…så är det märkligt schemaupplägg vi har med 4 av 5 hemmamatcher på drygt en vecka. Skönt för spelarna men knappast publiken. Blir svårt för publiken att orka med det ekonomiskt.
Jämför med Giffarna som har väl 5 hemmamatcher på 3 månader typ (vilket är galet lite).
Vi får vara glada om det blir 4500 ikväll på plats.
Hank: Sture-komplexet sitter hårt i Timrå-själen. Men underbar vinst för Republiken ikväll. Har hört så mycket om att det inte går att vinna som borta-lag på Hovet, Publiktrycket blablabla. men finns sprickor i Hovet, tydligen
JonteD: En sak till som skulle kunna göra tröjan episk de vore om de inte ser förjävligt ut wö på axlarna för att påminna oss o alla vart vårt älskade TIMRÅ kommer ifrån!!🇺🇿😎 ?????
Wow! Kul att det händer något på den fronten. Jag har inte lyckats hitta mailet, har grävt överallt i mina inkorgar. Förhoppningsvis kommer den snart så en röst till på tallarna kan prickas in på kontot.
Olli Nomadinen : vi bör i sammanhanget notera en inverterad skadefrånvaro också. Wedin har flest matcher under en säsong sedan 2015/16. Känns lite overkligt nästan.