1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 596966 inlägg · 6216 ämnen

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

2856285 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Kvartsfinal 2025
KulltorpsOlli:
Jag såg din kommentar här om dagen:

"
Det behövs helt klart hårdare straff för filmningar inom hockeyn. Den skiten har totalt förstört mitt intresse för fotbollen, och vi vill inte få in det inom hockeyn tack!
Men man får sluta mesa på med straffen. Menar man allvar med att få bort filmningar så får man visa det i straffskalan också.
"

Jag håller med dig om att filmningarna måste bort från hockeyn. Problemet är det här" och vi vill inte få in det inom hockeyn tack! "

Det var premiär i Allsvenskan och Superettan den här helgen.

OCH det var Luleå hockey och Brynäs IF som utövade de värsta dykningarna. Hockeyn har rent faktiskt passerat fotbollen. I synnerhet om man tar i beaktande att Indrasis inte ens anmäls till disciplinnämnden. SHL har förutsättningarna för att stävja filmandet, men väljer att låta bli.

Anledningen till att Luleå får böter är att domaren inte blåser för den filmningen. I anmälan framgår att han försöker luras. Med Indrasis så blir domarna dragna vid näsan och vill inte skylta med sitt misslyckande. Tragiskt, än mer tragiskt när man ser Timrås Youtubekanal och Hartmann får en kommentar från linjedomaren om att timråiten inte blev liggandes, därav ingen utvisning...

Huss, som överhört konversationen, gormar. Ska vi börja filma!? Han får inget svar på frågan.

SHL har tappat allt.


youtu.be/r8b0fOp747E?si=gR57wAgoioVuZkUw

Sv: Kvartsfinal 2025
SebastianH: man vill få igång Hållander i sista bytet i en match man ligger under med 5-2? Helt omöjligt, som coach måste man veta att motståndarna kommer ta gratischansen att puckla på våra stjärnspelare. Naivt av Timrå. Jag menar att vi har köpt grisen i säcken med Jokinen. Vi köpte honom på att han skulle komma med en revolutionerande ishockey som sen hela SHL skulle ta efter. Så blev det ju inte överhuvudtaget. Sanningen var väl att SHL visade sig vara en mycket bättre liga än något han hade coachat i tidigare så motståndarna dödade den här höga pressen ganska tidigt av säsongen. Sen blev det pisk av FBK hemma med 6-0 (?) och efter det var det ”defend defend defend”.

Vi kan ju alltid sitta här och säga att det inte är konstigt att lilla Timrå förlorar mot stora starka Frölunda eller Färjestad eller Luleå eller Brynäs men sanningen är ju att vi aldrig haft ett bättre lag än nu men gällande matchcoachningen ser jag ingen skillnad alls på Jokinen eller Ante Karlsson/freddan. Samma upplägg med PP där man sätter allt krut på en lina och skiter i den andra. Samma jamsande med målvakterna. Samma upplägg där hela laget vilar på axlarna på en eller två stjärnspelare.

Man kan ju omöjligen veta säkert men jag tror vi hade varit på exakt samma plats idag om vi kört vidare med Ante Karlsson. Är det en katastrofal säsong vi gör? Inte på något sätt. Men känslan är lite att vi hade kunnat få ut mer av det här laget och nästa säsong kommer det vara en annan identitet, har chansen gått oss förbi?

Sv: Kvartsfinal 2025
Olli Nomadinen Zoogin62: Ärligt talat ser ju spelet inte ett dugg bättre/sämre ut än när Ante tränade Timrå.

Tror helt enkelt att laget inte är bättre än så här. En kedja är ju aldrig starkare än sin svagaste länk. Det vill säga; backarna i Timrå IK. Både Ante och Jokinen har fått göra vad dom kan med materialet som står till hands. För ärligt; vilken av våra backar kommer det att bli huggsexa efter bland övriga shl-lag om vi skulle släppa alla nu på stört? Svensson skulle möjligtvis vara intressant för andra lag. Nässén borde också betinga ett visst intresse. Men annars? Zero. Nada. Zipp och ingenting. Om inte Leksand letar backar vill säga.

Dessutom har vi också ganska många forwards som inte är supersnabb på skridskorna (jämfört med övriga shl-lag) och ganska sköna i liret. Pettersson, Dahlén, Lander, Wedin är ju inga speedkulor som har attackhjärna. Dom trivs bäst med lite yta och att lägga sköna flippar, hitta en passning och dra ett skott i krysset. Missförstå mig rätt här nu; dom är duktiga på det dom gör och enormt värdefulla. Men det är lite väl många av våra kanoner som inte har farten naturligt. Framför allt i ett slutspel blir ju det uppenbart.

Tror dessutom att "spelsystem att luta dig mot" och "förändra matchbild" är lite utav supporterflosklar. Klart som fan att dom har ett spelsystem att luta sig mot. Det är ju fullblodsproffs. Dom ska ju kunna det i sömnen. Jokinen också. Däremot tror jag att vi saknar spelare för att lyckas göra det basala när det går emot. Det vill säga; lägga djupt, vara tunga, snabba, checka i den nivån det behövs. Oftast när lag vänder matcher är ju det taktiken - lägg djupt och jobba utav helvete och kasta varje puck du får på mål. Det är ju inte så att lagen helt plötsligt börjar spela på ett heeelt annat sätt. Man gör det oftast enklare och jobbigare. Rakt mot mål. Timrå IK saknar den kvaliteten helt enkelt. Eller det är för få som har det spelet i sig. Spelar ju ingen roll vilken instruktion Dahlén får; han kommer fortsätta att snirkla och försöka hitta öppnande passningar (extremt skicklig på det dock). Det ligger i hans hockey-dna. Han kommer inte att lägga puckar djupt och vinna närkamper.

Timrå IK har en fantastisk jävla kärna av hemvändare, men den är inte superkompatibel med hockeyn som spelas idag eller den hockey Jokinen vill spela. Skickliga, men lite för långsamma och omständliga.

Allt det här kombinerat är ju anledningen att Timrå inte lyckas vända matcher, eller kuka upp sig big time mot Frölunda. Det ÄR vår sanning och det finns inget spelsystem i världen som ändrar det. Däremot finns det en jävla skicklighet i det laget är bra på och bär det med så bär det jävlar i mig med.

Jokinen har gjort jävulskt mycket bra för Timrå. Det kommer visa sig framöver. Och kanske är det inte i år som är den bästa säsongen med honom? Det tar tid att vända en färja, att hitta rätt komponenter som kuggar i. Kanske går det bättre nästa år när backsidan (hoppas hoppas) är bättre byggd för att klara Jokinens spel. Om han nu är kvar nästa år vill säga.

Visst är det tröstlöst att det bara rullar på under matcherna. Men det var samma visa när Ante coachade. Det kanske handlar om handen man har att spela helt enkelt?

Nåväl. Imorgon vinner Timrå och tar det till game seven. Aldrig i helvete att Hållander kliver av isen poänglös. Aldrig..

Sv: Kvartsfinal 2025
Blake Slåhan: Är inte villig att vara varken oense eller enig med hur du ser på det.

Jokinen kan mer hockey än vad hela hockeysnack kan tillsammans.

Målvaktsprincipen. TJ kan haft en känning relaterat till sporten. Eller en från privatlivet. JJ kan ha varit mer framstående på träningar och/eller i gruppen. TJ kan ha varit tvärtom. Tendenser i M4 som ansågs positiva kan hänvisas till JJs närvaro.

Defend defend defend. Mål görs när man anfaller. Anfallsspel börjar alltid efter man försvarat sig. Oavsett zon, oavsett hur man försvarat sig. Vikten av att alla 5 engagerar sig i försvarsspelet avgör utgången vid omställningen. Samma 5 spelare bidrar i att pucken ska transporteras in i motståndares mål genom dom zonerna som återstår ifrån omställningspunkten. Här är lagets första problem. Skillnaden på skills och vanor i dom två olika lagdelarna. Det är ingen slump att dom få snabba omställningarna med genomskärare kommit fram till #23, #91, #72 mer frekvent än några andra
När backarna vill vända upp spelet snabbt med instick eller genomskärare till typ #54 och #29 är dom markerade eller i skugga, för dom var spelbara 2 sekunder innan backarna förstod det.
Den här synken har straffat laget hela säsongen.


Varför Hållander spelade när allt var kört? Det säger ju sig själv. Han har ju noll självförtroende och detta är ett av alla halmstrån Olli har försökt i matchserien för att få tillbaka det.

Sv: Kvartsfinal 2025
Zoogin62: man kan välja att titta på hockeyn som en serie tillfälligheter som ibland renderar i en vinst och ibland i förlust. ”Idag vinner vi för igår var vi så jäkla dåliga att nu jäklar studsar killarna tillbaka!”

Eller så kan man se på hockeyn som ett parti schack. Trender i spelet som tippar över åt det ena eller andra hållet över tid. ”Idag vinner vi för vi är inne i en bra trend och har släppt få målchanser i skottsektorn sista 5 matcherna”.

Jokinens coachande i slutspelet (och större delen av säsongen) tycker jag lämnar en rad frågetecken. När han kom in så var det den bländande forecheckingen som skulle få motståndarna på fall men coachen pratar bara ”defend defend defend”. JJ får stå igår för att Jokinen har nån filosofi att om man vinner så får man stå nästa, det är ju helt otroligt att vi vilar seriens bästa målvakt en sån match. Nu var det inte JJ’s fel att vi förlorade men principen är ju katastrofalt dålig i en slutspelsserie. Lägg till att OJ spelade PP igår, man ställer ut stjärnlinan i matchens sista byte då torsken är klar och folin börjar direkt veva på Hållander. Hur tänkte Jokinen där? Det är slött.

Han må vara en karismatisk ledare men jag tycker coachingen är lat. Man kan inte gå långt i SHL-slutspelet med käcka tillrop, man behöver en djupare strategi.

Sv: Kvartsfinal 2025
Sputnik1: jag tror som dig ang scenariot om game 7 men vi ska väl spela matcherna först. T o b m måste vi vinna imorgon. Hur skiter jag i, bara det går till sju matcher

Sv: Kvartsfinal 2025
har inte nästan hela säsongen varit upp/ner?
o inte bara för oss, de gäller även fler lag
kolla på saik t.e.x ,dom va nere i tabellen
i morgon petar dom bort fbk.
vi spelar grym hockey,där vi kan slå alla
varvat med uselt spel, de håller inte,
men att ge upp redan nu, är inte ok.
vi kan mkt bättre !!!
juel kommer att stå imorgon/ev onsdag
skulle va jädra skönt o knäppa rönnberg på näsan,
han sa: ju fler matcher gynnar frölunda

Sv: Kvartsfinal 2025
Jag har sagt det hur länge som helst.. backarna är Timrås fall. Att vi har en bra defensiv stavas Skägget och forwards. Fattat inte hur alla tror att Olli ska kunna få till en bra ishockey med halva backuppsättningen som har samma fart på rören som min 5 åring till pojk... som dessutom inte kan vända upp snabbt, slå en hård första pass och skapa tempo. Var ända jävla match får forwards vända hem å börja om igen för att vi ska kunna få iväg ett halvdant pass från backar upp på forwards. Det är supertydligt att det är så. Det är detta lag vi har i hallen. Gör vi dessutom inte mål så vinner vi inte. För chanser bränner vi som satan.

Sv: Kvartsfinal 2025
Zoogin62: så är det ju för Timrå supportrar med starkare hjärtan än förnuft…

När ”vi” är som vi ska är vi som ska. Starka trygga positiva!

Men sen är ”vi” ”kuklösa” och då blir vi hmm osäkra…

Så ventilerar vi här och får ur oss skiten tills en stor stark supporter kliver in och förklarar typ: so what! Vi håller inte på ett lag i HA nästa säsong!

Och så planar det ut…

HS i ett nötskal!

❤️

Sv: Kvartsfinal 2025
1 ev 2 matcher kvar
nu vill jag se hela laget växla upp
töm/glöm det som varit
får vi en 7.e i gbg, kan allt hända

Sv: Kvartsfinal 2025
Zoogin62: Åh. Bra svar, tack för det. Nä jag kommer inte byta åsikt i händelse av en vinst i morgon men ja jag kan se Ollis positiva betydelse i det du nämner. Så precis som du möter mig lite ang coachandet, eller bristen på det, så möter jag dig här. Går vi till semi och jag ser förändringar i Timrås sätt att spela som konkret ger resultat och kan kopplas till direktiv från Olli så kommer jag högst sannolikt att byta åsikt igen dock

Sv: Kvartsfinal 2025
Olli Nomadinen : Är helt säker på att du kommer att återigen byta åsikt om vi vinner imorgon.
Håller med om att Olli kan utveckla sitt sätt att coacha, helt klart. Men jag tror och tycker att han har lyft Timrå IK markant. Spelare vill numera spela för oss, han har satt oss på kartan och gjort oss till en attraktiv klubb!

Sv: Kvartsfinal 2025
Zoogin62: Jag orkar inte tjafsa med dig. Jag inledde med att hänvisa till vad Blake skrev av precis den anledningen. Han konstaterade att han svängt fram och åter i uppfattningen av Olli och frustrerats över detta men att polletten nu trillat ner och jag relaterar till detta

Nu kommer du troligtvis svara med mer onyanserad galla eftersom det inte är din främsta gren att läsa och verkligen försöka förstå vad någon faktiskt menar. Men det kommer jag inte bemöta utan det får räcka med det här. Såvida du inte helt plötsligt blir konstruktiv men det har jag otroligt svårt att tro

Sv: Kvartsfinal 2025
Olli Nomadinen : Du har vänt "kappa" hela säsongen.
Ena dan är Jolkinen gud och nästa dag så är han skit!
Jag förstår inte hur du orkar!
Nämn nån annan tränare som är tillgänglig och bättre?

Sv: Kvartsfinal 2025
Olli Nomadinen : Jag ser det som en kombo. Backsidan är en svaghet. Men samtidigt så kan vi få ut mer av laget än vad Olli får stundtals.

Jag kan också hålla med om dig angående att det känns lite väl som att vi förlitar oss på in your face, mer än att det handlar om ett taktiskt spelsystem, i djupa drag.

Speciellt få det känns ganska talande att vi orkar spela intensivt en viss tid i matcherna, men får vi inte utdelning. Så är vi lika mentalt små som förra säsongen. Man har ju märkt väldigt tidigt när vi kommer vinna eller förlora en match den här säsongen.

Visst att Jokinen snackar om "trust the structure" etc.
Men många gånger så känns det som att han har svårt att detaljstyra matcher, och anpassa spelet efter matchen gång. Särskillt när vi ligger under som sagt.

Sen har förvisso spelare sagt, inför slutspelet att Jokinen lagt om spelsystemet litegrann och att man håller på att anpassa sig till det.

Jag hoppas att jag är ute och cyklar, att det är en process och att det tar tid att förändra en kultur i en klubb.
Men jag är skeptisk, det kan jag inte dölja.

Sv: Kvartsfinal 2025
Eugen Sandberg: Helvete vad jag håller med varenda ord du skrivit i samtliga av dina senaste inlägg. "Roger hallå" t.ex används totalt finesslöst, helt utan känsla för feeling. Den hade varit rolig en enstaka gång när Roger och Frölunda redan varit ur balans. För att stressa lite extra. Inte i var och vartannat byte oavsett om vi leder eller inte

Sv: Kvartsfinal 2025
Bragd-Birger: Jag är beredd att skriva som Blake S.... polletten har till slut trillat ner. Det blev plötsligt glasklart hur topparna kan följas av så djupa dalar. Det blir så när man saknar ett riktigt spelsystem. Nä, jag tror inte att det handlar om ett satans invecklat men genialt spelsystem som Olli försöker sätta och som spelarna inte lärt sig. Jag tror det är bullshit.

Närmare sanningen är att Olli förfogar över ett sjuhelvetes lag, ett lag som när det är påslaget kan se närmast oövervinnligt ut. Men det saknar ett spelsystem att luta sig mot de kvällar rälsen är lite grusad. De är totalt handlingsförlamade när de stöter på patrull, vilsna.

In your face är inget spelsystem, det är en inställning. Och i sporten ishockey krävs minst 100% inställning för det mesta, när det gäller In your face ännu mer.

Utöver detta undrar jag över Olli och hur han mår eg? Han ser mest ut som en ledsen hund. Pittbull förvisso men som sagt, en ledsen sådan. Han ser ut att längta bort (hem?). Inför första matchen noterade någon här detta men det viftades bort med storkukslugn. Vi vann och det kändes som en rimlig tolkning. Nu är jag inte lika säker, nu tolkar jag mer in håglöshet....

Sv: Kvartsfinal 2025
Eugen Sandberg: var kul första gångerna. Nu är det mer löjligt

Sv: Kvartsfinal 2025
Hypocrisy: vill bara lägga till att jag får skamsköljningar när ”Roger hallå” ropas. Vi borde kunna bättre. Reta Friberg för att han ärbäst tränad i ligan är ju fan bättre.

Sv: Kvartsfinal 2025
Eugen Sandberg: Jag personligen tycker oftast han beter sig som en grin-olle, typ som när han står och gnäller på domaren trots att dom vunnit matchen, eller som när han hånar Lander efter förra hemmamatchen. Han håller på med mycket såna grejer. Men absolut han är en jävligt duktig tränare, har vunnit coachmatchen mot oss överlägset den här serien.

Sv: Kvartsfinal 2025
Andersson: men det kan väl inte förklara besattheten av RR. Tycker vi har såna sjuka mindervärdeskomplex i delar av denna underbara förening så jag vet inte vad.

Min absoluta känsla är att domarna varit ungefär lika bra för båda lagen. Däremot har FHC varit bättre än TIK. Det retar mig som fan, för jag känner att vi borde vara betydligt bättte än dem.

Sv: Kvartsfinal 2025
Bragd-Birger: Bra analyserat👍

Vi sa också hur vi kan ge Friberg så jäkla fria tyglar! Får ju göra lite som han vill emellanåt utan att vi nitar fast han eller stressar på mycket mera.

Hållander har ju genast nästan två man på sig. Helt obegripligt att vi inte ligger tätare och hårdare på Friberg. Är ju helt klart coschmiss detta!

Och sån passivitet i boxplay är ju beklämmande. Måste ju vara mycket mer aggressiv och stressa de. Kan ju inte bero på orken. Nog för att Hållander och Kapanen spelar mycket men är det så att de inte orkar pressa så byt då.

Finns en del saker man reagerar på och undrar hur Jokinen egentligen ser på det. För att inte tala om målvaktsvalet igår...

Men är inte kört än även om det mesta pekar mot Frölunda avancemang. Men vinst imorgon och är ju inte en helt galen tanke så då är det ändå upplagt för lite frossa hos Göteborgarna på onsdag. 💪😁

Sv: Kvartsfinal 2025
Eugen Sandberg: Eller för att '' storlagen '' får alla #¤%& fördelar samtidigt som dom flinar åt oss när de går emot . Förra hemma dvs match 4 var de ju 2 fel . Vårt 2-0 skulle ha godkänts men absolut inte deras 1-1 . Tur de gick vägen ändå

Sv: Kvartsfinal 2025
Smokey: Det hade varit obetalbart om Olli började svänga sig med uttryck som "Big Dick Aura" :)

Sv: Kvartsfinal 2025
Varför är så många besatta av Roger? År det för att han är sjukt framgångsrik? Är det för att han ser bra ut för sin ålder? Är det att han ofta vinner coachmatchen mot oss? Är det för att han visar känslor?

Genuint nyfiken eftersom jag inte förstår. Vi borde ju fundera mer på hur vi kan väcka Hållander eller sluta se så förbannat små ut i egen zon långa stunder.

Sv: Kvartsfinal 2025
Bragd-Birger: är det ingen som tror på olli eller laget och framtiden för Timrå ? Visst det är tungt nu men sen får man inte glömma bort att dom möter ett Frölunda som varit i toppen i flera år och är ett bra lag så att dra 6 matcher med hopp om 7 så är det ändå helt okej och hade Timrå hade haft fler backar att rulla på när alla var skadade eller forwards som kunde konkurrera om att spela i topp kedjorna så tror jag det hade sett annorlunda ut. Nästa säsong så kommer dom förhoppningsvis har fler spelare som konkurrerar om exakt alla platser och inte faller på 1-2 spelare som ska leda laget.

Sv: Kvartsfinal 2025
Bragd-Birger: Ord! Översätt ditt senaste inlägg to finnish inglish, jag ser till att det rullar som skärmsläckare på nya pekskärmen i omklädningsrummet;)

Sv: Kvartsfinal 2025
Villervalla: Hudik vinner till slut och har 2-0 i matcher.

Sv: Kvartsfinal 2025
Knylan: kuklösa, indeed.
Är det något Timrå verkar ha i sitt DNA den här säsongen är det total skottovillighet från backarna. Plan A-R ungefär är "leta pass" eller "slå i rundeln".
Svårt att tro att Olli vill se något annat, med tanke på att Nässéns obegripliga icke-skjutande föregåtts av en jävla massa liknande situationer under 52 grundserieomgångar.
Det finns liksom inte alls i någon form av inlärt beteendemönster.

Man får nästan känslan av att ingen timråspelare (eller coacher) varit med i slutspel tidigare. Det här är inte tiden då man klapp-klappar sig in i highlights på Youtube. Det här är brötandets, kämpandets och fulmålandets tid.
Frölunda har fullständig koll på det. Dom grinar inte när Timrå snirklar runt och för spelet. Dom spelar fysiskt och vräker in puckar mot mål och ser vad som händer.

Det vibbar inte heller direkt storkuksaura av faktumet att Frölunda har e n forwardsdynamo (Friberg), men vi har inte gett honom en riktad fysisk uppvaktning över huvud taget. Istället ger vi honom yta och t o m fri lejd så att han kan trava in från sargerna och skapa målchanser.
Obegripligt. Frölunda å sin sida har konsekvent koncentrerat sig på Hållander, och fått honom totalt ur rytm från match 1 - och därmed framgångsrikt neutraliserat vår förstakedja (i synnerhet när man "råkade" ta Jonte lite hårt senast).

Nej, Timrå spelar alldeles för naivt och mjukt.
Tycker spelet i special teams övertydligt sätter själva mindsetet på sin spets. I PP är vi alldeles för omständiga och söker den där öppnande passningen. Precis alla i Frölunda vet exakt vem som man vill ska lägga avgörande passningen, och vilka som ska avsluta. Dom tackar och tar emot. Vi fortsätter nöta och hoppas.

I BP vet Frölunda exakt hur dom ska få oss att krympa vår box, sen profiterar dom när den blivit så liten att diagonala passningsvägar är öppna.
Obegripligt att vi inte löser det. Vi bara tuggar, match efter match. Är det där Juel ska rädda oss med 3-4 plusräddningar/match?

Jag är till ungefär 99,7% övertygad om att vi inte grejar det här. M ö j l i g e n kniper vi matchen i morgon. Kan t o m bli en typ 4-1:a. Men aldrig att vi tar en gejm 7. Om nu inte mirakel sker, då.
Och på det stora hela kommer jag vara nöjd med säsongen ändå. Vi kom topp 6, vi lirade hyfsat jämnt med tabelltrean, fint så.
Men förbannat surt är det, när man tänker på att vi - faktiskt - i år hade en seriös jävla chans att nå final. Brynäs i en semi känns klart görbart.
Oroväckande är också känslan av att Olli inte direkt imponerat i sin coachning, taktik eller spelarförberedelser. Att han var hyfsat nöjd efter två perrar igår t ex övergår mitt förstånd. Fanns inte en suck att vi skulle plocka hem matchen utifrån hur vi spelat fram tills dess - oavsett vad XG eller annan "underliggande statistik" säger.

Men, men. Det är en säsong i höst å.

Sv: Kvartsfinal 2025
Hoppas på att upprepning av KHK serien. Så är ju en del i laget som gjort det förut.

Sv: Kvartsfinal 2025
Kollar Hudik - SH, Rönnelöw spelar för Hudik, får de plocka in spelare hur som? Btw 2 - 2 står det och förlängning.

Sv: Kvartsfinal 2025
The great one: Självklart tror jag och hoppas på vinst imorgon. Vi målade bara upp ett scenario hur en eventuell förlust skulle kunna bli smärtsammast möjligt. Men jag föredrar jo såklart att Anton Lander bökar in ett mål i sudden och åker raka vägen till Frölundas bås och vrålar Röde Roger rätt i ansiktet.

Sv: Kvartsfinal 2025
The great one: Folk kommer tro och ge allt imorn i SCA. Men tyvärr. Hedersamma förluster och uttåg ur slutspel är vårat expertområde. Det sitter i blodet.

Meen nån gång så måste det ju brytas. Ser mer än gärna en vinst imorn så Frölunda får svettas lite över en match 7.
Där vi egentligen har allt att vinna i så fall.

Sv: Kvartsfinal 2025
The great one: Det kräver mer styrka att våga tro på något än att ge upp och slippa anstränga sig.

Det visar karaktären på en människa och kollektivt smittar sånt av sig, tycker tametusan att vi supportrar har ett ansvar att visa att vi tror på det här nu oavsett hur jobbigt det är och vilka odds!

Ja fallet blir högre när man tar höjd och vågar tro på det och det inte går. Men vi är tvungna nu!

Nu samlar vi mod och kraft och visar grabbarna att vi tror på dom så kanske vi kan ge dom det där lilla extra för att klara av detta!

Nu kör vi!!

Sv: Kvartsfinal 2025
Chrille: Bägge lagen har fått ärva några avlagda leksaker

Sv: Kvartsfinal 2025
Hypocrisy:

Eller så hänger Hållander ett hattrick. Hur vore det om Timråsupporters kunde tro på en seger en gång, vore fint. Kanske går bättre då.

Sv: Kvartsfinal 2025
Hypocrisy: Precis. Helt utan omsvep godkänner man målet i vanlig Frölundaordning utan att granska eventuella reprisbilder.

Sv: Kvartsfinal 2025
Spännande i kvalet till allsvenskan. Ni håller väl på lille lillebror Hudik över store lillebror?

Sv: Kvartsfinal 2025
Sputnik1: Det låter troligt. Eller så bredsidar Friberg in pucken i förlängningen samtidigt som han står i målgården och hindrar Juel. Domaren godkänner målet direkt.

Sv: Kvartsfinal 2025
Sputnik1: dom har haft sitt flaxx
nu är de slut
De kpmmer jämna ut sig, lugn

Sv: Kvartsfinal 2025
Olli Nomadinen : Jag har dock fått en uppenbarelse.
Vi skall lida som Timråiter. Så det blir vinst och sen detta scenario.

Det blir Förlängning i match 7 och vi gör avgörande målet, Tror vi.... Videobedömning och ett felaktigt bortdömt mål.
Bytet efter har Svensson pucken i egen ägo i egen zon. Skall därmed lägga en pass men klubban går av. Frölundaspelare får tag på pucken och kontrar in vinnarmålet."👍

Sv: Kvartsfinal 2025
SuneMangs: Grattis till semiplats.
Ser att ni har många nordmerikaner, det kanske är ett framgångskoncept i slutspel? Och andra sidan har Löven bevisat motsatsen några gånger.

Sv: Kvartsfinal 2025
Sputnik1: Skellet el FBK. Jag skulle inte räkna bort FBK riktigt än

Sv: Kvartsfinal 2025
SuneMangs: Tyvärr. Ni lär få Eventföretaget Frölunda.(I en möjlig final) Mer kisscams åt folket!

det blir skellefteå i semi för er del om vi ryker va?

Sv: Kvartsfinal 2025
Shoon:
Match 1. 25 - 22 till Timrå.
Match 2. 31 - 26 till fhc.
Match 3. 46 - 44 till Timrå.
Match 4. 29 - 28 till fhc.
Match 5. 35 - 24 till Timrå.

Totalt 160 - 150 till Timrå.


Senaste tre matcherna har laget som vunnit tekningarna förlorat matchen och med denna varannan tekningsvinst så ska frölunda vinna tekningarna på måndag. Så det blir tydligen en match 7.

Sv: Kvartsfinal 2025
Nu har vi gjort vårt. Jag hoppas ni gör er plikt i återstående matcher också så vi möts i en semi som kan gå till historien.

Lycka till i morgon, klyktattare! <3

Sv: Kvartsfinal 2025
Jag kräks om vi återigen spelar ut dom efter noter men inte tar betalt och dom gör slumpmål på var tredje skott.

Sv: Kvartsfinal 2025
Shoon: 35-24 i Tik favör. Är helt ok😁

Sv: Kvartsfinal 2025
Sputnik1: Ni kan väl mycket väl vinna match 6 för så överdrivet bra tycker jag inte att Frölunda har varit och i en ev sjunde avgörande kan allt hända fråga Björklöven.

Sv: Kvartsfinal 2025
Joslan00: samtidigt tycker jag att FHC går för studsarna medans Timrå ska skapa en serie på 16 vm passningar och skott i kryssen.

4e linan får vi vara nöjd med för dom tar pucken på kassen och fyller på.

Det har varit positivt för målproduktionen…

2856285 · »