Är och hämtar upp dottern på Nordichallen och utanför står Bodens hockeys spelarbuss STRIPAD.... Ett lag i hockeyettan har en spelarbuss som är stripad med klubbloggo medan vårt älskade lag I SHL åker runt med "byberg o nordin"...... Ibland skulle man vilja att vi kunde vara lite mer SHL-mässiga på ALLA plan.
Nisse på Mon or: Barre kör på som ett ånglok och lirar i förstakedjan. Jonte har hittat bra kemi med Friberg och har många bra anfall, bland annat friläge precis men han har inte riktigt målskyttet ned sig just nu
DrCox: I jämförelse så torde det för Timrås del hursomhelst vara betydligt lättare att "flytta på" sittplatser än vad det hade varit med en loge som i Modos fall.
Villervalla: Eftersom att vi i dagsläget inte har någon som helst konkurrens om att få tag i ett årskort på långsidorna så är den föreslagna ändringen bara positiv - särskilt om det gör att vi inte får en straffdebitering på TV-pengarna.
Ingenting drar mer publik än upplevelsen att kunna säga "jag fick tag i en biljett".
Som det är nu så är ju klubben snudd på benägen att inte bara ge bort biljetter gratis utan även betala taxi och trerätters i restaurangen för att få kroppar på stolarna.
När vi ändå är igång så borde vi kapa lite platser på kortsidan där vi har bortastå nu och göra en ORDENTLIG "skybar" bar där uppe med tillhörande extra toaletter, och sedan smälla upp en kanonfin bortastå på motsatt sida Permobil med egen ingång och kiosk + toaletter där den tidigare varumottagningen var (höger om biljettkassan).
Men jag har en biljett till Freak Kitchen som spelar på Pustervik i Göteborg ikväll. Om nån där i närheten skulle vara sugen så har jag en gratisplåt över, sonen (som dömt hockey med Småland) kunde inte följa med.
Nisse på Mon or: Dessvärre har de väl räknat med att på 20 år så handlar det om åtskilliga miljoner de går miste om. Som inte de där 40-50 platserna lär vara i närheten att löna sig att ha kvar.
Det handlade ju flera hundra tusen de går mist om varje säsong.
Men tv4 borde kanske ta tag i sina egna bekymmer. Typ att leverera en vettig sänding i 1080p åtmindstone, för den summan man betalar varje månad..
Nisse på Mon or: varför vill du att klubben i ditt hjärta ska kompensera dig med pengar? Mcdonalds, visst. Men vem vinner på att parasitera på sin egna klubb?
Det verkar som att jag har säsongskort på sittplats, högst upp i mitten, där det tydligen ryker 40-50 platser. Hur ska Timrå IK kompensera mig för det? Jag hade tänkt ha platsen kvar i 20 år till för 120.000 ?
Tre grader fel vinkel. Måste bygga om och förstöra arenan för annars tillkommer böter med 100papp per säsong. Vad är detta för galenskap? Är det inte snarare bättre att ha kameran lite mer uppifrån, eller är Västerviks ishall där man bara ser pungen på spelarna idealet?
Vinkeln är bra men det krävs att man zoomar mer än vanligt för att det ska bli optimalt.
Minns förr när Elitserien gick från lador till arenor och man hade dom flesta kameror uppe i taken i dom nya arenorna. Då blev det fågelperspektiv på samtliga arenor men man tappade närheten till isen. Därför ändrades detta för några säsonger sedan. Tror FBK var först ut. Vi har dock en ok vinkel pga av att vi inte lider av två etage som övriga arenor. Så att vi skulle behöva sänka kameravinkel ytterligare borde inte behöva vara ett krav.
Problemet med vinklar gällande kameror och sändningar är att det oftast zoomas in för lite. Man behöver inte se hela isytan samtidigt. Man ser hellre spelarnummer och får en närhet till spelet.
Sputnik1: det är ett visst fågelperspektiv i SCA. Jag gillar det. Men finns ju krav på en viss vinkel och ”samma syn som åskådarna” men jag har aldrig gått på en match live där jag ser 5% av plan. Flyttas kameran ner så blir man mer beroende av vem so. Sköter kameran, i vissa arenor får man noll koll på vad som händer 5m från pucken. Hatar detta. Jag tycker våran vinkel är bäst men vet många motståndare som inte alls gillar det, antar att dom är vana med sina låga sändningar.
Henrik_Tikare: Har definitivt inte upplevt att det varit nått att anmärka på angående kameravinkeln. kassy att vi kommer tappa vårdefull inkomst där nu.
ST har en artikel om att kameravinkel i sca Arena är fel och behöver flyttas ner så vi tappar 40-50 sittplatser på långsidan. Jag har inte tänkt på att Tv bilden är något problem när Timrå spelar hemma.
Olli Nomadinen : Panu Mieho en vända till.. Hehe, nej men blir väl nått i klass med den typen av spelare om det ens är aktuellt..
Ser gärna nån som har lite näsa för mål i allafall, eller som kan hamna i ett stim i ett slutspel och spotta in nån balja. Men först och främst kan spela med lite tyngd och bita fast pucken i offensiv zon!
Vår botten 6 har varit för uddlös tyvärr. Där måste vi öka kvalitén till nästa säsong!
Olli Nomadinen : det behövs någon som utnyttjar kroppen och retar motståndarnas bästa spelare! Eisenmenger hade alla förutsättningar att ta den rollen. Men tyvärr så fattade han inte det!
Ett lag i hockeyettan har en spelarbuss som är stripad med klubbloggo medan vårt älskade lag I SHL åker runt med "byberg o nordin"......
Ibland skulle man vilja att vi kunde vara lite mer SHL-mässiga på ALLA plan.