de två lag med bäst form just nu. Vi knäckte Leksand som var i bra form kan vi också knäcka Frölunda som vi ännu inte har vunnit mot i år? Det är väl på tiden kan man tycka.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Offerlamm: Hej alla glada timråiter! Och även ni andra. Kom nyss hem från 1v i solen i Spanien och gläds åt två vinster mot Brynäs och Leksand. Nu ser det trevligare ut i tabellen. Kanske borde sluta titta på matcher för då verkar vi vinna haha :) Har sett på highlights och det är verkligen fina mål vi har gjort. Vi verkar ha hittat spelet, har det varit rättvisa vinster? Kedjorna verkar iaf fungerar väldigt bra. Lundmark har gjort 2 fina mål och Lander ser mer aktiv ut än på länge. Vad är det som har hänt egentligen?! :)

Om vi vinner mot Frölunda ikväll närmar vi oss topp 3-4 och säkrar nästan en topp 6 placering. Men vi måste nog vinna 2-3 matcher till av de kvarvarande för att vara helt säkra på det. Vid förlust ikväll blir det nog svårt att komma bättre än 4a-5a. Färjestad har tappat rejält på slutet så de kanske vi kan gå om iaf.

Spännande tider framöver. Vi har hittat slutspelsformen verkar det som. Hoppas den håller i sig ända in i april.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
jhnd91: vet inte belägningen på ståplats men skulle man inte kunna köra några matcher för dem på stå helt gratis som tack för det skapar stämning.?

Full ståplats skapar ju även en attraktiv stämning för resten av arenan att vilja gå igen.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
OlliOlla: Haha ja så klart! Försöker bara tänka objektivt kring saken i att ha för mycket REA och tappa det argumentet till att folk ska köpa årskort pga billigare per match.

KHKmoonarn: Verkligen! Det har jag tänkt på många gånger, och det finns i princip alltid plats för just ett sådant initiativ rent platsmässigt. Luleå har ju alltid slutsålt även fast arenan är 60% belagd, är det för att kommunen kliver in och köper resten eller har jag drömt det?
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
jhnd91: du säkrar dock slutspelet med ett säsongskort, klart den största uspen. Sedan har du förtur på slutspelet med grundseriekort.

Jobbigt att kämpa sig igenom hela ökenvandringen och uppbyggnaden för att sen bomma biljett i finalen när vi säkrar guldet.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
jhnd91: Öronmärkta biljetter till låginkomsttagare och ensamstående?
Anmäl dig nånstans, vig 500ish biljetter till dem, 50:- styck eller något alltid.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Jag tycker det är väldigt bra att man försöker locka med erbjudanden, samt att gå på hockey inte blir en klassfråga när biljetter kostar 400+ kr och man kanske är ensamstående med tre barn. Mycket bra!

Det börjar snart dock bli direkt ovärt att köpa årskort, med tanke på alla dessa "gå 2 för 1", "3 matcher för priset av 2" osv osv. Jag personligen kommer fortsätta med årskort, men det skapar en fallhöjd dom inte hade innan, och det är möjligt att andra tänker att dom hellre köper lösbiljetter för en mindre kostnad än vad årskort kostar.

Har jag en lösning på problemet? Nope! :)
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Ja alltså 70 kr/biljett för samtliga, inte 70 kr för samtliga biljetter 😁
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Bra deal ändå. Sen tjänar man på att folk köper lite extra i kiosken för biljetterna var ju så "billiga".
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
The great one: De rear ju ut biljetter ikväll iaf, 70 kr för samtliga på stå och 120 för sittplatser
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
The great one: Lönen har ju kommit iallafall. Det kan ju ge ngr till i arenan..
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
…så är det märkligt schemaupplägg vi har med 4 av 5 hemmamatcher på drygt en vecka. Skönt för spelarna men knappast publiken. Blir svårt för publiken att orka med det ekonomiskt.

Jämför med Giffarna som har väl 5 hemmamatcher på 3 månader typ (vilket är galet lite).

Vi får vara glada om det blir 4500 ikväll på plats.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
puffe: Ikväll vill man se Rönnberg extremt röd i fejset.....
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
JonteD: vad har Gäsp gjort?
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Då har man bränt av lite deg på gnällbältets härskare.

Några plåtar inköpta till bortastå när Timrå IK gästar fu***** Örebro.

Lär väl även bli ett stopp på kullinarens kullerbytta Lion Bar innan match. Deras planka skojar man inte bort... Eller?;)
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Hank: Den där Gäsp som trakasserar mig kommer nog att få de lite svårt att skriva i någon bok efter att han o jag tagit en fika!!🤕🤕🤕🤬🤬
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Synct: riktig jävla fullträff på den tröjan!!!
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Hank: Fy, där vill man inte hamna, håll till godo
Uppladdat:

0x600-strimma_0lGNrDKsGqRbkYc.jpg

Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby:
Dom här var snäppet bättre.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
puffe: Härligt. Våran memory bank är redan full med citat från JFK , Gäsp och Modomille
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Per HApps: Tror inte det går hand i hand med teamsters värderingar att det blir black jack bord och tryckare 5 i två på Landers café
Kommentera


Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Den sparar jag i min memory bank. Kan bli en bumerang i framtiden, eller inte. Hoppas ni valde tallar bara
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
J20 Trummar på, 3-0 mot plastsjö!
Dom verkar onekligen fått ihop det på slutet.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Hur vore det om man gjorde om Anton Lander cafet till en riktig pub under slutspelet så man slipper stå som boskap i fyrkanten bakom stå.

Det är ju ovärdigt att stå där inne och trängas som i kön till Prive när det begav sig.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Nytt matchavsnitt!
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Hank: D.v.s nästa tillfälle Modo förväntas kunna hota på allvar i SHL...
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Hank: Sture-komplexet sitter hårt i Timrå-själen. Men underbar vinst för Republiken ikväll. Har hört så mycket om att det inte går att vinna som borta-lag på Hovet, Publiktrycket blablabla. men finns sprickor i Hovet, tydligen
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Saik-Småland: ska vi behöva dras med ytterligare ett Smålandslag i shl?
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Räkna inte bort Kalmar i slutspelet!
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
JonteD: En sak till som skulle kunna göra tröjan episk de vore om de inte ser förjävligt ut wö på axlarna för att påminna oss o alla vart vårt älskade TIMRÅ kommer ifrån!!🇺🇿😎 ?????
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Hoppas det. Modoiterna väntar också på Sture tröjan. Den förväntas släppas om 47 år
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Synct: Se till att den här tröjan kan bli verklighet om de går!!! Skulle sälja mer än allt tror jag!!
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Lilla farbrorn e såååå jäävla glad!!!! Även om dom får kvala men o slå rådisarna på Hovet indianskalp!!!!!🇺🇿🇺🇿🤣
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Jag var aldrig orolig.
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
ÖIK vann. Alltså Kalmar gör 7 mål borta mot SSK och 9 mål borta mot Löven.
Kommentera

2826897 · »