Zäta75: tar Växjö 3 pinnar mot SAIK och vi nollar mot LHC då jävlar blir det till att knapra stesolid i derbyt. Då har vi både Växjö och SAIK med hugg på oss. Jag är inte imponerad av vår form så att Rögle går förbi snart tar jag för givet
SMÅLAND: Som sagt 4p till bör räcka för topp 6. På 3 matcher. Gärna 3p hemma mot Linköping på torsdag annars blir det knivigt med derby och Växjö borta
Kom till ladan och skrik alla som kan på torsdag. Stödet behövs. 0p mot Linköping i år bl.a 2-6 hemma
Blake Slåhan: Japp, menade mest offensivt i detta fall. Eronen och Näkyvä är ju helt ofarliga framåt och de får ju smått panik och blir paralyserade när de får pucken på offensiv blå.
Olli Nomadinen : nu har ju vi i o f s också Växjö borta kvar men i sista omgången och förhoppningsvis är den betydelselös för vår del. LHC hemma och Modo borta borde ju ge minst 3 poäng. Även om LHC är ett riktigt boogeyteam för oss och ett derby på bortaplan är aldrig lätt så ska vi väl ändå få med oss 3 pinnar va? SAIK har Växjö borta och Brynäs borta. Om de tar 3 av 6 på de matcherna och vi tar 3 av 6, så är ju top 6 säkrad. Mkt spekulationer nu men jag vill bara understryka hur viktig dagens poäng var
Edlundpojken: Ser du hur det ser ut när det gäller som mest? Ännu bättre supportrar som är nöjda för att Timrå spelar i SHL. Timrå har noll poäng mot LHC denna säsong, Växjö sköljer över Brynäs med 7-2 och MoDo slåss för livet och måste vinna resten. Joo, det kan mycket väl bli 0 poäng.
Nisse på Mon or: I helvitte heller, LHC ska slås på torsdag , helst med klara siffror. Jag ska dit och leva om som en galning vid minsta LHC förseelse. Hoppas att ni som kan hakar på. Det är alltid för tidigt att ge upp. Ett hjärta är alltid rött.
pingvin: Straffarna var dåliga, sen är det alltid lotto. Det som var ännu sämre är förlängningsspelet. När vi väl vinner puck så tar vi inte hand om den, jag tror till och med att vi gjorde en ”rensning” i spel 3-3 när vi fick puckkontakt. Amatörmässigt.
Nisse på Mon or: så egentligen så kan man gå på semester ikväll för Timrå vinner inge mer matcher. Bra inställning inför ett slutspel att tänka att man är chanslös. Bra supporter
Läktarproffset: domarna förstörde matchen, som oftast mot Skellefteå och Färjestad. Klart det är svårt att få igång ett spel i tredje när man blir straffad av domarna.
Juel gör en kanonmatch, utan honom hade vi tagit noll poäng. Sen kan man ju inte skylla allt på domarna, vi viker ner oss i tre raka matcher, det såg ut som att vi började sätta en slutspelsform men nu hittar vi sätt att förlora. Synd att Svensson är borta, han hade käkat många minuter i en sån här match.
Trist! Extra trist att det blir torsk mot äckliga, äckliga Skellefteå. Man får väl ändå säga att det känns ”sådär” inför slutspelet. PP är bedrövligt, boxplay bra. Men utan ett PP kan man lika gärna lämna WO i slutspelet.
1 vunnen poäng när vi är utspelade i period 2 och 3,vinner väl inte en närkamp i offensiv zon o saknar eget spel helt o hållet. Juel galet bra o räddar oss.
russkiy medved blyat: Tanken var empty redan efter första, kändes det som. Tänderna släpade i isen halva sista. Dags att komma ner från höghöjdslägret nu.
1 vinst i Skellefte på 4 år sä allt.... 3 rak förlust.... Vinst mot Ante ä ett måst på torda annars så ryk snart kvartingen... Töm å glöm ikväll rabbuslingar så ladd vi tusen tä Ante i EON 💪💪💪 Vi få va nöjd mä 1 pinne ida!!
vonDöbeln: känns sådär att avsluta säsongen med formkurva som pekar rakt ner. Som jag sagt tidigare - energin är återigen slut och förlusterna kommer rada upp sig igen. Är de dåligt tränade eller varför har det sett ut såhär hela säsongen?
roger_sundsvall: men och börja med så har domaren gjort allt för Skellefteå ska få allt med sig ikväll och dom fick sin vilja igenom. Men sen förstår jag inte varför man skjuter på straffar? Ska man inte dribbla på straffar ? Kanske bara va så när man var ung
Zäta75: Kan inte bara luta sig mot Hållander som ska bära Timrå match efter match. Nu MÅSTE alla kliva fram och höja sig annars inget topp 6 och det är ett fiasko med det laget man har
Jag är inte imponerad av vår form så att Rögle går förbi snart tar jag för givet